fb pixel
Vyhledávání

8 překvapivých zajímavostí o legendárním Zdeňku Svěrákovi, který oslavil 83. narozeniny

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Jedna z největších českých filmových a divadelních legend, Zdeněk Svěrák, oslavil své 83. narozeniny. Už více než padesát let svou tvorbou baví diváky a čtenáře a nezbývá než doufat, že ještě dlouho bude. Za svůj život toho Svěrák stihl opravdu hodně. Připomeňme si o něm několik zajímavostí, které možná nevíte.

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 28.3.2019, 10:10

1. Jméno po mrtvém bratrovi

Ač dnes slaví úctyhodných 83 let ve výborné kondici, je život Zdeňka Svěráka poznamenán tragédií. Je totiž druhým synem tohoto jména, který se rodičům Františkovi a Růženě Svěrákovým narodil. První Zdeněk Svěrák se v pěti letech poranil o rezavý hřebík a zemřel na otravu krve v roce 1934, tedy dva roky před narozením Zdeňka Svěráka, kterého si Česko zamilovalo. Úmrtí prvního syna se podepsalo na Svěrákově výchově, když se o něj rodiče velmi báli a úzkostlivě ho hlídali.

2. Učitel po vzoru Jiráska

Svěrákův otec z něj chtěl mít elektroinženýra, stejně jako byl on sám. Zdeňka to ale táhlo jinam. V mládí chtěl nejprve řídit pekařský vůz a rozvážet čerstvé pečivo, pak chtěl být prezidentem nebo průvodčím ve vlaku. Nakonec se po gymnáziu rozhodl, že půjde ve stopách svého oblíbence Aloise Jiráska a stane se spisovatelem. Na to nicméně neexistovala žádná vysoká škola, tak se stejně jako Jirásek rozhodl pro dráhu učitele, který ve dne učí a po škole píše. Jako pana učitele češtiny mohly Zdeňka Svěráka zažít děti v malotřídce v Měcholupech na Žatecku a následně i na gymnáziu v Žatci.

3. Komunistou z donucení

Ač Zdeněk Svěrák pocházel z antikomunistické rodiny a celý život byl zastáncem dodržování lidských práv, v roce 1961 vstoupil do Komunistické strany Československa. Nebylo to ale úplně dobrovolné rozhodnutí. Svěrák do KSČ nechtěl, nicméně podlehl nátlaku a přesvědčování vysokoškolských profesorů a následně i kolegů učitelů a do strany šel s tím, že čím více dobrých lidí jako on v ní bude, tím lépe půjde strana zreformovat. Krutou ranou pro něj byl vpád sovětských vojsk do Československa 21. srpna 1968. Kvůli němu vystoupil z KSČ a opustil i svou tehdejší práci v Českém rozhlase. Na nátlak podepsal v roce 1977 Svěrák antichartu, jelikož se obával, že mu bez podpisu nebude umožněno psát, režírovat a vystupovat. Za svůj podpis se po sametové revoluci několikrát omluvil.

4. Dlouhé manželství zkalené nevěrou

Svou manželku Boženu poznal Zdeněk Svěrák během studia na pedagogické fakultě. Společně odešli učit v roce 1958 na sever Čech a o rok později měli svatbu. Příští rok tak oslaví již 60. výročí sňatku, ze kterého mají dvě děti, dceru Hanku a syna Jana. Manželství Svěrákových nicméně nebylo bez poskvrnky. Během natáčení snímku Víta Olmera Jako jed se v roce 1985 Zdeněk Svěrák zamiloval do slovenské herečky Ivony Krajčovičové a kvůli vášnivému románku chtěl i opustit rodinu, což si nakonec rozmyslel. Stálý je i v těch filmových vztazích, kde mu v mnoha snímcích manželky hrály pořád ty stejné herečky, nejčastěji Daniela Kolářová a Libuše Šafránková.

5. Kamarád na celý život

Zdeněk Svěrák si očividně lidi, které má rád, umí držet nablízku po dlouhá léta. Kromě téměř šedesátiletého manželství udržuje mnoho stejně dlouhých nebo i delších přátelství. Už na základní škole seděl v lavici se svým tehdejším nejlepším kamarádem Bořivojem Pencem, který s ním do své smti v loňském roce hrál v Divadle Járy Cimrmana. Na gymnáziu studoval s Jiřím Menzelem, s nímž se rovněž dodnes přátelí a na vysoké škole se pak spřátelil s dalšími členy cimrmanovského ansámblu - Miloněm Čepelkou a hlavně Ladislavem Smoljakem, který sice studoval jiný obor, ale přispíval do Cimrmanem vydávaného časopisu. Právě spolu vytvořili nerozlučnou přátelskou i tvůrčí dvojici až do Smoljakovy smrti v roce 2010. Svěrák o jejich blízkém vztahu žertoval, že mnohdy neví, zda je ženat s vlastní manželkou, nebo se Smoljakem. Kromě Smoljaka je dalším ze Svěrákových věrných kumpánů i skladatel Jaroslav Uhlíř.

6. Génius stvořil génia

Ač Svěrák stvořil mnoho nezapomenutelných postav, jedna mezi nimi vyčnívá a ostatní převyšuje. Nebýt Svěráka, nemělo by Česko svého největšího génia Járu Cimrmana. Tento imaginární zapomenutý spisovatel, dramatik, objevitel a vynálezce z konce císařského Rakouska-Uherska se zrodil v rozhlasové Vinárně U Pavouka, na které se Svěrák podílel spolu s Jiřím Šebánkem a Karlem Velebným v roce 1966. O rok později Svěrák spolu s Šebánkem a starými přáteli Smoljakem a Čepelkou založili Divadlo Járy Cimrmana, které nejprve hrálo v Malostranské besedě a následně se přesunulo na Žižkov, kde je dodnes. Hlášky z patnácti Cimrmanových her zlidověly a Svěrákův výtvor dokonce zvítězil v anketě o Největšího Čecha. Jen díky své neexistenci musel přenechat první místo Karlu IV.

7. Život přepsaný do filmů

Ty nejlepší příběhy píše sám život. To ví i Zdeněk Svěrák, který se netají tím, že příběhy z života vlastního rád přenáší na filmové plátno. Předobrazem otce elektrikáře v Obecné škole byl jeho vlastní otec a postava syna Edy je pak inspirována dětstvím samotného Svěráka. Nápad na film Vrchní, prchni! vznikl, když si Svěráka v obleku s motýlkem několik hostů v restauraci spletlo s číšníkem a nezapomenutelná postava Hliníka, který se odstěhoval do Humpolce, je obrazem jistého Oliveriuse, který měl být Svěrákovým spolužákem na gymnáziu, nicméně z důvodu přestěhování nenastoupil, ale i přesto ho někteří učitelé měli v seznamu žáků a vyvolávali jeho jméno. Ostatně i situace z her s Járou Cimrmanem jsou často ze života Svěráka nebo Smoljaka a smyšlený génius je vlastně tak trochu kombinací jich obou.

8. Milovník kvalitních aut

Do Svěráka by asi nikdo neřekl, že auta budou jeho silnou stránkou, přesto ale vozům rozumí a potrpí si na kvalitu a komfort. Zapomeňte na vykutáleného Pařízka, který kontroloval, zda mu na jeho staré Škodovce stěrače stírají a světla svítí, opravdový Svěrák se rád sveze v něčem lepším. Dlouhá léta byl věrný švédským vozům značky Saab a následně přesedlal na německý Mercedes. V jedné z limuzín této značky jezdí dodnes a s úsměvem říká, že v jeho věku to může být auto poslední, tak ať je aspoň pohodlné.

O Járovi Cimrmanovi si více přečtěte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články