Největší Čech má konečně svůj vlastní YouTube kanál – G.cz
Vyhledávání

Největší Čech má konečně svůj vlastní YouTube kanál

Před několika dny jsme mohli oslavit padesát let s Járou Cimrmanem. Jeho divadlo na pražském Žižkově bylo rodištěm mnoha kultovních her a scének. Díky online archivu nyní nezapadnou a vy si je můžete pravidelně připomínat!

Václav Rybář
Václav Rybář 21.9.2016, 11:30

Génius, vynálezce, dramatik a všeuměl Jára Cimrman by se před lety stal Největším Čechem oficiálně, kdyby nezasáhli pořadatelé a nenamítli, že Jára je vlastně fiktivní postava. Geniální výplod českého humoru a pánů Svěráka a Smoljaka svou produktivitou a stylem humoru připomínal britský spolek Monty Python, ačkoliv za hranicemi Cimrman nedosáhl takového věhlasu, svázán do jisté míry komunistickým režimem. Jeho hry jsou ovšem mezi (s)prostým lidem oblíbeny, což dokazuje i návštěvnost divadla a prodeje CD a DVD nosičů se záznamy představení. Padesátiletá kariéra slavného českého génia, která započala v rádiu, ovšem připomíná také nemilosrdný zub času, který se jak známo nezakecá a čas od času svou kosou naznačí, že prach jsme a v prach se obrátíme.

Cimrmanovy hry nicméně žijí v myslích nás všech, kteří si často rádi připomínáme památné hlášky a situace. Google se rozhodl tuhle studnici českého humoru ve spolupráci s dosavadním sborem divadla a držiteli práv zdigitalizovat - jinými slovy nahrát záznamy her a některé izolované scénky na YouTube v pokud možno co nejlepší kvalitě. Pro vás to znamená, že si je můžete pustit do pozadí jako audio nebo se pokochat hereckými výkony špičkového ansámblu se vší parádou.

Ke dni výročí navíc Google připravil i kvíz, virtuální prohlídku muzea Járy Cimrmana a další aktivity. Nás ale nejvíc těší právě ten archiv, který k Járovi přivede nové fanoušky a vlije mu čerstvou krev do žil. I divadelní sbor se ostatně omlazuje, ačkoliv vyhlídka nové hry v repertoáru je mizivá. Občas ale neškodí skončit v nejlepším, a pak si staré dobré časy připomínat. Tak neváhejte a vydejte se dobýt Severní pól, vyšetřit ztrátu třídní knihy nebo prozkoumat Blaník.

A TADY se podívejte na výstavu Psích vojáků, na kterou byste měli zajít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články