fb pixel
Vyhledávání

5 dost dobrých tipů, jak být fresh i v novém roce!

V chladném období trávíme většinu času v přetopených místnostech, řada z nás konzumuje tučnější a těžší jídla, nejí dostatečné množství ovoce a zeleniny a nedodržuje pravidelný pitný režim. To všechno se podílí na pochmurné náladě, únavě, nižší výkonnosti a bolesti hlavy. Jak se těmto nepříjemnostem vyhnout, se dozvíte v následujících pěti bodech.

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 7.12.2016, 17:54

1. Zpestřete svůj pitný režim


Pocit zimy často zaháníme slazenými horkými nápoji či svařeným vínem. Ty ale nejsou pro doplňování tekutin nejvhodnější. Mnohem lepší je pít obyčejnou vodu nebo bylinkové čaje, což je, přiznejme si, trochu nuda. Abyste svůj pitný režim obohatili a vyhnuli se pití sycených slazených nápojů, vsaďte raději na ovocné a zeleninové šťávy lisované za studena (skvělé jsou Relax 100 %, které nahradí 1 z 5 denních dávek ovoce nebo zeleniny a jsou ideálním osvěžením na cestu i do kanceláře, kdy na pití nejčastěji zapomínáme). Pitím ovocných a zeleninových šťáv navíc dodáme našemu tělu potřebné vitamíny, které nám pomohou posílit imunitu.

2. Okořeňte si život


Čerstvý kořen zázvoru je skvělou přísadou do omáček či polévek. Umocní chuť, zahřeje organismus a navíc pomůže posílit imunitu. Když přijdete vymrzlí z procházky, ukrojte si kousek zázvoru, nastrouhejte, zalijte horkou vodou, přidejte med a šťávu z vymačkaného grepu. Tento koktejl vás krásně prohřeje a postaví na nohy. Nebo můžete vyzkoušet horkou lázeň na nohy s přídavkem zázvorové šťávy. Do jídel si přidávejte čerstvé chilli!

3. Vsaďte na polévky


Polévka nemusí být jen předkrmem před hlavním chodem. Zkuste si připravit takovou, která bude vydatná a můžete si ji dopřát jak k snídani, obědu tak i k večeři. Zkuste se inspirovat makrobiotiky, kteří zařazují polévku do svého jídelníčku každý den. Polévka obsahuje cenné minerální látky a vitamíny, zahřívá organismus a dodá vám potřebnou energii. Polévka se navíc započítává do celkového denního příjmu tekutin, takže je vhodná i pro ty, kteří málo pijí.

4. Pravidelně se hýbejte


Abyste se udrželi v kondici po celý rok, nevynechávejte cvičení ani v zimě. Sice už venku není počasí na velkou část outdoorových aktivit, ale stále existuje velké množství možností, jak si zasportovat i v zimě. Pohyb navíc pomůže zvládnout sezónní náladovost a zajistí vám dobrou náladu. Pravidelný pohyb pomáhá zvyšovat obranyschopnost, podporuje cirkulaci krve a lymfy, snižuje riziko vzniku a rozvoje osteoporózy, zlepšuje schopnost koncentrace a může pomoci se sezónními depresemi.


5. Naučte se vrstvit


Mnozí z nás si vezmou v zimě jen tričko, přes které přehodí kabát a hurá ven. U dětí na vrstvení oblečení nezapomínáme, ale na sebe nemyslíme. Zkuste si vzít namísto huňatého kabátu raději tenčí bundu, ale více vrstev oblečení pod ní. Vždycky si pak můžete nějakou vrstvu sundat a je to i praktické, když jdete do práce. Po ránu je obvykle větší zima než v průběhu dne a tak můžete jít ráno více oblečení a odpoledne si jednu vrstvu před odchodem z práce uložit do tašky. Důležitá je také teplá obuv a čepice – tak, jako si chráníte oblečením celé tělo, chraňte před zimou i svou hlavu.

A TADY máte 7 báječných receptů na pochoutky z Guinesse.

Podobné články

Doporučujeme

Další články