Už jsem na www.g.cz psal o “chytrých drogách”, které nárazově užívám, když právě potřebuju zvýšit svůj výkon. To jsou ale chemické látky s přesně definovanými účinky. Jak fungují jejich přírodní ekvivalenty?
Postupně jsem vyzkoušel tři rostliny (nebo jejich směsi), které slibovaly zlepšení duševního výkonu.
1. Rhodiolin
Co to je?
Zlepšovač nálady a dodavatel duševní i tělesné energie. V balení je 120 kapslí. Každá kapsle obsahuje 100 mg rozchodnice růžové a 5 mg zinku. Užívá se jedna kapsle denně. Na začátku nebo při velké zátěži až tři kapsle denně.
Jaké to má mít účinky?
Rozchodnici růžovou (rhodiola, “zlatý kořen”) provází coby léčivou rostlinu tak skvělá pověst, že byla v Česku v minulosti skoro vyhubena. Dnes se sbírá hlavně ve vyšších nadmořských výškách Asie a je pěstována na plantážích. Svými účinky je srovnávána se ženšenem a je považována za tonikum zlepšující celkový fyzicky i psychicky zdravotní stav. Údajně zvyšuje sexuální výkonnost, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu.
Rhodiola je řazena i mezi adaptogeny, což znamená, že připraví organismus na zátěž všeho druhu nebo ji odbourává. Účinná látka (rhodiolin) je přírodní protistresový hormon. Jeho nejviditelnějším účinkem je rychlé zlepšení nálady a dodání vitality a energie. Rhodiolu proto často užívají lidé s extrémním fyzickým nebo duševním vypětím (sportovci, manažeři). Zvyšuje pocit celkové pohody, pomáhá udržet mentální pozornost a zlepšuje tělesnou vitalitu.
Jak to skutečně fungovalo?
Během užívání rhodiolinu jsem kromě obvyklé práce i dopisoval knihu. Znamenalo to zvýšený duševní zápřah, ponocování a stres. Cítil jsem ale nebývalý nadhled a zklidnění mysli. Myšlenky se mi řadily do lajny, nerozbíhaly se do stran a neutíkaly jako splašené opice. Podobně pozitivní stavy zažívám při záměrném předávkování theinem (několik silných zelených čajů za sebou) nebo s piracetamem, ale v obou případech vydrží jen pár desítek minut. Rhodiolin je udržoval po celý den.
Během užívání jsem navíc cítil příjemný nadhled nad každodenními problémy. Nezavalovaly mne a dokázal jsem je koncentrovaně řešit “levou zadní”. Bonusem byl dlouhodobý pocit dobré nálady
2. Modin
Co to je?
Odstraňovač špatné nálady a modulátor emocí. V balení je 60 kapslí. Jedna kapsle obsahuje extrakt z třezalky tečkované (300 mg), L-tryptofan (50 mg), DL-phenylalanin (50 mg), vitamin B3 (niacin, 16 mg), vitamin B5 (kyselina pantothenová, 6 mg) a vitamin B6 (pyridoxin, 2 mg). Užívá se jedna kapsle denně, nejlépe před jídlem nebo po něm.
Jaké to má mít účinky?
Komplex šesti přírodních látek v Modinu podporuje vyšší produkci důležitých neurotransmiterů (chemických látek, které přenášejí informace z jedné nervové buňky do druhé). Tím působí příznivě na nervovou rovnováhu a přispívají k normální psychické činnosti.
Především extrakt z třezalky podporuje emoční vyrovnanost, duševní rovnováhu, psychické zdraví, přispívá k relaxaci a podporuje pozitivní náladu. Přidané vitamíny a aminokyseliny tyto příznivé účinky podporují.
Jak to skutečně fungovalo?
Novinařina přináší řadu stresových situací, které se podle psychologů dají obecně řešit útěkem, útokem nebo kompenzací. Osobně v takovém nejčastěji na někoho zařvu, jdu se ze stresu přežrat nebo problém prokrastinačně odsouvám. Po několika dnech užívání modinu jsem se ale až zázračně “vyklidnil” a stresové situace pro mne ztratily značnou část škodlivé emoční síly.
Modin u mne nezablokoval vůli řešit problémy, ale řada z nich se mne přestala vnitřně dotýkat. “Neposlal externista fotky k článku, jak slíbil?” říkal jsem si třeba. “Jeho problém – on bude mít nižší honorář…” Bonusem byl mnohem hlubší spánek, po kterém jsem se probouzel naprosto odpočatý.
3. Sibiřský ženšen
Co to je?
Adaptogen a dodavatel energie. V balení je 100 kapslí. Jedna kapsle obsahuje extrakt z Eleutherococcus senticosus (53 mg), z Ginkgo biloba (33 mg), citrusový extrakt (33 mg), extrakt ze Schizandra chinensis (12 mg) a z třešní acerola (5 mg). Užívá se jedna kapsle denně po ránu.
Jaké to má mít účinky?
Eleutherococcus senticosus (eleuterokok ostnitý) je keř, kterému se pro léčivé účinky a místo původu přezdívá “sibiřský ženšen". Roste ve východní Asii (hlavně na východě Ruska a na severovýchodě Číny) a patří mezi léčivky s podobně široce tonizujícími účinky jako ženšen. Snižuje obsah cholesterolu i glukózy v krvi, má antidepresivní účinky a stimulační vliv na činnost nervového systému a zrychluje uzdravování po infarktu. Povzbuzuje imunitní systém a sexuální aktivitu.
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) příznivě ovlivňuje mozkovou činnost. Pomáhá udržovat dobrou paměť a uchovávat poznávací funkce, přispívá k duševní aktivitě a ke zlepšení psychické zdatnosti.
Schizandra chinensis (klanopraška čínská) stimuluje nervovou soustavu, odstraňuje únavu a působí proti depresím. Snižuje míru únavy a vyčerpání, tonizačně působí při stresu a psychickém a fyzickém vyčerpání.
Jak to skutečně fungovalo?
Směs obsahuje tři rostliny s rozdílnými účinky, takže jsem nemohl rozlišit jejich jednotlivé účinky. Zkoušel jsem ji v listopadu, kdy na mne často skočí chřipka. Tentokrát jsem odolal, a to přesto, že viry postupně zkosily manželku i syna. Všiml jsem si i rychlejšího vybavování myšlenek, zlepšení schopnosti vymýšlet nová témata a celkového snížení únavy.
Bonusem byla vyrovnanost a vymizení ranních “nálad”, kdy se člověku z přepracování nejen nechce vstávat, ale vlastně se mu nechce dělat vůbec nic. Těšil jsem se na práci a každodenní plný diář mi nejen nevadil, ale přinášel mi pocit uspokojení.
A tady máte článek o tom, jak si moderní technologií “rozsvítit” mozek a zlepšit jeho výkon.