5 "chytrých drog", které neničí zdraví – G.cz
Vyhledávání

5 "chytrých drog", které neničí zdraví

Drogy byly v naší společnosti odjakživa.

Sice se jim tak říká, ale vlastně to žádné drogy nejsou.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 11.12.2017, 07:00

„Chytré drogy" nezpůsobují žádnou závislost, neničí zdraví (nebo se to aspoň zatím nezjistilo) a nejsou zakázané zákonem. Běžně je koupíte bez předpisu v lékárně nebo v obchodě s potravinovými doplňky.

Pokud je užíváte jako my jen coby občasná povzbuzovadla, nejsou to ani žádné léky. Jsou to prostě jen látky sloužící k vylepšení mentálních funkcí zcela zdravých lidí. „Chytré drogy" (nazývané též nootropika) vás psychicky nakopnou, zvýší propojenost vašich mozkových neuronů, roztočí vám myšlení na plné obrátky a zvýší vám IQ až o několik bodů.

1. Piracetam

S touto látkou máme největší osobní zkušenost. „Jako by se mi vařila hlava," popisuje na webu jeden spokojený uživatel. „Jako by se můj mozek dostal na jinou frekvenci... Všechno jsem viděl jinak, z nadhledu. Mnohem víc mi to myslelo a zapalovalo..." Tím, že piracetam snižuje viskozitu krve, zároveň zvyšuje její průtok mozkovou tkání. Váš mozek by tak dostával víc kyslíku a glukózy, což by zefektivnilo jeho práci. Piracetam si můžete koupit v každé lékárně bez předpisu pod různými obchodními názvy. My osobně bereme jednorázovou dávku 1600 mg, která účinkuje asi tři hodiny. K vedlejším účinkům patří zvýšená žravost, nabuzené libido a lehký neklid.

2. Pyritinol (enerbol)

Jeho účinky se podobají piracetamu, i když čistě chemicky jde o jinou látku. Pyritinol ovlivňuje látkovou výměnu v mozku, hlavně v buňkách šedé kůry. Zlepšuje mozkovou aktivitu a zvyšuje intelektuální schopnosti. Pozitivně posunuje emoční stránku (zlepšuje náladu) a zvyšuje schopnost koncentrovaného myšlení. Podle našich osobních zkušeností se to ale projevuje až při dlouhodobém užívání (aspoň dva týdny). Pod názvem enerbol si pyritinol můžete v lékárně koupit volně, bez předpisu.

3. DMAE (dimethylaminoethanol)

Název sice vypadá děsivě, ale tahle látka je v malém množství přítomna v našem mozku i dnes, ačkoli ji v tabletách zřejmě nepolykáte. Přídavek DMAE povzbuzuje tvorbu nervového přenašeče acetylcholinu. Urychluje učení, zlepšuje paměť, dodává mentální energii, odstraňuje únavu. Pomáhá překonat apatii. Zvyšuje kreativitu, ale také libido a sexuální výkonnost. Účinek DMAE můžete zvýšit jeho souběžným užíváním s piracetamem.

4. Lecithin

Přírodní látka, která ve vašem mozku podporuje tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu, důležitého pro dobrou funkci paměti. Navíc i snižuje obsah cholesterolu v krvi. My sice lecitin bereme průběžně, ale na rozdíl od piracetamu to není žádná pronikavá „jízda".

5. Guarana

Výtažek jihoamerické rostliny na vás bude mít velmi podobný „nakopávací" účinek jako kofein obsažený v kávě, čaji (pod názvem thein) nebo v energetických nápojích. Ale pozor – když se guaranou předávkujete, zrychlí vás to až moc, takže budete „lítat jako motorová myš".

A TADY se podívejte na 14 drog, které jsou tak krásné, až je škoda je konzumovat.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články