Obě země protinožců, Austrálie a Nový Zéland, patří z reputačního hlediska mezi nejaktraktivnější na světě. Podle letošního měření uznávaného Reputation Institute se oba státy umístily mezi desítkou zemí s nejlepší reputací, Austrálie na čtvrtém místě, Nový Zéland na místě sedmém. Toto měření prováděné na velkém vzorku 58 tisíc relevantních respondentů může být sice netradičním, ale o to užitečnějším podkladem pro investiční rozhodování. U cílových skupin totiž zjišťuje postoje k výrobkům a značkám z dané země, vnímání efektivnosti státní správy, ale i příznivost prostředí pro návštěvu, akci, investici i pro každodenní život.
Zatímco tedy Evropa zažívá turbulence spojené s brexitem, imigrací a finanční nestabilitou, a v USA se děsí výsledku prezidentských voleb, Austrálie a Nový Zéland přitahují nejen turisty a bonitní zájemce o migraci, ale i investory do měny a široké škály aktiv.
Novozélandský dolar (NZD) zůstává i v roce 2016 oblíbenou měnou. Díky vyšší úrokové míře, aktuálně na 2 %, jej investoři kupují, a tlačí tak nahoru. Od začátku roku si NZD vůči USD polepšil o více než 7 %, a byl tak zajímavější než například svým způsobem benchmark trhu, americký akciový index SP500, který od začátku roku vzrostl „jen“ o 5 %.
NZD je silnější také vůči euru a obchoduje se od začátku roku přibližně s 5% ziskem. V eurozóně stále panuje negativní sentiment, ECB drží dále uvolněnou monetární politiku a státní dluhopisy také brzdí investory, jelikož jsou jejich výnosy nulové až záporné. To je pochopitelně další faktor, který směruje pozornost investorů do rizikovějších aktiv a měn včetně NZD.
Australský dolar (AUD) posilnil vůči USD od začátku roku jen o 3,5 %, ale od lednových minim je silnější až o 10 %. Úrokový diferenciál je na tomto páru o trochu menší, jelikož Australská centrální banka má aktuálně sazby na úrovni 1,5 %.