Dlouholetý zpravodaj britských Timesů v Indii, novinář Trevor Fischlock, si před lety posteskl, že se asijské duchovno stalo předmětem byznysu: „Pověst Indie jako pramene mystické moudrosti z ní dělá magnet pro stovky ztracených duší ze Západu v různém stádiu zmatení. Pro jejich uspokojení a pro službu jejich duchovním potřebám tu vyrostl vzkvétající ‚průmysl osvícení‘.“
Dnes je to mnohem jednodušší. Pokud toužíte po nirváně, nemusíte se už plahočit přes půl planety až někam na břeh posvátné řeky Gangy. Asijské osvícení je dostupné na internetu. Webové stránky má spousta indických svatých mužů, ášramů a meditačních center. Zkuste třeba...
1. Buddha v Česku
Oslovilo vás Buddhovo učení? Spřízněné duše najdete snadno i ve svém okresním městě díky „rozcestníku českého buddhismu“. Vedle odkazů na české buddhistické skupiny všech směrů od mahájány přes hínajánu a tibetský buddhismus až po zen obsahuje tahle stránka i informace o výuce jazyků příslušných zemí.
www.buddha.cz
2. Transcendentální meditace
Do ášramu Maharišiho Mahéše Jogího v indickém městě Rišikéš se koncem 60. let vypravili členové skupiny The Beatles, zpěvák Donovan a pozdější manželka Woodyho Allena Mia Farrowová. Maharišiho metoda tzv. transpersonální meditace slibovala vzrůst inteligence a tvořivosti, vylepšení zdravotního stavu a další zázračné účinky. Západní hvězdy se sice za čas vrátily domů zklamány, ale jednomu z nejznámějších „exportních guru“ přinesl jejich zájem obrovskou reklamu, přestože právě The Beatles jej vykreslili coby záludného podvodníka v písni Sexy Sadie. Ale i negativní reklama je reklama.
www.tm.org
3. Brahma Kumáris
Město Mt. Abú v indickém Rádžastánu je z hlavním centerem hnutí Brahma Kumáris, dnes rozšířeného po celém světě. Jeho členové věří, že všechna světová náboženství jsou stejně hodnotná, a k cizincům jsou velice otevření. Místní Duchovní univerzita, spolupracující s UNESCO, se ve svých žácích snaží rozvíjet lásku, mír a duchovní kvality v běžném životě. Prostředkem k tomuto cíli je rádža jóga, vedoucí jedince k odhalení „vnitřního světla“. Jde to prý i přes monitor.
www.brahmakumaris.org
4. Sai Bába
Jeden ze současných nejznámějších indických svatých mužů – „posel univerzální lásky – Satya Saji Bába v roce 2011 zemřel. Byl proslulým divotvorcem a dodnes má miliony věřících po celém světě. Dokázal prý například být na mnoha místech současně či materializovat silou vůle posvátný popel vibhúti a drobné dárky pro své příznivce.
Saji Bábův ášram hledejte ve vesnici Puttaparthi ve státě Ándhrapradéš. Jeho přívrženci založili několik center i v Čechách – bližší informace o tomto populárním guru objevíte na jejich internetové adrese.
www.saibaba.cz
5. Vipassana
Vipassana je dnes nejrozšířenějším druhem théravádové buddhistické meditace na Západě. Můžete se díky ní naučit osvobozujícímu vhledu do reality a spatřit věci takové, jaké doopravdy jsou. Seriózní stránka, jíž se zdaleka vyhýbá pouťová mystika, obsahuje linky na většinu světových center, které vipassanu metodu vyučují.
www.dhamma.org
6. Osho
Kontroverzní ‚exportní guru‘ Rádžníš, známý i pod jménem Osho, se při osvobozování vědomí svých západních žáků nevyhýbal ani skupinovému sexu. Místo mnohaletých namáhavých duchovních cvičení nabízel s pomocí své meditační metody zvané Mystická růže okamžité „instantní“ osvícení. Zatímco jedni Osha velebí coby Buddhu našeho věku, druzí jej označují za podvodníka, šarlatána a chamtivce, který na zájmu Západu o východní duchovno vydělal desítky, ne-li stovky milionů dolarů.
www.osho.com
7. Pundžadží
Svatý muž Pundžádží z indického státu Uttarpradéš (zemřel v roce 1997) se nepokládál za gurua v pravém slova smyslu. V souladu s učením Upanišád totiž tvrdil, že pokud na světě neexistuje nic než Božství, není třeba usilovat o jeho dosažení, protože tím, čím chce člověk být, už ve skutečnosti je. Jde jen o to si své Božství uvědomit. Jakékoli duchovní usilování a hledání nás od tohoto poznání jen odvádí. To jsou věci...
www.poonja.com
8. Mahéšvaránanda
Guru Mahéšvaránanda kdysi přinesl do Evropy tzv. jógu v denním životě jako ucelený systém spojující tělesná cvičení s duchovní složkou, přizpůsobený západnímu životu a euroamerickému chápání světa. Hned tři ášramy provozuje tento indický světec v indickém státě Rádžasthán. Stránka jeho českých příznivců obsahuje odkazy na několik tuzemských jógových center.
www.joga.cz
9. Auróbindo
V jihoindickém městě Puduččéri (Pondichery) funguje ášram zesnulého jogína Auróbinda, který se pokoušel o syntézu tradiční indické jógy s moderní západní vědou. Pod vlivem jeho myšlenek vznikla koncem 60. let nedaleko Puduččéri experimentální ekologická a duchovní komunita budoucnosti Auroville, kde dnes žije tisícovka osadníků z třiceti zemí světa, hledající základy příštího věku náboženské toleance a trvale ekologicky udržitelného života.
www.aurosociety.org
Anketa
Asijské duchovní proudy považujete za...
A na závěr se ještě podívejte na jednu překvapivou souvislost buddhistického zenu s nacisty.