Hned několik českých deníků popisuje šikanu, která postihla mladého režiséra Jakuba Charváta. Natočil dokument o finančních poradcích z firmy OVB Allfinanz, který nazval Rada nad zlato. Na YTB se na film můžete podívat zde:
Dokument ukazuje bizarní svět snobských večírků, sexu a alkoholu, který by si nezasvěcený divák se seriózním finančním poradenstvím nespojil ani náhodou. Kromě pokleslé firemní kultury ale Charvát především dokumentuje, jakými metodami finanční poradci OVB Allfinanz klienty připravují o peníze. Tahle odhalení se OVB Allfinanz pochopitelně nelíbí. Firma proto režiséra začala zastrašovat – podala na něj žalobu a vyhrožuje všem kolem. „Dokument se stal nežádoucím materiálem,“ shrnují Lidovky. „Už loni zmizel z několika festivalů a před každou předem nahlášenou projekcí se objeví právníci OVB a hrozí žalobami.“
Podle Charváta je jednou z nečistých praktik OVB Allfinanz vnucování nevýhodných smluv. Režisér v této souvislosti zmiňuje třeba smlouvy bývalé životní pojišťovny ING, která fungovala v rámci ‚mateřské‘ banky ING. V březnu 2015 se jen přejmenovala na NN (Nationale - Nederlanden).
A to mne už osobně zajímá, protože s touhle firmou mám velmi negativní zkušenost. Pojišťovna ING ( tedy přímý předchůdce NN) se prezentovala heslem „Peníze na správném místě“ a já hlupák tomu někdy v roce 2002 uvěřil. Řešil jsem tehdy problém, kam s přebývajícími penězi. Něco jsem samozřejmě stíhal propít, ale i tak mi měsíčně zůstávalo pár stokorun. Co s nimi? Co třeba nějaká výhodná investice?
Výmluvný finanční poradce mi doporučil produkt s názvem „Životní pojištění Investor“ od ING. Vysvětloval, že moje peníze budou pracovat za mě. I když jde formálně o životní pojištění, vlastně se prý vůbec pojišťovat nemusím. Můžu k tomu přistoupit jen jako k výhodné investici. Pokud prý totiž budu prostřednictvím ING ‚sypat‘ peníze do Fondu obligací a Fondu světových akcií (co to je, sice příliš netuším, ale zní to ohromně), zhodnotí se mi až o 12 %. Poradce mi ukazoval tabulku, jak pěkně bude moje investice během let růst.
Šlo o nějakých šest tisíc ročně, tedy o částku, která se v mém rodinném rozpočtu ztratí jako nic. Řekl jsem si proto, že to zkusím. Pár let budu ING posílat peníze a pak se nechám překvapit, jak mi s nimi hospodaří. Jak jsem dopadl? Za pět let jsem pojišťovně poslal celkem 31 861 Kč. Moje pojistná ochrana přitom byla po celou tu dobu nulová – 100 % z vložených peněz totiž tvořila „výhodná investice“, rozložená napůl do obou fondů. Přesně, jak jsem chtěl...
V lednu 2007 jsem ING požádal o vypsání stavu svého účtu. Pojišťovna mi nejdřív odečetla tzv. „správní poplatky a poplatky na pokrytí počátečních nákladů společnosti“ v celkové výši 3703 Kč. To bylo v pořádku – šlo prostě o jejich zisk za to, že mě ulovili a že investovali mé peníze. Zbylo 28 158 Kč - tedy kapitál, který jsem ING svěřil, aby s ním podnikala a zhodnotila ho. Nejsem samozřejmě tak naivní, abych věřil, že mi vklad skutečně naroste o slibovaných 12 %, tedy na 31 537 Kč, ale pár procent zisku by z toho kápnout mohlo... I kdybych investováním s ING své peníze jen ochránil před inflací za pět let, bylo by to fajn.
Nebudu vás napínat: hodnotu tzv. odbytného mi ING stanovila na 23 388 Kč. Po pěti letech „výhodného investování“ mi tedy vrátila jen 83,05 % mého čistého vkladu, respektive 73,54 % celkového vkladu. Je to výrazně záporný zisk – česky řečeno jsem prodělal kalhoty. Kdybych totiž místo do bůhvíjak honosně nazvaných fondů ING strčil těch 31 861 Kč do matrace, pořád by mi bývalo zbylo skoro dvaatřicet tisícikorun. A kdybych je býval nasypal na běžný spořící účet v běžné bance, mohl jsem vydělat aspoň pár stokorun. ING mi ale svým investičním ‚uměním‘ místo slibovaného zisku 12 % z mých peněz naopak více než čtvrtinu ukrojila (z celkové investice mi zůstalo jen 73,4 %).
Zkoušel jsem se tehdy dovolat na zákaznickou linku ING, abych se zeptal, v čem ten jejich slogan „Peníze na správném místě“ vlastně spočívá. Hned v úvodu se ozvalo: „Vážený kliente, ING získala nejvyšší ocenění za životní pojištění Investor v prestižní soutěži Zlatá koruna...“ Pochopil jsem, proč ty chlubivé fráze neodříkává živý operátor. Automat nemůžete poslat do prdele.
Od té doby před firmou NN Životní pojišťovna i před bankou ING varuju všechny své přátele, známé a teď i vás čtenáře. Přejmenování nepomůže – obě tyhle finanční instituce pro mne prostě znamenají „Peníze na nesprávném místě“.
Udělal jsem chybu, naletěl sladkým slibům a tvrdě za to zaplatil. Jen blbec ale udělá stejnou chybu dvakrát...
Anketa
Investovali byste s NN pojišťovnou nebo ING bankou?
A TADY si přečtěte, jak si Zemanův mluvčí parádně naběhl na vidle.