fb pixel
Vyhledávání

RECEPT DNE: Kulajda s houbičkami shiitake

Kulajda vznikla z potřeby udělat si to ‚po svém‘. A dokázat, že to jde, že to umím a že se to bude dát jíst. Proto tuhle polévku neuvidíte studenou. Je teplá, zimní, světlá a koprová. A přesto, když ji dochutíte exotickými surovinami, nese zřejmé stopy „syrové kuchyně“.

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 14.7.2016, 10:50

Co potřebujete:

80 g / ½ šálku slunečnicových semínek

2 středně velké cukety

1 zralé avokádo

4 větší hlavičky shiitake

2 polévkové lžíce tamari

2 polévkové lžíce sezamového oleje

2 řapíky celeru

svazek čerstvého kopru

sůl podle chuti

1 lžíce sirupu z agáve

3 polévkové lžíce citronové šťávy

Postup:

Slunečnicová semínka namočte přes noc do vody. Ráno vodu slijte a slunečnici umixujte do hladka spolu s očištěnou cuketou a vypeckovaným oloupaným avokádem.

Umíchejte marinádu ze sójové omáčky tamari a sezamového oleje, vložte do ní houby a nechte asi hodinu stát. Poté slijte marinádu a nakrájejte houby na tenké plátky.

Celer očistěte, oškrábejte vypouklou stranu a nakrájejte ho najemno.

Kopr oberte ze stonků a nasekejte, vmíchejte do polévky. Polévku dochuťte solí, sirupem z agáve a citronovou šťávou, až dosáhnete požadované sladkokyselé chuti.

Ohřejte polévku na 42 °C a vložte do ní houby s celerem. Podávejte teplé, nejlépe v zimě.

Tip:

Do polévky můžete přidat špetku koriandru a drcený kajenský pepř. Toto koření krásně prohřeje v chladných dnech a dodá polévce orientální příchuť.

Recept pochází z Raw kuchařky, RAW pro zdraví a krásu, Jitky Adamové.


Vydalo nakladatelství Smart Press, 499 Kč

www.smartpress.cz

Co možná nevíte o kopru

Z kopru v kuchyni použijete nejen nať, ale i semena. Obzvlášť pokud vám jde o léčivé účinky, má spíš smysl přidávat si do jídla drcená koprová semena, než spoléhat na sezónní koprovou nať. Kopr se doporučuje při ledvinových onemocněních a chorobách močových cest, také podporuje tvorbu mléka u kojících matek, tvorbu žaludečních šťáv, tiší kašel, pomáhá při nespavosti. Při velkých hostinách se ve středověku běžně podávala miska koprových semen – ať už to mělo být na zklidnění žaludku, nebo k rychlejšímu uspání hostů. Nebo třeba proto, že žvýkání koprových semen způsobuje sladší dech a údajně také zahání škytavku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články