fb pixel
Vyhledávání

Výročí smrti sedmi hrdinů: "Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!"

18. června 1942 ve 4.15 ráno začala slavná přestřelka, díky které Česko existuje ve svých dnešních hranicích.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.6.2016, 08:30

Z té číselná symboliky až mrazí: dnes je to přesně 74 let, co 740 vojáků Waffen SS zaútočilo na kryptu chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Skrývalo se v ní sedm československých parašutistů. Tři z nich (Jozef Gabčík, Jan Kubiš a Josef Valčík) o necelý měsíc dříve provedli úspěšný atentát na německého protektora Reinharda Heydricha.

Detaily jsou dobře známy, takže upozorním jen na drobnost. Občas se můžete dočíst nebo doslechnout, že atentát byl „spáchán“ a ti tři byli „pachatelé“. To je ovšem nesmysl, snižující význam atentátu. Páchají se zločiny, ale tady šlo o vojenskou akci, spočívající ve zničení nepřátelského cíle. „Včera byl spáchán atentát…“ je formulace dobových protektorátních novin. Kdo ji dnes používá, ten tuhle kolaborantskou rétoriku nevědomky přebírá. Atentát na Heydricha byl "úspěšně proveden" – zapište si to už konečně za uši!

V českých dějinách není mnoho milníků, o jejichž významu se vůbec nedá diskutovat. Tohle je jeden z nich. Sedm hrdinů z kostela v Resslovce bojovalo do posledního náboje, který si nechali pro sebe. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!“ křičeli předtím na útočící esesáky.

Úspěšný atentát na Heydricha měl přitom zásadní vliv na naše poválečné dějiny. Velká Británie a Francie v důsledku tohoto úspěchu československého odboje změnily svou zahraniční politiku a odstoupily od mnichovské dohody. Jinými slovy: i díky hrdinské smrti těch sedmi mužů nám byly po válce vráceny Německem zabrané Sudety.

"Slavná výročí” často odpuzují svým patosem, ale na to dnešní bychom opravdu neměli zapomínat. Těm sedmi hrdinům věnujte aspoň čtyři minuty:

A TADY se podívejte na ukázku nového filmu o atentátu na Heydricha, který bude mít premiéru v Karlových Varech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články