Kýčovité fotky z katalogů cestovních kanceláří většinou přehánějí, ale v případě Ko Phi Phi zobrazují skutečnost. Tohle místo má všechny atributy tropického ráje. Je tu idylický přístav plný rybářských lodí, háje kokosových palem, smaragdově zelené moře i rozlehlé pláže pokryté bělostným pískem. Všude se tu dá dojít pěšky a nejezdí tu žádná auta, takže je tu klid.
Tedy s výjimkou hlavního „centra“ Tonsaj, které se během posledních let změnilo k nepoznání. Když jsem sem začátkem 90. let přijel poprvé, byla to tichá rybářská vesnička. Dnes tu najdete dobře zásobené obchody, restaurace, internetové kavárny, poštu i bankomat. A s bohužel i spoustu turistů.
Stačí se ale jen ubytovat v některém z „batůžkářských“ hotýlků dál od centra, a můžete zcela změnit perspektivu. Stranou od hlučícího davu na Ko Phi Phi najdete nebe, a to nejméně ze tří důvodů:
1. Lezení na mogotech
Kromě okolí nedalekého přístavu Krabi je ostrov asi nejhezčím místem v jižním Thajsku pro vertikální zážitky. Pobřeží lemují mogoty – erozí vyhlodané vápencové stěny, nabízející splnění lezeckých snů. Je tu několik stovek cest od začátečnických až po extrémy, které si můžete vybrat třeba podle bizarních jmen. Šťastný banán, Opičí hlava, Čtyři piva Singha...
Většina cest je průběžně přejišťována, ale pokud se na to cítíte, můžete objevit a pojmenoval i svoje vlastní. Při rozhodování jen musíte brát v úvahu i na české poměry dost kuriózní faktory. Třeba agresivní opice, které lezcům z báglů kradou jídlo a vodu.
„Matroš“ s sebou vozit nemusíte a nepotřebujete ani zkušenosti. Stačí instruktor, který dohlédne, abyste se nepouštěli do přehnaného rizika. Osobně jsem na ostrově coby lezecký začátečník udělal velmi dobrou zkušenost s lezeckou školou Deaf Gecko (neboli Hluchý gekon – taky pěkné jméno).
2. Potápění
Okolí ostrova je absolutním podvodním nebem! Korálové útesy Andamanského moře doslova kypí životem, od mušlí přes obrovská hejna pestrobarevných ryb až k malým chobotnicím. Na Ko Phi Phi funguje několik potápěčských škol, kde si můžete buď půjčit výbavu, nebo si udělat kurz PADI. Instruktor vás vezme na hluboké moře a kurz můžete absolvovat i v českém potápěčském centru.
A pokud se hloubky bojíte? Půjčte si jen brýle, šnorchl a ploutve a prozkoumejte korálové útesy šnorchlováním na hladině. Zdejší rybáři znají nejen nejhezčí místa, ale i malý trik. Rozžvýkají dužinu kokosového ořechu, vyplivnou ji směrem k vám z lodi do moře… a v tom okamžiku se kolem vás sjede obrovský mrak hladových ryb. Fascinující zážitek!
3. Další aktivity
Na Ko Phi Phi se můžete jen tak procházet džunglí, rybařit (výbavu vám půjčí), jezdit na vodním skútru či na mořském kajaku nebo se vydat motorovým člunem na výlet k nedalekému ostrůvku Le. V roce 2000 tu hollywoodští filmaři našli snad až kýčovité exteriéry pro natáčení filmu Dannyho Boylea Pláž, který vznikl podle předlohy kultovní knihy Alexe Garlanda. Hlavní hrdina (Leonardo diCaprio) objevuje komunitu hippies, snažících se tu uskutečnit své sny o idylickém životě daleko od civilizace. Vy ji tu sice nenajdete, ale zdejší zátoka Maya patří k nejkrásnějším místům na Zemi.
https://www.youtube.com/watch?v=SoygPJevn-Q
A nebo se na Ko Phi Phi zúčastněte některé z proslulých „full moon party“. Při úplňku se na pláži sejdou stovky lidí, aby u ohňů křepčili za zvuků techna, pili a bavili se. Možná přitom zažijete i „primitivní expresi“ – divošský trans z davového pohybu v monotónní hudbě, podpořený alkoholem. Třebaže to už sice do outdooru moc nepatří, i tohle je zajímavá zkušenost jižního Thajska. A taky hluboká relaxace.
Kde hledat ráj?
Ostrov Phi Phi leží asi čtyřicet kilometrů jižně od thajského přístavu Krabi. S pevninou ho dvakrát denně spojuje trajekt. Do Krabi se z Bangkoku snadno dostanete nočním autobusem z „batůžkářské“ ulice Khao San, kde sídlí řada cestovek. Výhodou je i to, že do Thajska nepotřebujeme vízum a při troše hledání není problém opatřit si levnou letenku. Více na www.gokohphiphi.com nebo www.thajsko.com.
Anketa
Kde budete trávit léto?
A tady se ještě podívejte na dalších 7 trumfů jižního Thajska.