Každoročně od poloviny února do poloviny března probíhá v kanadském národním parku Wapusk v Manitobě velká událost – pro lední medvědice, které předchozí rok v říjnu zalezly do brlohů, aby zde o měsíc později porodily mláďata, totiž právě nastává příhodná doba, aby z brlohů zase pěkně vylezly a přivedly tak poprvé svá čtyřměsíční medvíďata na světlo světa.
„Strávila jsem v terénu 13 dní a čekala dohromady 117 hodin v mrazu před jedním z brlohů, než se mi podařilo vyfotit tyhle snímky,“ říká fotografka divoké přírody Daisy Gilardini. Tyhle roztomilé a vzácné snímky bylo zkrátka nutné si ‚vysedět‘, a to v podmínkách drsných nejen pro ženu.
„Moje výprava trvala od 17. února do 3. března 2015, z toho jsem 13 dní strávila v terénu a jednou jsem 117 hodin v kuse seděla před brlohem. Teploty se pohybovaly od -50 do -45 °C, poryvy větru dosahovaly až 70 km/h. Nakonec z toho bylo 12 hodin focení a pět různých medvědic.“
Právě v tomhle období od půlky února začínají na ledových krách kolem Hudsonského zálivu rodit svá mláďata tuleni, což lední medvědice dobře vědí a vylézají proto ven, neboť právě tulení mláďata jsou pro ně i jejich nové potomky výživnou a snadnou kořistí. Jenže vychytat přesně ten okamžik, kdy ze svých brlohů vylezou, je velmi nesnadné, a tudíž podobných snímků nikde jinde moc neuvidíte.
Konkrétně na těchto fotkách vidíte medvědí mámu se dvěma mláďaty, jak cestou k ledovým krám za potravou odpočívá v ‚denním‘ brlohu. Ty jsou obvykle vyhrabány někde v závěji nebo pod příkrovem stromů.
„Tahle medvědice zůstala úplně v klidu, když jsme k ní přijeli autem, a mohli jsme si ji i medvíďata v pohodě fotit několik hodin, než se najednou sebrala a odešla. Pelášila hlubokým sněhem dolů z kopce, když tu se najednou jedno z mláďat rozhodlo, že než za ní běžet, bude pohodlnější vézt se jí na zadku – takhle vtipnou scénu jsme fakt nečekali.“
„Fotografování divoké přírody není ani tak o odvaze jako hlavně o trpělivosti a vytrvalosti, ale navzdory náročným podmínkám a dlouhým hodinám čekání se vám nakonec podaří prožít a zachytit věci, které jsou extrémně vzácné a prakticky k nezaplacení.“ Tady se podívejte, jak to ve zkratce celé probíhalo:
A další fotky ledních medvědů spolu s netušenými fakty o jejich životě najdete v našem článku 11 letních ledních medvědů skotačících po rozkvetlých polárních loukách.