1. Průvodčí
Od druhé světové války u nás velká část vlaků jezdí pozdě. Nikdo přesně neví proč, ale zpoždění je jedna z mála věcí, na které se na českých drahách můžete spolehnout. Zpoždění stresuje cestující veřejnost a ta svou frustraci vylévá na průvodčí – jedny z mála zástupců dopravců, které cestující potká.
2. Pokrývač
Zdálo by se, že si tihle chlapíci užívají daleké výhledy, při nichž je cigárko slastnější než sex. Zdání ale klame. V létě se pečou, v zimě je ofukuje severák jako nikoho a hlavně padají. Úřad pro pracovní statistiky Ministerstva práce USA (The U.S. Department of Labor) ve své statistice smrtících povolání za 7 let vede pokrývače na páté příčce.
3. Kurýr
Pokud nezemře na cyklostezce, dostane vynadáno, že přijel pozdě nebo že ohnul růžek na obálce. Seshora na ně prší a odspodu na ně stříká slaná olejnatá voda z kalužin. Auta jim smrdí pod nos, tramvajáci jim zavírají dveře před nosem a zaparkovaní šoféři jim otvírají dveře před nosem. A v metru aby za kolo platili.
4. Prostitutka
Nejvyhledávanější symbol opovržení. Všichni na ně všechno hodí.
5. Pokladní v supermarketu
Sedí u nesnesitelně nahlas pípající kasy (což na opakované upozornění autora tohoto příspěvku pracovníci oddělení zákaznické péče Tesca přešli s netečností). K tomu jsou v mnoha podnicích vystaveny hitparádě hudebních masakrů z audiotéky normalizačních šlágrů, přerušované úchylnými reklamními vstupy se žvatlajícími holčičkami a agresivními psychopaty, kteří dokola vykřikují své "Neváhejte!".
Když chce na záchod, musí se dovolit a v některých řetězcích ve „volných chvílích“ dokonce odbíhá rovnat konzervy do regálu.
6. Pilot dopravního letadla
Dobrý pocit z fešné uniformy i radost z ovládání výkonného monstra kalí náklady na výcvik, které v Česku dosahují 1 600 000 korun. Pilot, který si jej nezaplatí ze svého, jen těžko najde dopravce ochotného výcvik financovat. Takové letecké společnosti se pak také musí za nevýhodných podmínek nadlouho upsat. Zdánlivě lákavá práce vyžaduje maximální soustředění i v nelidskou dobu a nese s sebou nepředstavitelný""kartáč" za každou minutu zpoždění.
7. Právník
Studuje šest let, poté se další tři roky trápí jako špatně placený koncipient, aby – s trochou smůly – skončil jako podnikový právník za 40 000 hrubého. To ale lidé nevědí. Pro ně bude vždy vydřiduch, který za podíl na kradených milionech zachraňuje gaunery před spravedlností.
8. Kuchařka ve školní jídelně
Vydává hnusné jídlo nevinným dětem, jejichž nářky musí poslouchat. I ona je ale nevinná. Hnusné jídlo z neméně hnusných surovin vzniká z vůle hospodářky, provozní kuchyně a z vyhlášek, které neumožňují jídlo řádně okořenit.
9. Operátor callcentra
„Sedí v teple a zadarmo si telefonuje s lidmi,“ chtělo by se říct. Má to ale háček - sedět zpravidla musí, i když potřebuje na záchod a ani ti účastníci hovoru na druhém konci ho zpravidla neslyší rádi. Operátorům „callcentráku“ buď volají zákazníci, kterým se něco podělalo a na telefonistovi si vylévají vztek, nebo telefonisté obvolávají lidi, aby jim něco nutili, případně z nich tahali informace pro marketéry.
Po osmi hodinách, kdy mu neustále někdo nadával nebo ho vykazoval do nepěkných mezí, se s pár drobnými v kapse šine do sídlištní kočárkárny propít se do dalšího dne.
10. Policista
Národ se skládá z kriminalistů-amatérů, z nichž každý si při sledování béčkových krimiseriálů udělal svou zkreslenou představu o tom, co je náplní práce policisty a jak ji má vykonávat. Laická doporučení těchto lidí pak policista sbírá od rána do večera. K výkonu své práce navíc jen zřídkakdy dostane vše potřebné. Za své aby si pořídil i pouzdro na pistoli (to erární se otvírá), náboje (jeden čas chyběly) a k případům jezdil nejlépe tramvají (není na benzin ani na zimní pneumatiky).
A tady si přečtěte, jak výhodné je stát se fanatikem.