Že tenhle článek vypadá jako reklama? Přesně naopak – je to můj pravdivý osobní příběh. Před lety jsem objevil dokonalý způsob odpočinku a duševní očisty, který od té doby pravidelně používám. A přijde mi to natolik přínosné, že se o to rád podělím stejně, jako si známí navzájem doporučují dobrou hospodu nebo třeba rodinný recept na bramborový salát.
V prvním dílu seriálu jsem vysvětlil, jak fungují přístroje audiovizuální stimulace (AVS), slangově označované jako psychowalkmany. Prostě jen zmáčknete knoflík a váš mozek se během pár minut „přeladí“ na hladinu vědomí, kterou si vyberete. Popsal jsem, proč je pro mě psychowalkman nejlepším způsobem, jak si odpočinout. Ale spánek a relaxace není to nejpodstatnější – mnohem důležitější je, že se mi s psychowalkmanem daří dosahovat změněných stavů vědomí. Nepotřebuju na to žádné drogy, holotropní dýchání ani šamanské bubnování.
Proč je nám dobře u krbu?
A taky se mi s psychowalkmanem daří meditovat. Už když to slovo napíšu, mám divný pocit. Meditace je totiž pojmem, který byl v ústech různých rychlokvašených evropských mystiků, bláznivých léčitelů a kšeftařů s duchovnem snad nejvíc zamlžen. Z hlediska západní vědy přitom na meditaci není vůbec nic tajemného. Lidský mozek při své činnosti produkuje slabé elektrické vlnění, měřitelné při běžném lékařském vyšetření na elektroencefalografu. Frekvence tohoto mozkového vlnění je tím vyšší, čím je člověk v dané chvíli aktivnější.
Meditace není nic jiného než vědomé uvedení frekvence vlastního mozku do hladiny alfa (asi 8 – 13 Hz), kdy se mysl vyprázdní od jakýchkoli myšlenek. Tento bdělý odpočinek těla i duše je doprovázen příjemnými a slastnými pocity pohody a celkovou duševní i tělesnou regenerací organismu. Většina z nás dosahuje alfy jen v krátkých chvílích těsně před usnutím a před probuzením. Po zbytek života jsme buď zcela utlumeni ve spánku nebo naopak zcela aktivní během dne. Vzpomeňte si ale třeba na vzácnou chvíli, kdy se po dlouhém výletě na běžkách a horké sprše se slastně rozlámaným tělem svalíte ke krbu se sklenkou červeného vína v ruce.
Díváte se do mihotajících se plamenů, posloucháte praskání ohně a pomalu se propadáte sami do sebe. Čas se zastavil – jste TADY A TEĎ. Absolutní pohoda! Právě jste se dostali do hladiny alfa. Tedy stejného stavu mysli, jako meditující mnich někde v tibetském nebo thajském klášteře.
Zubní kartáček na duši
Meditace slouží k pročištění a lepšímu ovládnutí vlastní mysli, odstranění škodlivých návyků, nepříjemných pocitů a negativních emocí. To všechno se báječně hodí i v běžném každodenním životě doma na Západě. Všimněte si totiž zajímavého paradoxu – zatímco každodenní očistě svých těl věnujeme až obsesivní úsilí, očistu duše zanedbáváme. Ráno si dáte sprchu, vyčistíte si zuby a použijete deodorant. Ale najdete si večer chvilku na to, být sám se sebou a ponořit se do vlastní mysli?
Do meditační hladiny alfa se nám podaří dostat jen zcela výjimečně a neplánovaně. V Asii k tomu během staletí vyvinuli desítky různých meditačních technik, akorát že jejich nácvik trvá celé měsíce a roky. A teď je tu technologie audiovizuální stimulace, která to dokáže takřka na povel. Využívá stejného principu, který nás tak uklidňuje u krbu nebo venku u ohně: světelných záblesků a zvuků o pomalé frekvenci. Na oči si prostě nasadíte speciální brýle, na uši sluchátka, zmáčknete knoflík a prostě se propadnete do stavu meditace. Psychowalkman je tedy efektivní nástroj psychohygieny – „zubní kartáček na duši“.
Co vyprávěl český jogín
Je to ale opravdu tak jednoduché? Nejde o falešnou cestu a nepřípustnou zkratku? Zeptal jsem se na to českého zenbudhisty, jogína a duchovního učitele Vlastimila Marka, který se propagací východního duchovna a meditačních technik zabývá desítky let. Tady je jeho odpověď:
„Moderní technologie je naprosto v pořádku, a kdyby žil Buddha dnes, psychowalkman by určitě používal. Stejně jako internet, mobil, Facebook nebo blogy. Na moderní technologii není vůbec nic špatného, naopak. Špatná je jen závislost na ní. Z Prahy do Brna už dnes nikdo nejezdí koňským povozem, ale autem nebo vlakem. Je to prostě rychlejší. Proč tedy moderní prostředky nepoužít i v oblasti duchovna a práce s vlastní myslí? S pomocí technologie se dá zrychlit to, co kdysi asijským mnichům trvalo třeba dvacet let. Pro meditaci a psychohygienu dnes podle mne neexistuje efektivnější a příjemnější nástroj, než je právě psychowalkman.“
Největší výběr „meditačních mašinek“ k nám dováží pražská firma Galaxy, která o technologií AVS taky v Česku shromáždila nejvíc informací a zkušeností. Všechny modely najdete na www.psychowalkman.cz, kde si můžete přečíst i zkušenosti známých českých osobností. Osobně mám po letech používání nejlepší zkušenost s modelem Laxman – dokonalou technickou hračkou, která nabízí až 70 programů na vyvolávání meditace a dalších změněných stavů vědomí.
A ještě jednou pozor, tenhle článek není žádná placená propagace! Proč tedy o technologii AVS píšu? Prostě jsem objevil něco zajímavého, co mne v životě posunulo dál.
Příště: co všechno psychowalkman umí? A k čemu je biologická zpětná vazba?
Anketa
Co vás nejlépe uspí?