fb pixel
Vyhledávání

Dneska v noci si můžete přát cokoliv. Budou zase padat hvězdy!

Vulkán Pico de Teife na ostrově Tenerife v záři Geminid
Zdroj: danspace77.com

Notoricky známé srpnové Perseidy nejsou jediným meteorologickým rojem, který křižuje během roku oblohu. Dnes v noci budou výtečné podmínky pro pozorování tzv. Geminid. Noční obzor jich protne přibližně tisícovka. Nejvíc jich bude možno spatřit kolem 7. večerní, ale padat budou celou noc.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 14.12.2015, 13:14

Pokud budou mraky shovívavé, můžeme se těšit na vážně parádní podívanou, protože vyhlídku na noční oblohu dnes nebude rušit Měsíc, který bude ve fázi pouhé tři dny po novu zapadat ještě večer. Každou hodinu tak máte šanci vidět na českém nebi až stovku meteorů. Celkem jich noční oblohu ozáří více než tisícovka.

Název roje Geminidy je odvozeninou latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory zdánlivě vylétávají. Nejde totiž o padající hvězdy ani kusy meteoritů, ale o proud částic meziplanetárního prachu, tzv. meteoroidů, který křižuje zemskou dráhu. Tyto ledoprachové částice se při průletu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu a postupně se vypařují. Tím za sebou vytváření zářící stopu. Vznikají tak záblesky, které se odborně nazývají meteory, lidově pak "padající hvězdy", jak uvádí na pravou míru ve svém tiskovém prohlášení Česká astronomická společnost a Astronomický ústav AV ČR.

První zprávy o Geminidách pocházejí z roku 1862. Tehdy byl ovšem roj velmi slabý, frekvence nepřesáhla 30 meteorů v hodině. Teprve ve 40. a 50. letech minulého století se počet meteorů za hodinu zvýšil na dvojnásobek. Do současných hodnot stoupal až do roku 1990. Podle některých modelů je tento nestálý roj právě v maximu a jeho frekvence se budou rok od roku snižovat. Do konce 21. století by pak měl roj, jehož částice pocházejí z drolící se planetky 3200 Phaethon, skoro zmizet. Proto si s jejich pozorováním pospěšte!

Nejvíce jich sice bude padat právě dnes večer a v noci (maximální aktivita je předpovězena na dnešní 19. hodinu, spousta jich spadne ale i po půlnoci), spatřit je ale můžete až do 17. prosince. Geminidy se objevují po celé obloze, takže není potřeba se zaměřit na jedno jediné místo. Pozor ale na inverzi, té nejlépe předejdete na horách.

Další pozorovatelný roj uvidíme už začátkem příštího roku - v noci ze 3. na 4. ledna budou oblohu křižovat každoroční Kvadrantidy. Příští rok si na Geminidách příliš vizuálně nesmlsneme. Vhodné pozorovací podmínky pak nastanou až v roce 2017. Pokud je chcete vidět, nepropásněte dnešní příležitost!

A TADY máte 5x nejnovější senzační objev astronomů: veleroj komet, ufonské megastavby, domnělou invazi z vesmíru a další...

Podobné články

Doporučujeme

Další články