Kromě tanku budete potřebovat taky spolehlivou izolepu nebo ‚daktejpu‘ – s její pomocí pak svoji kameru připevníte na hlaveň děla tanku.
Tanky se sice při jízdě nerovným terénem ‚kolébají‘ dopředu/dozadu a ze strany na stranu, jenže většina současných bojových strojlů, a nejen těch německých, je vybavena speciálním stabilizátorem, který udržuje jejich kanony ve stabilní poloze. A to tak dokonale, že si na hlaveň (rozšířený konec kanonu) můžete postavit třeba pivo, jak ukazuje následující působivé retrovideo německého Bundeswehru z roku 1986.
A nevylije se!
Kanon tanku stabilizují dva servomechanismy. Jeden ve vertikálním, druhý v horizontálním směru. Stručně řečeno to funguje takhle – čidla v tankové věži detekují výkyvy vozidla nahoru/dolů, resp. do stran, kdykoli tank projíždí nerovným terénem, a pomocí elektromotorů štelují kanon přesně proti směru aktuální odchylky od ideální roviny pohybu.
Díky tomu je kanon stále ve stabilní poloze, což znamená, že může přesně mířit a pálit i za jízdy, zatímco klasické tanky musely kdysi kvůli střelbě zastavovat.
A jak to vypadá, když místo piva umístíte na hlaveň kameru? I to už někdo vyzkoušel – a ten někdo byli Poláci, což je z historického hlediska možná trochu paradoxní:
Jestli zrovna nemáte dost drobných na tank, kupte si slepici a svou kameru jí připevněte na hlavu. Slepice mají totiž stejně dobrý, ne-li lepší stabilizátor než robustní tanky. Protože příroda dokáže ještě pořád trumfnout i ty nejmodernější servomechanismy.
A když už jsme u těch tanků a filmování, tady máte (inspiraci na Vánoce) – B-Unstoppable: první „tankodron“ na světě.