fb pixel
Vyhledávání

Zázračná Vojtova metoda ‚přecvakne‘ dětský mozek správným směrem

Špičkový fyzioterapeut Tomáš Rychnovský tentokrát poradí co dělat, aby vaše děti v budoucnu nebolela nejen záda.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 19.11.2016, 13:47

Co je to Vojtova metoda?
Soubor cvičebních technik, který se u kojenců, batolat a dětí používá zejména k léčbě fyzických poruch. Objevil ji český neurolog MUDr. Václav Vojta. Funguje na následném principu: V mozku každého z nás jsou geneticky zakódované pohybové vzory. Působením na určité body na těle dítěte je možné zvrátit chybný vývoj a stimulovat tak mozek (a v návaznosti i tělo) k ideální funkci. Pozitivní stimulací nervových center dochází i ke zlepšení dýchání, upravení tepové frekvence a zkvalitnění mentální aktivity dítěte. S dítětem ji cvičí fyzioterapeut a především samotní rodiče.

Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. vystudoval fyzioterapii na 2. LF UK. Specializuje se na léčbu bolestivých stavů dospělých pacientů. Zároveň se zaměřuje na psychosomatiku, kdy osobitým způsobem nachází cestu ke klidu mysli a propojení těla s myslí. Léčba je tak účinnější a rychlejší. V rámci kliniky fyzioterapie má tým kolegů, který se specializuje na komplexní péči o pohybový aparát dospělých i prevenci vadného držení těla kojenců.

Jak funguje Vojtova metoda v praxi?

V podstatě odbourává špatné svalové návyky. Posiluje to dobré a tlumí to špatné. Mozek totiž funguje tak, že když stimulujete to dobré, automaticky neguje to špatné.

Co všechno se díky ní dá ovlivnit do budoucna?

Například nohy do X, odstáté lopatky, nahrbená záda, vyvalené bříško… Jde vlastně o změny ve funkci svalů, které pak nestabilizují pohybový aparát správně. V důsledku toho jsou některá místa na těle mnohem náchylnější k bolesti nebo strukturální změně např. na plotýnce nebo na chrupavce. Vznikají pak třeba artrózy a jiné bolestivé projevy.

Svaly mají vliv na kosti?

Ano, funkce svalová má značný vliv na „hardware“ v podobě kloubů a kostí. Ovlivňují se navzájem.

Můžete uvést konkrétní příklad?

Pokud má dospělý artrózu v kyčli ještě v nějakém rozumném stádiu a vidím, že má sklon k tomu sklánět nohu do X, dá se to vycvičit tak, aby nebyla do X, ale rovně, přičemž se mu tím zmírní bolest v kyčli. Neřeší se to ale už stimulací jako u Vojtovy metody.

U dospělých se tato metoda nepoužívá?

Pro dospělý mozek už je to moc slabé. Jde v podstatě o to ovlivnit kůru mozkovou prostřednictvím pohybů řízených vůlí. Přes vůli (volní cílené pohyby, cvičení) se dostaneme do kontroly mimovolní, která bude ovlivňovat správnou funkci svalů i bez další pozornosti. Přes tu mimovolní kontrolu dostávám správné vzorce zejména do dětského mozku. Ten si na ně následně zvykne a přijme je jako samozřejmé.

Za jak dlouho se mozek „přecvakne“?

To je různé a individuální. U některého kojence za tři týdny, u druhého za tři měsíce. Závisí to na schopnosti mozku informaci přijmout, zpracovat a změnit.

Do kolika let má smysl cvičit?

Obvykle než se dítě postaví. To je maximálně přibližně do roka a půl. Později už se dítě brání natolik, že je v určitých pozicích těžko udržitelné. Je ale dobré individuálně posuzovat přínos cvičení v každém věku kojence.

Kromě toho u cvičení děti téměř vždy pláčou…

Pláč je jediný komunikační nástroj děťátka – bude vám neustále říkat, že to pro něj není úplně příjemné. Ale důležité je, že když docvičím a vezmu si ho do náručí, dokážu ho svým tónem, slovy a objetím zklidnit a ukonejšit.

Neubližuji mu tedy nějak?

Vůbec ne. Naopak. Děláte to pro jeho dobro. Doktor Vojta to popisoval takto: Ve chvíli cvičení děláte výkon – sportujete. Následně tím, že dítě zklidníte, mu dáte najevo, že už je to hotové, že už je to v pohodě. A přesně takto bychom s nimi měli komunikovat. Komunikace je v tomto případě strašně důležitá.

Ovšem v moment, kdy z toho ten rodič má stres, tak tam ta komunikace nefunguje a dítě to cítí. A to je to, co by se měli rodiče naučit prvotně – zvládat své emoce a kontrolovat je – pro toho malého človíčka. Terapeut totiž jen naučí rodiče jak správné své dítě stimulovat a oni pak cvičení doma aplikují poměrně často – nejlépe 4x denně.

Používá se Vojtova metoda i v zahraničí?

V zahraničí se to neřeší téměř vůbec. Tam to nechávají. V Británii není pediatrická péče skoro žádná. Tady jsme na tom v tomto ohledu ještě dobře. Přesto ale pediatři kontrolu u neurologa nebo fyzioterapeuta poté, co se jim vývoj děťátka nezdá, doporučí někdy pozdě a někdy vůbec.

Jak poznám, že má moje dítě problém a potřebuje cvičit?

Lajk to pozná relativně obtížně. Pediatr to zachytí jak kdy – nemá skoro žádné rehabilitační vzdělání a motorický vývoj dítěte zná jen v hrubých obrysech. Fyzioterapeuté se to učí do hloubky, proto tomu rozumějí daleko více a hlavně na to mají v praxi čas.

Může tedy maminka přijít na kontrolu k fyzioterapeutovi i preventivně?

Určitě. Je dobré, když přijde třeba v měsíci a půl věku dítěte – jestli je všechno v pořádku nebo je potřeba miminko sledovat a k ideálnímu vývoji mu podat pomocnou ruku – vlastně obě ruce.

Tomáš Rychnovský vzkazuje maminkám malých dětí i dospělým:

Milí přátelé,
rádi bychom vám nabídli dárkové vánoční vouchery na naši péči. Pokud byste chtěli vaše blízké obdarovat, zdraví a odpočinek u nás je perfektní volba. :-)

Více na www.tomasrychnovsky.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články