Svastika je stará téměř jako lidstvo samo, bohužel v minulém století získala nechvalnou pověst kvůli Hitlerovi. V Asii a dalších koutech světa ale dodnes symbolizuje štěstí a prosperitu, a proto ji taky najdete vyobrazenou na mnoha zdech a budovách nebo na výrobcích rukodělné i strojové produkce, od textilních po kovové. Svastiku užívaly prakticky všechny velké světové kultury, a to mnohdy nezávisle na sobě.
Takže se v souvislosti s tím nabízí jedna otázka – co si letos upečete na Vánoce? Budou to zase ty pokřiveně roztomilé, ale nicneříkající perníčky ve tvaru sněhuláčků a kapříků, nebo se obrátíte ke kříži se zalomenými rameny, k němuž už po věky vzhlížely v dobrém stovky lidských generací?
1) Křupavé svastiky se švestkovým terčem
2) Dortový korpus se svastikovým vlysem
3) Svastikonočka
4) Pěkně vypečené svastiky
Co se týče směru svastiky, kříže se zalomenými rameny, vede většinou po směru hodinových ručiček, tedy tak, jak ji používala i nacistická ikonografie – ta ji však na rozdíl od všech ostatních postavila na špičku, tedy pootočila o 45 stupňů. Svastika se ale může ‚otáčet‘ i opačně, tedy proti směru hodinových ručiček. V mnoha kulturách se tyto dvě opačné orientace svým významem příliš neliší, ale například v tantře je pravotočivá svastika symbolem mužského principu, levotočivá naopak toho ženského. A coby východní symbol tzv. „kola života“ bývá pravotočivá (po směru hodinových ručiček) svastika symbolem zrození a rozvoje, kdežto levotočivá symbol zániku a smrti, kteréžto dva cykly se na zemi neustále opakují.
5) Babiččino svastikové pohlazení
6) Svastikové šátečky nadívané povidly
Pokud se nápadu ‚vánoční svastiky‘ pošklebujete nebo se snad i pohoršujete, zkuste se mrknout na pár švédských svátečních pokrmů – jmenovitě svastikově tvarovaný vánoční mazanec (foto č. 3) nebo drobné šátečky (foto č. 6). Tato tradice sahá do časů před příchodem křesťanství, kdy ve Švédsku převládalo pohanství. Konkrétně se tvar mazance nazýval „Gullvagn“, což znamená „vůz zlata“. Kříž se zlomenými rameny nebyl spojován se zlem, právě naopak.
7) Buchtičky se svastikovým dezénem
8) Křupavé svastikové rohlíčky
9) Svastikové větrníky z kynutého těsta
10) Svastikou zkrášlené dětské piškoty
11) Tětěrky neboli slepičky alias zaplétané svastiky
12) A místo salátu... na špeku restované svastiky!
A pokud nejste na to pečení, zkuste si doma vytvořit tyhle vánoční dekorace.