fb pixel
Vyhledávání

6 zásadních otázek a odpovědí o dětských nohou a obuvi: Použité boty vyhazovat nemusíte

Světem dětského těla a jeho problémů, které se ovšem často dají napravit, vás provede špičkový fyzioterapeut Tomáš Rychnovský. Dnes začneme pěkně od podlahy – od dětských nohou a bot.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 19.11.2015, 19:50
Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. vystudoval fyzioterapii na 2. LF UK. Specializuje se na léčbu bolestivých stavů dospělých pacientů. Zároveň se zaměřuje na psychosomatiku, kdy osobitým způsobem nachází cestu ke klidu mysli a propojení těla s myslí. Léčba je tak účinnější a rychlejší. V rámci kliniky fyzioterapie má tým kolegů, který se specializuje na komplexní péči o pohybový aparát dospělých i prevenci vadného držení těla kojenců.
Více na
www.tomasrychnovsky.cz

Zděděné boty – ano, či ne?

Když jsou viditelně sešmajdané, tak už ne. Poznáte to vizuálně na podrážce – jakmile je nakřivo, je to problém. Jinak ale botu podruhé klidně použít můžete.

Všeobecně se ale tvrdívá, že boty by měly být vždy nové. Je to skoro dogma...

Spousta rodičů si zakládá na tom, že alespoň boty by měly být nové. Já bych ale neviděl problém, pokud jsou boty relativně zachovalé a působí jako nové a dítě si je vezme druhé v pořadí. Pokud je noha anatomicky a funkčně v pořádku – tzn. klenba, nášlap, tvar a postavení paty odpovídá standardu, opravdu to problém není.

O kolik by botička měla být větší než noha dítěte?

Nadměrek neboli volný prostor před prsty dítěte, který je důležitý pro volný pohyb chodidla a jeho růst, by měl být 12 milimetrů, což je zhruba tloušťka jednoho prstu. Nedoporučuje se ale testovat správnou velikost volného prostoru zastrčením prstu za patu ani máčknutím na volný prostor před palcem. Dítě často v botičce, kterou zkouší, pokrčí prsty a domů si odnesete boty, které jsou mu malé. Proto je třeba nožičku důkladně změřit – pomohou vám s tím v každé prodejně bot.

U letních sandálků stačí nadměrek o délce zhruba jeden centimetr, u zimních bot počítejte raději s 1,5 centimetrem.

Co chůze naboso?

Ta je rozhodně super a měla by se praktikovat co nejčastěji. Pokud dítě nemá ploché nohy nebo nožičky do X (tam se musí vše řešit více cíleně), tak chůzi naboso doporučuji, kdykoliv je to možné.

Co dělat v případě plochých nohou nebo nožiček do X?

Pokud je noha do X nebo dole plochá, někdo doporučuje kotníkovou botu, jenomže se často stává, že na funkci kotníku má dopad kyčelní kloub. Pokud je nestabilní, tak to, že nožičku řeším tam dole, nepomůže. Musí se to začít řešit od jádra problému.

Co způsobuje plochost nohou a špatné postavení? Mohou to rodiče nějak ovlivnit?

Na tom se podílí vazivová složka. Kosti jsou spojeny vazivem, a to může být buď pevné, relativně pevné nebo méně pevné. Vazivo reaguje na hormonální změny a často i na genetiku. Zvenčí je tedy prakticky neovlivnitelné. Zásadně ovlivnit mohou ale složku svalovou, která nohu podpírá.

Jak? O originálním českém řešení s výbornými výsledky si povíme víc v příštím dílu.

Tomáš Rychnovský vzkazuje maminkám malých dětí i dospělým:

Milí přátelé,
rádi bychom vám nabídli dárkové vánoční vouchery na naši péči. Pokud byste chtěli vaše blízké obdarovat, zdraví a odpočinek u nás je perfektní volba. :-)

Podobné články

Doporučujeme

Další články