Tohle staré pořekadlo se dědí z generace na generaci a dodnes nás přesvědčuje o tom, jak moc byly stromy pro naše předky důležité a posvátné. Dávaly jim přístřeší, léky, nástroje a předměty denního využití - nádobí, papír, stavební materiál. V zimě zahřály, v létě byly úkrytem před horkem, poskytovaly pryskyřici, kůru a listí.
Budoucnost lidského přežití závisela na stromech a tak není divu, že jim dodnes přisuzujeme nadpřirozené vlastnosti. Z dřeva, plodů a listů dodnes vyrábíme předměty sloužící k obřadům a léčbě neduhů. Tady máte některé z nich, které mají pro mnohé lidi nemalý význam i dnes.
1. Dub
Husté dubové lesy se kdysi táhly od západního pobřeží Francie až ke Kavkazu a pro své vlastnosti byl dub jednou z nejžádanějších dřevin. Většina přístřešků a domácností v téhle oblasti byly právě vyrobeny z dubového dřeva. Dub je tvrdý, pevný a dlouho dokáže vzdorovat povětrnostním podmínkám i střídající se vlhkosti a horku. V Anglii po něm pojmenovali celý věk, "age of oak" ("věk dubu", 1500 až 1600 n. l.).
Kůra a listy bílého dubu se používaly na výrobu léčivého čaje proti kašli, nachlazení a hlenu. Jeho žaludy jsou bohatým zdrojem sacharidů jak pro lidi, tak také hospodářská zvířata i volně žijící zvěř. Druidové nosili jeho žaludy po kapsách, prý jim přinášely štěstí. Dub byl pro ně symbolem vyváženého života, plodnosti.
2. Jasan
Jasan je posvátným stromem Keltů a je součástí jejich stromoskopu, v řeckých pověstech a básních se zase tvrdí, že z jasanového dřeva Zeus stvořil jedno lidské pokolení. Severská mytologie zase jasan spojuje s Yggdrasilem, otcem stromů, který spojuje devět světů.
Na něm visel po devět dní a nocí probodnutý Odin, aby získal tajemství run. Pokud byste si dali čerstvé listy jasanu pod polštář, měly vám přivodit zvláštní, někdy věštecké sny. Dřevo jasanu je houževnaté, pevné a používá se dodnes na výrobu tělocvičného nářadí, lyží nebo topůrek. Jasanové dřevo prý podporuje sílu mysli, pomáhá v komunikaci a odstraňuje psychické blokády. Proto se říká, že je dřevem učenců, básníků a spisovatelů.
3. Hloh
Hloh se nesmí nikdy pokácet, jinak na sebe snesete zlost nadpřirozených bytostí a víl, které v něm žijí. Už sám o sobě je považován za posvátný, protože z jeho trnových větviček byla podle některých údajů upletena koruna pro Ježíše.
Osaměle rostoucí hloh na kopci, pokud jste ho zastihli při dobrém jarním počasí, značil vchod do říše víl. Den, kdy vykvete, je oficiálním začátkem léta (Beltainu), podle tradice se jím zdobila májka. Své místo má jako bylina plodnosti při svatebních obřadech, oslavách 1. máje a v posvátných hájích.
4. Vrba
Odedávna byla vrba, kterou lidé spojovali s měsícem, velice uctívána a našla si své místo v mnoha kulturách - řecké, germánské, keltské i slovanské. K vrbám se poutalo věštění a prorokování, kněžky ve vrbových hájích také uzdravovaly nemocné, skládaly písně a básně. Dřevo vrby je žlutobílé s narůžovělým nádechem, měkké a nepříliš pevné, při broušení má tendenci chlupatět. Dříve se z něj vyrábělo nádobí, necky, mísy a mnoho dalších podobných předmětů. Mimo jiné se z nich vyráběly i hudební nástroje a nejstarším zachovalým kouskem je keltská harfa z 12. století.
Možná někdo z vás pamatuje na pověst o chlapci, který stříhal králi vlasy a objevil pod nimi veliké oslí uši. To tajemství nemohl vydržet, a proto jej zašeptal do vykotlané vrby. Tu pak porazili, z jejího dřeva vyřezali harfu, která pak při hře královo tajemství zahrála širokému publiku. Jinak je vrba také stromem košíkářů. Z jejích větví se dělaly ohrady a stěny chlévů, které se ještě vymazávaly hlínou. I když ne každá vrba se může dožít vysokého věku, považuje se za nesmrtelný strom - z poraženého kmene mohou během krátké doby vyrazit nové výhonky a stejně tak, když proutí zasadíte poblíž vody, uchytí se a poroste.
5. Ořešák
Kvalitní ořechové dřevo se používá na výrobu nábytku a jeho plody, vlašské ořechy, jsou nesmírně chutné a považují se za symbol plodnosti. Římané jim říkali Jupiterovy žaludky a házeli je na cestu novomanželům.
Kontakt s ořešákem by měl člověku pomoct odhodit minulost za hlavu, nalézt schopnost otevřít se novému a vůli jít za životním cílem. Při změně zaměstnání, stěhování nebo jakékoliv jiné životní změně by lidé měli vyhledat zdravý ořešák a chvíli pod ním odpočívat nebo se ho dotýkat.
6. Borovice
O ní Keltové říkali, že je matkou moudrosti a krom toho ji zbožňovali i pro její léčivé účinky. Vdechování odpařované borové silice má skvělý účinek na všechny plicní choroby a to není zdaleka všechno. Pálení borovice o zimním slunovratu (dnes o Vánocích) je starý zvyk, který měl očistit a ochránit dům.
I zdobení domova borových chvojím přinášelo do domova pohodu a radost. Její dřevo je měkké, s výraznými letokruhy a je odolné - proto se používá především na výrobu oken, dveří nebo trámoví. Borovice pomáhá melancholickým povahám, kterým chybí radost ze života, jsou unavení a úzkostliví.
7. Javor
O javorovém dřevě se povídá, že vyzařuje příjemné teplo. Má výborné rezonanční vlastnosti a proto se z něj vyrábí řada hudebních nástrojů. Jeho listy připomínají roztaženou lidskou dlaň a čaj z nich pomáhá na zánět mandlí a lymfatické uzliny. Javorový sirup (který se vyrábí především z amerických odrůd) je velmi zdravou náhražkou cukru, protože obsahuje velké množství vápníku a železa. Kontakt s tímto stromem prý vrací životní sílu a zbavuje vás zahořklosti.
8. Rudraksha
Takzvaný "věčně zelený strom" roste ve vysokých nadmořských výškách v Nepálu a Indii, u úpatí Himalájí až po jihovýchodní Asii. Podle pověsti se bůh Shiva jednoho dne rozhodl meditovat za 1000 šťastných a bohatých let pro lidstvo. Když skončil svou meditaci, rozplakal se a ze slz, které dopadly na zem, vyrostl tento strom.
Jejich plody mají prý božskou energii a přináší do života harmonii, zdraví a štěstí. Proto je odedávna hinduisté a buddhisté považují za posvátné semínko a nosí ji na sobě v podobě náramků, náhrdelníků nebo přívěsků a používají ji při meditacích.
O Rudrakshe se také říká, že tlumí stres, pomáhá nám vyrovnat se se starostmi a zklidňuje mysl svých nositelů. Dnes se ze semen Rudrakshy vyrábí krásné šperky, které jsou nejen stylové, ale díky nimž jejich majitel pocítí klid a sílu spojené s těmito bájnými plody "věčně zelených stromů". Nás zaujaly náhrdelníky a náramky od firmy Mooyyy (www.mooyyy.cz). Kouzelná semena Rudrakshy se v nich snoubí v ladných kompozicích s dalšími přírodními prvky a esoterickým podtextem. Tyhle šperky tak zdobí a zároveň léčí duši.
A TADY se můžete podívat na 7 základních center v těle, okolo nichž se točí vaše štěstí.