fb pixel
Vyhledávání

4+1 podvody, kterými média ždímají válku v Sýrii

Tahle fotka je svým způsobem i tragicky něžná, což je přirozené – říká se tomu „lidský soucit“
Zdroj: Profimedia.cz

To, co se odehrává v Sýrii, je obrovská lidská tragédie a nemá smysl nad tím polemizovat. Senzacechtivá média ale mají potřebu už tak extrémně depresivní situaci ještě přiživovat a zveličovat. Jde jim totiž o čtenost a sledovanost. Přečtěte si, jak nás zkoušela doběhnout.

Václav Rybář
Václav Rybář 8.9.2015, 12:53

1. Odmáznutý foťák

Kauza z loňského ledna jednoznačně dokazuje, že věřit se nedá ani dokumentární fotografii. Mexický fotograf, vyznamenaný mj. Pulitzerem, Narciso Contreras, byl přistižen při nikoliv nepatrné úpravě fotky zachycující syrského rebela ve zbrani. Na levém dolním okraji originální fotky je objektiv dalšího foťáku, naznačující, že syrský rebel tak trochu pózoval a nebyl tedy zachycen při spontánní aktivitě. Contreras konkurenční objektiv odmazal a hle, rázem vznikl onen okamžik zamrznutý v čase, za který se tak často rozdávají ceny. K jeho smůle se však někdo dostal i k původní, neupravené fotce. A Associated Press se okamžitě od celé záležitosti distancovali s tím, že fotografům dovolují jen úpravu kontrastu a jasu.

Průšvih byl ale na světě, a pokud si dovolí manipulaci s vyzněním a tedy i emocemi fotky takhle honorovaný fotograf, můžeme vůbec ještě něčemu věřit?

2. Anděl z Kobani

Tahle kráska prý pobila sto bojovníků Islámského státu. Přezdívá se jí Anděl z Kobani a je stejně krásná jako nebezpečná. Není to nádherná story? Bohužel je kompletně vylhaná, protože fotka zachycuje bývalou studentku práv, která u policejních jednotek v Kobani pouze dobrovolničila a pracovala v zázemí, takže tak maximálně rozdávala pití a jídlo, nikoliv díry do trupů nepřátel. Propaganda, jako když vyšije.

3. Chlapeček vrhající se vstříc olovu

Údajný syrský chlapec se vrhá do sniperské ofenzívy, aby zachránil malou holčičku. Doják, který nevymyslíte. Až na to, že je to kompletní fikce mladého norského režiséra, který tenhle záběr natočil na Maltě (shodou okolností v lokaci, kde se natáčel i Gladiátor Ridleyho Scotta), a pak ho podstrčil médiím, protože chtěl vidět jejich reakce. Než všechno přiznal, zhlédlo na YouTube tohle video skoro pět milionů lidí. A všichni oslavovali malého hrdinu.

4. Spánek mezi hroby

Syrský sirotek usínající mezi hroby svého otce a matky. Jestli vás nerozbrečí tohle, tak už nic! Obrázek se šířil po sociálních sítích jako požár, dokud se neozval jeho autor - profesionální fotograf ze Saudské Arábie. Vysvětlit, že hroby jsou falešné a klučina na fotce je jeho synovec. Fotku prý pořídil, aby vyvolala přesně ty emoce, o kterých si lidé na sociálních sítích povídali. Měla vyjádřit onen smutek ze ztráty rodičů. Kontext byl však zcela jiný, šlo skutečně pouze o žánrové cvičení, na jehož výpověď naletěly desítky milionů lidí.

5. Kauza Ajlan?

Utonulý syrský chlapec, jehož fotka před pár dny obletěla svět a zažehnula další vlnu vzrušených diskuzí o syrských uprchlících, se dnes dostává do zpráv v nečekaném světle. Fotky ze zákulisí totiž naznačují, že byl na pláž odnesen policisty, poté co ho našli mezi útesy. Jde skutečně o Ajlana (na druhé fotce by mohl být jeho bratr, shodné oblečení ještě nic neznamená), nebo jde skutečně o pokus vyrobit "lepší" fotku a strhnout na rodinnou tragédii větší pozornost?

Příznivci konspiračních teorií měli jasno už od začátku, kdy se tahle koláž poprvé objevila ve virtuálním éteru. Rozuzlení skutečnosti je jistě nepotěší – z originálních fotek ve vysokém rozlišení je totiž jasné (podle podrážek bot a oblečení), že se jedná o dva různé chlapce – Aljana na druhé a jeho utonulého bratra na první fotografii.

Jisté je jedno – fotografie je zachycením reality, nikoliv zachycením pravdy. Může být zmanipulována, naaranžovaná nebo dodatečně upravena. Myslete na to, když komentujete nebo přeposíláte podobné objevy po sociálních sítích.

Původní článek reagující na fotku utonulého Ajlana od kolegy Kovandy si můžete přečíst ZDE.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články