fb pixel
Vyhledávání

Nový trend digitálního filmu: časosběrná videa z ptačí perspektivy

Následující snímky vypadají, jako kdybyste hráli na počítači nějakou povedenou budovatelskou strategii.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 30.8.2015, 18:00

Některé důležité vynálezy a jiné lidské výtvory jsou - asi ze své samé podstaty - anonymní. Stejně jako nikdy nezjistíme, kdo složil tu kterou starou lidovou píseň nebo kdo vynalezl v pravěku kolo či sáně, tápeme dnes marně i v oblasti naprosto moderních vynálezů, jako jsou třeba selfie a jeho nerozlučné tyče. Nebo časosběrné snímky.

Britský fotograf Jamie Brightmore se ale zřejmě zapíše do dějin jako autor vynálezu kombinujícího právě již zmíněná časosběrná videa a pohledy na Zemi z ptačí perspektivy. Sám tenhle styl filmování pojmenoval Satlapse, a hned zjistíme proč.

První pokusy učinil Brightmore před osmi měsíci pomocí svého dronu Phantom 2 osazeného kamerou GoPro HERO4 na H3-3D gimbalu. Z výšky něco přes to metrů pak snímal zemský povrch - objektivem přesně kolmo dolů při stabilní poloze dronu.

Výsledné snímky připomínaly rozpohybované satelitní fotografie, a právě proto se rozhodl pro výše zmíněný název Satlapse:
Satelitní snímky + časosběr neboli time-lapse).

Takhle úchvatně dopadly jeho zatím nejúspěšnější filmové pokusy.

A když už byla řeč o kamerách snímajících Zemi ze satelitů, následující video budiž důkazem toho, že myšlenky lítají všude kolem nás. Říká se tomu teorie morfogenetického pole. Prostě když vás napadne nějaká "geniální" věc, můžete si být jisti, že nenapadla jenom vás, případně že už ji někdo dávno realizuje či dokonce zrealizoval.

Skutečný satelitní časosběr totiž poprvé proběhl v červenci tohoto roku a vypadá takhle:

Časosběrné snímky jdou však dnes pořizovat i bez toho, že máte kameru a trpělivost. Určitá místa na Zemi jsou tak známá a profláklá, že je fotí téměř každý a z přibližně stejného úhlu. Ovšem v různých dobách. Takže pak už jen stačí napsat šikovný algoritmus, který tyhle fotky vyhledá na internetu (kam je všichni postujeme) a sestaví z nich zajímavé umělé časosběry.

Podobné články

Doporučujeme

Další články