Vzpomínáte si na období před deseti lety? Mobily byly pestré. Mohli jste mít klasickou cihlu od Nokie, mohli jste mít tenoučké stylové véčko, rozevírací komunikátor nebo nějakou podivnost spíše čtvercového tvaru, případně mobil, co vypadal jako gameboy. Všechny měly společnou klasickou tlačítkovou klávesnici třikrát čtyři, na které jste psali smsky pomocí čísel. Pro některé teenagery to už dneska musí být exotika, ale starší ročníky dokázaly psát smsky na téhle technologii stejně rychle jako na dotekovém displeji a navíc i poslepu, čistě s pomocí hmatu. Pro použití pod lavicí naprosto ideální.
Kravaťáci si později oblíbili mobily s tzv. plnohodnotnou klávesnicí. V oblasti drahých komunikátorů se jim hodně věnovala Nokia, v USA se proslavila Blackberry a v posledních letech držela jejich pochodeň třeba Motorola, která nabízela oblíbenou řadu Droid s výsuvnou klávesnicí. Tomu všemu je ale, zdá se, konec. Droid skončil, Blackberry se pokouší vstát poněkolikáté z mrtvých s pomocí moderního mobilu s čistě dotekovým displejem a telefony s integrovanou klávesnicí už se vyrábějí jen pro asijské trhy (drží se jich hlavně LG, jenže do USA a Evropy tyhle modely nedováží). Jedinou šancí pro milovníky starých časů a fyzických klávesnic je návrat do mobilního pravěku.
Na trhu je samozřejmě celá řada tzv. hloupých telefonů. Mají barevný displej a hezčí design, ale zevnitř se příliš neliší od starých Nokií. Vydrží sice nabité celý týden, jenže rozlišení displeje je prťavé, neumí aplikace a mají mizerný foťák. Jsou to prostě jen telefony, chtít po nich jakoukoliv další funkcionalitu je pošetilé, odpovídá tomu ostatně i jejich cena, která se často vejde pod tisícovku. Samotné telefonování ovšem zvládají na jedničku. S tím psaním zpráv už je to horší, budete si zase muset zvyknout, že pro napsání Zetka je potřeba čtyřikrát zmáčknout devítku.
Chcete víc? Kupte si třeba Blackberry Classic – vypadá jako stará Blackberry, ale nabízí displej s vysokým rozlišením, hybridní systém zvládající aplikace pro Android, rychlý internet, dobrý foťák a samozřejmě onu zpropadenou fyzickou klávesnici v kombinaci s dotekovým displejem. Nejlepší z obou světů? Také za Classic zaplatíte dvakrát tolik co za srovnatelně vybavený model s Androidem. A jedná se jen o dočasné řešení, protože tuhle vývojovou větev firma definitivně považuje za slepou uličku. Blackberry Classic je dinosaurem, jedním z posledních svého druhu. Jakmile podobné telefony vymřou, všechny mobily budou vypadat stejně. Velké displeje s tenkými rámečky, na kterých bude logo a jedno hlavní tlačítko. Obalené ve svých bezpečnostních pouzdrech si budou podobné jako vejce vejci. Obří temná pádla, čekající na hřejivý lidský dotek.
Důkaz místo slibů? Samsung na nedávné tiskovce představil nové modely Samsung Galaxy Note 5 a Samsung Galaxy S6 Edge+. Nádherné kousky s brutálními hardwarovými specifikacemi. A k nim nabídnul příplatkovou výbavu jak, cituji některé techblogery, z devadesátek. Za osmdesát dolarů si můžete k oběma špičkovým mobilům přikoupit kousek fórového plastu ve tvaru klávesnice, který připnete na spodní část displeje. A hle, máte integrovanou klávesnici. Kromě přestřelené ceny a likvidace celkové ergonomie přístroje (ona klávesnice vypadá levně a ošklivě, ale hlavně při používání skřípe), se většina novinářů shodla na tom, že klávesnice jsou překonané a že nejhorší možný způsob, jak si uříznout ostudu, je podobné ohlížení se do minulosti prostřednictvím dodatečně kupovaných bazmeků.
A tady to máte, odborná komunita definitivně poslala klávesnice do muzea. Nejen že je nepotřebuje, už si je vlastně na moderním mobilu ani neumí představit. Výrobci od nich již dříve ustupovali kvůli nedostatečnému zájmu, ale další hřebíky do jejich existence zatloukla technická omezení (mobily s klávesnicí jsou tlustší, těžší a náchylnější k poruchám) a především touha zákazníků po ikonických mobilech. Všichni začali kopírovat vzhled iPhonů a Samsungů. Placky začaly udávat směr, větší displeje umožnily pohodlnější psaní na virtuálních klávesnicích, mladší zákazníci považovali fyzické klávesnice za přežitek. Krůček za krůčkem se tak tlačítka odporoučela do zapomnění.
Je zkrátka na čase telefonům s klávesnicí zamávat a odvést je do místnosti, kde si mohou do konce věků povídat s psacími stroji, disketovými mechanikami a CRT monitory. A to říkám jako někdo, kdo vlastní véčko s klávesnicí (jako záložní telefon do auta) a jako manžel osoby, která se stále drží své Blackberry jako klíště a uvažuje o tom, že za zmíněný model Classic utratí nehorázné peníze. Jenom oddaluje nevyhnutelné... náš svět se den za dnem stává ‚hmatatelnějším‘. Mobily jsou jenom špička ledovce.
Ale je samozřejmě dost možné, že ani ty dotekové displeje s námi nezůstanou věčně. Nahradí je třeba telekineze od Google!