Na začátek připomeneme jen velmi stručně hlavní námět pro ty, které tenhle skvostný snímek neštastnou náhodou dodnes míjel: jde o fiktivní příběh zasazený do reálného prostředí druhé světové války ve Francii, kde jsou rozehrány hned dva troufalé plány na atentát, který má sprovodit ze světa nejvyšší nacistické pohlaváry.
Jeden plánuje mladá židovská promítačka v biografu Šošanna Dreyfusová (Mélanie Laurent(ová)), druhý skupina americko-židovských vojáků vedená poručíkem Aldem Rainem (Brad Pitt).
Hanebný pancharti měli premiéru již koncem července, ovšem pouze pro omezené obecenstvo v rámci filmových festivalů, do širší distribuce včetně té naší se dostali až o měsíc později, 27. srpna 2009. Už je to tedy neuvěřitelných šest let!
1. Druhý v pořadí
V dějinách kinematografie nejsou Tarantinovi Pancharti první. Před nimi byl italský film z konce 70. let s originálním názvem Quel maledetto treno blindato – což sice doslova znamená „Ten zatracený obrněný vlak“, ale do anglosaské distribuce šel pod názvem Inglorious Bastards, tedy jako spisovná verze Hanebných panchartů (Inglourious Basterds).
2. Změna názvu
Tarantino původně počítal s názvem Once Upon a Time in Occupied France (podle vzoru Tenkrát na Západě by se to u nás jmenovalo Tenkrát v okupované Francii). Nakonec se tedy prosadili Hanebný pancharti, i když zpočátku a po dlouhou dobu natáčení pouze jako název poslední kapitoly filmu.
3. Deset let čekání v chládku
Tarantino napsal hrubý scénář již v roce 1998. Strčil ho ale do šuplíku, aby se mohl věnovat dvoudílnému Kill Billovi a projektu Grindhouse: Auto zabiják.
4. Nepíšící spoluautor scénáře
Jistou důležitou roli hrál při dokončení finálního filmového scénáře americký zpěvák a písničkář Jason Mraz. Tarantino totiž pořád dokola poslouchal jeho hit I’m Yours (Jsem tvůj), protože mu to pomáhalo se zklidnit a soustředit na psaní.
5. Rakouský charakter místo amerického seladona
Svérézného a pro film ikonického Hanse Landu neměl hrát původně Christoph Waltz, nýbrž Leonardo DiCaprio – který však o zmiňovanou roli nestál, takže se to naštěstí nestalo.
6. Režisér hororů místo herce komedií
Také Donnyho Donowitze alias Medvědího Žida měl hrát původně někdo jiný. Adam Sandler, který se tak mohl krásně ukázat i v jiné než čistě komediální roli, se ale nakonec role vzdal, aby mohl hrát v jiném filmu Komici (Funny People).
Donnyho si nakonec zahrál Eli Roth (režisér hororů), díky čemuž měla tahle postava ve filmu ještě jednu přezdívku – Antonio Margheriti – podle stejnojmenného italského režiséra, velkého oblíbence jak právě Rotha, tak i Tarantina.
7. Němka s německým jménem místo Němky s polským jménem
A ještě jedna změna obsazení: postavu Bridgett von Hammersmark, jejímž předobrazem byla populární druhoválečná německá herečka a zpěvačka, měla původně hrát rovněž německá herečka Nastassja Kinski, ale roli nakonec ‚převzala‘ Diana Kruger(ová).
Na řadu přijdou ještě další zajímavá přeobsazení, jazyková vybavenost i jedna smutná dohra. Čtěte na na další straně.