fb pixel
Vyhledávání

Přespřespříští Samsung Galaxy bude mít pětinásobné rozlišení displeje

Full HD? K smíchu. 4K? Málo. Korejci chtějí vyrobit tak jemný displej, že z něj budou věci vystupovat do okolního prostoru!

Václav Rybář
Václav Rybář 14.7.2015, 13:00

Vzpomínáte si na svůj první mobil? Pravděpodobně už měl rozlišení 320x240 a barevný displej. To ale pokud jste mladí a perspektivní. My v redakci si tady pamatujeme kalkulačkové monochromatické displeje, kde byl každý znak jen několik bodů a barva se vyráběla podsvícením (přičemž oranžově podsvícené Nokie byly hitovka). Stejně jako u počítačů ale displeje zažily opravdovou revoluci s příchodem větších a chytřejších mobilů. Obřími skoky jsme se dostali k HD rozlišení na kapesních displejích. A 1280x720 alias HD je dnes považováno i ve střední třídě za naprostý standard. U dražších telefonů s pětipalcovým displejem si bez Full HD (1920x1080) ani neškrtnete, přičemž to nejlepší, co dnes můžete pořídit, už má rozlišení 2560x1440 bodů a nejdravější producenti pokukují dokonce po rozlišení 4K (3840x2160).

K čemu to všechno je, když máme doma televize o desetinásobně větší úhlopříčce s rozlišením Full HD a plně nám to dostačuje? Jen si počkejte, až uvidíte televizi, která má rozlišení 4K. Ten rozdíl je na úhlopříčkách přesahujících čtyřicet palců jednoznačně vidět. Ale na mobilu? To už je něco jiného. Od Full HD nahoru už nemáte šanci rozeznat jednotlivé pixely ani největších mobilních displejích (např. 6,4" od Sony), takže honba za QHD (2560x1440) nebo 4K je vlastně jen marketingovým cvičením. Nebo ne?

Samsung tvrdí, že nikoliv. Už 4K displej nabízí neuvěřitelné prokreslení a především bezkonkurenční prezentaci fotografií. Nehledě na to, že umí nativně přehrávat videa pořízená ve 4K. Bodové rozlišení na palec je daleko nad hranicí, kterou naše oči rozeznají. A přesto Korejci plánují na rok 2018 - k příležitosti konání olympiády - displej o rozlišení 11K, jmenovitě tedy 11264x6336 pixelů. Jde o čtyřikrát vyšší jemnost, než je dostupná u dnešních QHD displejů. A prý to má smysl, protože při takhle jemném rozlišení se i 2D displej tváří, jako by byl 3D.

Samsung na technologii spolupracuje s dalšími třinácti firmami z oboru, aby stihnul prototyp displeje odprezentovat do tří let. Právě zmínka o pseudo3D je velmi zajímavá hlavně v souvislosti s virtuální realitou, která v poslední době zažívá renesanci. Helmy jako Oculus Rift totiž používají displeje na bázi těch mobilních a jakýkoli skok v rozlišení může vtažení do virtuální reality výrazně pomoci. Samsung navíc chystá svou vlastní verzi virtuální reality, která využívá přímo displej mobilního telefonu a také jeho vypočetní výkon. Do helmy nacvaknete svoje Galaxy a propadnete se do virtuálna.

Samsung VR Gear je dost možná první opravdu dostupnou virtuální realitou pro majitele telefonů Samsung Galaxy Note 4 a Samsung Galaxy S6. Pokud nepočítáte do ceny hodnotu samotných mobilů, jde opravdu o dostupnou hračku, která využívá displejů a vypočetních schopností samotných telefonů. A hlavně softwaru od Oculus Rift, který je zatím s virtuálnem asi nejdál (ale vlastní produkt představí až letos na podzim). Největším průšvihem Samsungu momentálně není hardware. Ten je docela promakaný. Musí mít ale náskok před ostatními, aby na něj začal vznikat kvalitní software. A právě tímhle směrem nově ohlášené displeje míří.

Při zmíněném 11K rozlišení by bylo pro každé oko bylo k dispozici dost a dost pixelů na to, aby byl generovaný svět k nerozeznání od skutečného. A kdyby se ještě tvářil 3D, mohl by to být přesně ten přelom, na který čekáme. Samsung určitě není jediný, kdo na podobné technologii pracuje, ale jeho olympijská motivace a dostatečný příliv peněz by mohly zajistit, že tenhle milník zdolá jako první.

V oblasti displejů chystá zajímavé novinky i Google. Přečtěte si o nich.

Podobné články

Doporučujeme

Další články