Tyhle vibrátory sice nevibrovaly a možná ani nebyly určeny k sebeuspokojování, ale přinejmenším tak vypadají a jitří tak představivost nejen archeologů.
1. Vůbec nejstarší nalezený umělý "falus" (28 000 let př. n. l.)
Tento paleolitický kamenný nástroj, který nápadně připomíná jistou část mužského těla, byl objeven v jeskyni Hohle Fels v jihozápadním Německu. Je vyrobený z jemného prachovce (sedimentální horniny ze zpevněného prachu). Poté byl vyleštěn a dozdoben rýhami. Jeho účel nebo minimálně vzezření je tak ještě patrnější.
Evidentně ho používali i partneři, protože nese známky opotřebení od pazourku. Archeologové se domnívají, že by to mohlo znamenat, že byl užíván na rozdělávání ohně. Ale dost možná mohly tyto šrámy vzniknout při tom, když se pravěký muž snažil oblíbený nástroj své partnerky zničit. Byl totiž nalezen roztříštěný na 14 kousků.
A je to pořádný macek. Na délku měří zhruba dvacet centimetrů, v průměru pak centimetry tři.
2. Piercing a chybějící předkožka z magdaleniénu (cca 12 000 let př. n. l.)
Magdalenién je archeologické pojmenování kultury z mladšího paleolitu (přibližně 17 - 11 000 let př. n. l.). Je to poslední velká civilizace období paleolitu nazvaná podle lokality La Madeleine v Dordogne ve Francii. Rozšířená ale byla i ve španělské Kantábrii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Polsku a zřejmě i severovýchodním Slovensku. Částečně zasáhl i Čechy.
Skulptury na obrázku jsou zajímavé nejen svým tvarem, ale i různým zdobením, ať už je to "piercing", "skarifikace" nebo "tetování". Většině pak zároveň viditelně chybí předkožka.
Javier Angulo, předseda Urologické kliniky v nemocnici Universitario de Getafe ve Španělsku, vysvětluje, že stejně jako dnes se v té době lidé nechávali tetovat a manipulovali se svým tělem v rámci sebevyjádření. "Mohli mít pocit, že jizvy jsou příběh psaný na kůži," dodává. Častým objektem zdobení či transformace byl přitom i penis. Důvody přitom mohly být i rituální nebo sociální.
3. Penisy nebo ptáci z mladší doby kamenné
Tyto skulptury vyřezané z mamutích kostí pochází z naleziště u ukrajinského Mezinu. Odborníci se nemohou shodnout, zda jde o falické symboly, nebo spíše jakési ptáky, případně ženy zkřížené s ptáky. Že by jedno z lidových pojmenování penisu pocházelo právě odtud?
Mezin leží nedaleko řeky Desny. Právě tady bylo na jednom z dekorativních předmětů objeveno vůbec nejstarší znázornění svastiky. Archeologové ho datují do doby zhruba 10 000 let př. n. l.
4. Malý, ale (možná) šikovný (6000 - 4000 let př. n. l.)
Tenhle 10,5 centimetru dlouhý a 2 centimetry široký objekt vyřezaný z paroží také jitří představivost archeologů. Byl nalezen u švédského města Motala. Ve Skandinávii jde vůbec o první podobný nález, proto z něj byli archeologové pořádně vykulení. Jeho užití pochopitelně není jasné, ale jeho tvar je více než výmluvný.
5. Kámen z mladší doby bronzové (3000 - 2500 let př. n. l.)
Falus vyřezávaný z křídy (druh horniny) byl nalezen v při vykopávkách v příkopu neolitického kruhového monumentu (tzv. henge) v Maumbury Rings v blízkosti anglického Dorchesteru. K čemu přesně sloužil, se můžeme dnes jen dohadovat...
A TADY máte 14 užitečných rad pro ženy, které jsou těhotné.