fb pixel
Vyhledávání

13 důkazů, že nejodvážnější skejťačky jsou ty z Afghánistánu

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Projekt jménem Skateistan běží v afghánském hlavním městě Kábulu už od roku 2007. Jeho cílem je učit místní děti ze všech socioekonomických skupin jezdit na skejtu. A téměř polovina účastníků jsou dívky.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 24.4.2015, 15:51

Do země, v nichž je ženám zakázáno dělat kdeco včetně třeba jízdy na kole, přijel australský skateboarder Oliver Percovich už před osmi lety.

Do Kábulu si tehdy přivezl tři skateboardy – na jednom jezdil po ulicích a ostatní dva nabízel k vyzkoušení zvědavým dětem a mládeži, sbíhající se k němu v houfech. Mnohdy to byly děti z velmi chudých rodin, které místo do škol chodily normálně pracovat. A Percovich si řekl, že by se mohly naučit nejen skejtovat, ale následně po zapojení do podobné širší komunity také začít vzdělávat.

Další rok už začal nabývat první obrysy skutečný projekt, na který přispěli jak lidé ze skejtového byznysu a průmyslu, tak i ‚civilní‘ dárci. V červnu 2009 došlo k oficiální registraci nevládní organizace Skateistan v Afghánistánu a o necelý půlrok později se otevřel první skejtpark.

Jeho projekt získal v následujících letech nejen desítky až stovky účastníků z řad afghánské mládeže a dětí, ale také mezinárodní pozornost a ocenění, zejména proto, že cca z 45 % tvoří místní skejťácko-edukační komunitu dívky. To zaujalo londýnskou fotografku Jessicu Fulford-Dobson(ovou), která sem poprvé přijela v roce 2012, s dívkami se skamarádila a nafotila s nimi tuhle sérii v jejich přirozeném prostředí (a v přirozeném světle).

Její fotografie sesbíraly několik mezinárodních cen a pokud se budete pohybovat v těchto dnech v Londýně, můžete navštívit jejich výstavu v Muzeu Saatchi Gallery (končí 28. dubna). Uvidíte tam ve velkých formátech například tyto fotky:

Poprvé jsem si jí všimla, protože byla oblečena v tak nádherných barvách. Je zkrátka neposkvrněná a způsob, kterým si tak krásně, a přitom přirozeně uvazuje šálu, napovídá, že má vrozený cit pro eleganci. Její henou zkrášlené ruce jsou něžně – a přesto majetnicky – položené na skejtu, ve srovnání s nímž ale vypadá tak drobná. Líbí se mi její sebevědomí, její klidný a pevný pohled. Z jejích očí cítí člověk hloubku, ačkoli je jí teprve sedm let.“ Jessica Fulford-Dobson(ová)

Jsem velmi šťastná, že jsem se s nimi mohla potkat. Doufám, že moje fotky zachycují alespoň něco z jejich duše: radost ze života, individualitu a sounáležitost s komunitou.

Dalších jedenáct fotek si můžete projít v naší galerii:

Skateistan je v současnosti již mezinárodním projektem, další skejtparky byly pod vedením Olivera Percoviche založeny v Kambodži a Jihoafrické republice, přičemž každý týden se jejich programů účastní na 1200 dětí. Více informací a možnost přispět najdete ZDE.

A na závěr ještě dvě videa, kde jsou holky v akci:

Keep Skateistan Rolling (Ať Skateistan pořád jede)

Through My Eyes (Mýma očima)

A TADY máte 198 pasů z celého světa, seřazených podle "síly".

Podobné články

Doporučujeme

Další články