fb pixel
Vyhledávání

13 důvodů, proč se odstěhovat do Dublinu

Odliv obyvatel za prací v Irsku pomalu ustává. Pořád ale existují důvody, proč v jeho hlavním městě trávit delší než krátký čas. A není to jen pivo a párty.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 23.3.2015, 15:00

Při rozhodování „kam odjet“ nezvažujme pouze trendy a ekonomické výhody! Některá města mají mnohem víc co nabídnout. Ačkoli už vychází z módy, nabízí Dublin v mnoha ohledech víc než třeba naše větší a lidnatější Praha. Přečtete si názory bývalé expatky.

1. Irové jsou přátelští a otevření

Možná je to historií, vyznáním nebo jsou už ve zvykání si na ‚vetřelce‘ prostě dál. Každpopádně se vám ale téměř nestane, že by na vás kvůli jiné národnosti hleděli Irové pohrdavě nebo s nedůvěrou. Naopak – při pokuřování před hospodou, při povalování v parku, při jízdě autobusem nebo při stání ve frontě v obchodě s nimi můžete velmi snadno a rychle zabřednout do příjemného rozhovoru. A z něj většinou necítíte zdvořilostní přetvářku, běžnou u jiných národů, ale spíše upřímný zájem. Co si budem namlouvat, u nás je takový přístup téměř výjimkou, obzvláště směrem k východním národům.

2. Dublin je velmi kosmopolitní město

Díky otevřenému pracovnímu trhu a imigrační politice se obyvatelstvo Irska mezi lety 1997 a 2007 rozrostlo o 15 % populace tvořené imigranty. Tato vlna přitom zasáhla především jeho hlavní město. Irové nikdy nezačali panikařit, naopak z imigrace dokázali vytěžit maximum a nakopnout tak svojí ekonomiku. Krom obyvatel Evropské unie tady nejčastěji potkáte velké množství Indů, Pakistánců nebo Číňanů, kteří tu nejen žijí, ale i podnikají a někdy si utváří k obrazu svému také městské čtvrti.

3. Proto se tu také najíte světové kuchyně!

V Dublinu najdete restaurace s kuchyněmi celého světa. A to nejen ty, které známe od nás, ale i mnoho dalších (rumunská, africká, filipínská) a v mnohem větší hustotě. Na výběr máte nejen z klasických restaurací – velmi tu frčí také podniky typu all you can eat (sněz co můžeš). Možná to není jen velkou hustotou imigrantů, ale i faktem, že původní irská kuchyně není sama o sobě nic moc – vlastně je dost špatná. Každopádně se tady najíte dobře, pestře, a když vás zahraniční chutě omrzí, pořád můžete zajít na svíčkovou do několika českých a slovenských hospod.

4. Stále tu je dost pracovních příležitostí.

Odliv Čechů do Irska se zbrzdil zejména kvůli narůstajícím ekonomickým problémům země, vinou kterých začala ubývat pracovní místa. Pořád je tu ale z čeho brát, zejména v případě specializovaných profesí. Jezdit sem „na blind“ je ovšem riskantnější než dřív.

5. Daří se tu hudebníkům.

Irové zbožňují svoje lidové písně, písničkáře a vlastně všechno, co má melodii a v čem jsou obsažené nějaké emoce. ‚Světanápravce‘ Bono se svou partou jsou jen špičkou ledovce, protože ‚muzikantem‘ je tu kde kdo. V příjemné atmosféře večera se navíc mnohdy ztratí i to, že neumí moc hrát nebo zpívat. Pomalu každá druhá hospoda o víkendových večerech nabízí živou hudbu a irští i zahraniční hudebníci tu aplaus dostanou vždy. A tohle je zajisté významný krůček ke štěstí a spokojenosti, i k lepšímu ‚životnímu prostředí‘ obecně.

6. Pivaři pozor, dost se tu popíjí...

Jestli je pivařská vášeň nějakého národa tolik podobná té naší, pak je to právě irská. Irové krom piva milují také svou třikrát destilovanou whiskey a obojí dokáží konzumovat v úctyhodném množství. Hustota dublinských pubů je v ulicích navíc vyšší než hustota pražských pivnic. V centru města (zejména v okolí vyhlášeného Temple baru) tak svou touhu po zlatavém, či v případě dublinského Guinnesse temně hnědém moku můžeme ukojit na každém rohu. A při pokuřování před podnikem na chodníku nebo na vyhřívaném dvorečku navázat i nová přítelství.

7. ... a mají tu super alkopamátky!

Dublin není malebné město, plné krásných a cenných památek. Kostely vás časem omrzí, po Ha'penny Bridge se projdete za minutu, a co pak? V Dublinu se nabízí dvě skvělé, historické výrobny alkoholických nápojů. V palírně Jameson se tato celosvětově oblíbená whiskey destilovala od roku 1780 do roku 1971. V současnosti je tu kromě muzea také příjemná kavárna s pravou irskou kávou, která skutečně chutná o dost jinak než to, co si pod stejným názvem můžete koupit u nás. Ještě větší turistickou atrakcí je ovšem Guinness Storehouse. Nachází se v srdci pivovaru St James's Gate, kde se toto pivo vaří od roku 1759, takže ho tu po zhlédnutí expozice můžete z vyhlídkové věže popíjet a zasněně se u toho dívat do dáli. Obě místa jsou výborná pro nalákání návštěv, zejména nadšených pijanů.

8. Mimo to je v Dublinu docela příjemné mořské pobřeží...

Vzpomínáte si na scénu z filmu Once, ve které Markéta a Glen stojí na mořském útesu? Za touto romantikou nemusíte daleko od Dublinu, stačí se vypravit na jeho vnější předměstí, do přístavní vesničky Howth. Krom zakotvených jachet jsou tu také kavárny, restaurace, majáky a výše zmiňovaná, nad mořskou hladinou se tyčící skaliska. Za přístavní idylou lze vyrazit také do blízkého Dún Laoghaire. O kousek dál leží vesnička Killiney, kde krom řady dalších milionářským domů stojí také sídla Bona a Edge.

9. ... a působivý industriál

Pro milovníky technických památek a lehké dekadence jsou Dublinský přístav a část čtvrti Irishtown jak dělané. Tam krom skladišť a jeřábů uvidíte také čističky odpadů, Poolbergskou elektrárnu, jejíž dva komíny jsou jednou z dublinských dominant, a řadu dalších, starých i nových průmyslových budov. Vrcholem vaší procházky touto oblastí pak musí být Poolbergský maják. Ten stojí několik kilometrů od pobřeží, se kterým ho spojuje Velká jižní zeď – jedna z nejdelších evropských mořských zdí. Trávit tady podvečer a pozorovat odtud odplouvající parníky je opravdu úchvatný zážitek.

10. Cyklistika je tu vskutku dobrodružná.

Co se týče cyklistiky, není Dublin podobně vyspělé město, jakým je například Kodaň nebo Amsterdam. Ovšem ačkoli jsou tu pruhy pro cyklisty značené podobně divoce, jako v Praze, do pedálů tu šlape mnohem více lidí. Ve chvíli, kdy se snažíte udržet svá kola v přibližné vzdálenosti deseti centimetrů od obrubníku, a u toho vás těsně míjí dvoupatrový autobus, tělem vám proudí nemálo adrenalinu. Pokud se však se svým kolem dostanete na pobřeží, čekají vás klidné a (při projížďce na romantická předměstí) romantické vyjížďky. Každému co jeho jest.

11. Pro módemany tu mají i velký výběr (levného) oblečení.

Dublin sice není centrum módy, jako třeba Miláno nebo Paříž, i tak se tu však dá pořídit kousky na obrovské cenové, stylové i kvalitativní škále. Kromě tradičně levných řetězců, z nichž některé známe i z našich obchoďáků, jsou tady i podobné a ještě levnější. Na druhé straně tu své obchody mají i světoznámé luxusní značky nebo i značky ryze irské, převážně kvalitní (Avoca). Je s podivem, že se irská nižší třída po městě promenáduje v tak šeredných teplákovkách, když se dá (vizuálně) slušně obléci i za pár Euro.

12. Poblíž se vlní Wicklowské hory...

Národní park Wicklow Mountains nabízí opravdovou irskou romantiku. Z Dublinu jste tam cobydup (směrem na sever) a při nenáročných vycházkách tak můžete odpočívat od ruchu velkoměsta. Hlavní turistickou atrakcí je Glendalough – rozvaliny kláštera ze 6. století, který byl zničen Angličany v roce 1398. Zbyly tu z něj kamenné domy a kamenná věž, spolu s hřbitovem obklopené kouzelnou přírodou. Do tohoto krásného místa se z Dublinu dostanete velmi snadno, několikrát denně sem jezdí pravidelná autobusová linka.

13. ... a v Liffey plavou tuleni.

Není neobvyklé, že až do centra města se špinavé řece Liffey doplavou tuleni lačnící po potravě. Je to roztomilá podívaná!

O tom, že to v Dublinu žije, se dočtete také TADY nebo TADY.

Jak se stát expertem na whiskey (nejen irskou) vám poradíme ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články