7 jednoduchých kroků, díky kterým se stanete expertem na whisky – G.cz
Vyhledávání

7 jednoduchých kroků, díky kterým se stanete expertem na whisky

Podvědomě tušíte, že whisky k úspěšným mužům patří. Ale pořád se vám do ní nedaří propít. Tady máte návod, jak proniknout do jejích tajů!

Jarda Sauer
Jarda Sauer 1.11.2015, 13:50

1. fáze: Whisky do 200 Kč

wasted japemonster.com Tuto fázi přeskočte. V zájmu vlastního zdraví a toho, abyste si whisky navždy nezošklivili. Pokud je vám líto dávat za láhev pití víc peněz, tak vám držím palce, ať příští metanolovou aféru ustojíte bez ztráty zraku či života.

2. fáze: Klasika za pár stovek

vat69 skotsktaake.com Jameson. Johnnie Walker. Ballantine's. Grant's. VAT 69... Čtyřleté míchané whisky, na nichž vyrostly generace pijanů. Není důvod, proč byste těmito značkami měli opovrhovat. Věnujte jim pár měsíců svého života a učte se na nich. Jak se změní jejich vůně po přidání trošky vody? A jak se promění jejich chuť, když té vody bude víc? Bude vás to bavit, uvidíte. A i když se časem propijete někam úplně jinam, tyto značky zůstanou pevnými základy vaší alkoholové pyramidy a neurazí vás, když se k nim jednou za čas vrátíte.

3. fáze: Přejděte o level výš

level up cvgadget.com Čtyři roky zrání jsou vám už málo, a tak zkusíte dvanáct. Pro začátek to může být třeba známá Chivas Regal. I všechny ze základních vyjmenovaných značek mají svou "lepší" podobu. Jameson 12 Special Reserve ve fialovém tubusu. Johnnie Walker Black Label. Ballantine's 12. A tak dále a tak dále. Jsou jemnější a voňavější než jejich levnější sestry. A když se jich nabažíte, můžete sáhnout ještě k osmnáctiletým (či starším) variantám nebo různým speciálům. Kdykoliv pak otevřete svůj domácí bar, už se cítíte dost světácky.

4. fáze: Single malt

single malts jason-scotchreviews.blogspot.com Doposud jsme se pohybovali v pásmu míchaných whisky. Teď už ale cítíte, že máte na víc, a tak nebojácně vtrhnete do světa single malt, tedy jednosladových. A necháte se zaskočit. "Cože, za tohle jsem dal litr?" budete se sami sebe nevěřícně ptát po prvním napití. Čekali jste hladkou a voňavou lahůdku, a místo toho teď lapete po dechu, překvapeni intenzitou toho, co se vám děje v puse. Máte tedy dvě možnosti: buď si ze singlemaltek budete vybírat ty jemnější a uhlazenější (Balvenie Doublewood 12, Cardhu 12, Oban 14 atd.) nebo začnete pronikat do tajemství drsnější chuti a kouřové vůně (třeba Laphroaig 10, Bowmore 12 či Lagavulin 12).

5. fáze: Ardbeg

ardbeg domwhisky.pl Pokud se vydáte drsnější cestou, dříve nebo později přijde doba, kdy v regálu se singlemaltkami objevíte láhev Ardbeg 10. Cenu kolem třinácti stovek vyhodnotíte jako přátelskou, whisky si koupíte - a jste ztraceni. Nedá se to úplně slovy popsat, je třeba to zažít. V roce 2008 získala Ardbeg 10 titul Nejlepší whisky světa. V následujících dvou letech toto ocenění převzala Ardbeg Uigeadail. Takže si buďte jistí, že žádným výrobkem z palírny Ardbeg neuděláte chybu.

6. fáze: Stále je co objevovat

je co objevovat manchestersfinest.com Každý rok netrpělivě očekáváte vydání Jim Murray's Whisky Bible, abyste se dozvěděli, jaké whisky si zaslouží vaši pozornost. Sjíždíte weby specializovaných prodejců. Jste ve fanclubech různých palíren a čekáte na členské slevy na jejich speciály. Máte nakoupené drahé stylové skleničky a vždy, když si nalijete, posadíte se se sklenkou do křesla a vychutnáváte si sváteční okamžik. A ženě vysvětlíte, že dát za láhev tři nebo pět tisíc není zas až tak hrozné, a ať si laskavě uvědomí, kolik stojí její kadeřník.

7. fáze: Investor

investor whiskyauctionhistory.com Co uděláte, když najednou nečekaně získáte padesát tisíc? Ještě před pár lety byste je rozfofroval s partou kámošů v bordelu, ale teď už vidíte věci jinak. Co třeba koupit si originál balení whisky Longrow z roku 1973? Podle odborníků cena kvalitní whisky roste každoročně o deset až dvanáct procent, takže když se udržíte a nenačnete ji, za pár let vyděláte balík. A ten pak můžete rozfofrovat s kamarády v bordelu.

Ve whisky se tedy už vyznáte, ale co pivo? Staňte se pivním snobem!

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu