1. Ello
Chodí zatím jen v beta verzi (tedy již od léta 2014). Vznikla v rámci skupiny sedmi umělců a programátorů, kteří jejím prostřednictvím komunikovali po vlastní privátní sociální síti. A tu pak rozšířili i mimo svůj okruh.
Cílem není konkurovat Facebooku, byť se prohlašuje za anti-facebookovskou. Chce jen zajistit více soukromí svým uživatelům a zcela vypustit reklamu. Dostat se tam můžete pouze "na pozvání" (stačí vyplnit svůj kontaktní mail a během pár hodin by vám mělo přijít), i tak ale každou hodinu přibývá v průměru 35 tisíc nových uživatelů.
Jinak funguje podobně jako Facebook, s některými odlišnostmi a změnami, jako je třeba neexistence lajkovacího tlačítka nebo naopak (brzká) existence tzv. Omnibaru, prostřednictvím kterého děláte všechno od zadávání textu po nahrávání fotek. V obecné komunikaci pak Ello připomíná spíše Twitter, přičemž příspěvky a uživatele můžete rozdělit do kategorií "Friends" a "Noise".
Další pozoruhodností, zcela v anti-facebookovském duchu, je nutnost zaškrtnout při registraci souhlas s "proti-sledovacími" a "proti-reklamními" podmínkami (souhlasím s tím, že moje aktivity ani údaje nebudou sledovány ani předávány třetím stranám).
Zatím jen jako
internetová verze, aplikace pro iOS byla stažena z prodeje a na Android ji seženete jen v "neoficiální" verzi.
2. Secret
Secret nabízí platformu k anonymnímu sdílení a šíření svých pocitů a myšlenek. Tolik suché oficiální prohlášení. Srozumitelně řečeno - Secret je opakem Facebooku. Na něm musíte podle pravidel vystupovat pod svým skutečným jménem a sdílíte to, co sdílet chcete, s tím či těmi, s kterými chcete. A taky si musíte dávat pozor, co postujete, abyste neporušil další pravidla.
Na Secret vystupujete striktně anonymně. Píšete, co se vám zlíbí, a sdílíte to buďto s "přáteli" nebo se "světem". Stejně tak vám chodí příspěvky od jiných anonymních lidí. Uživatelé mají možnost příspěvky hodnotit. Čím vyšší hodcení získáte, tím se v rámci komunity, byť zcela anonymní, zvyšuje váš status.
Proč tu ti lidé vůbec jsou? Někteří se zde svěřují se svými problémy, jiní si o nich rádi počtou a někteří i poradí. Drobátko jako
zpovednice.cz.
Aplikaci si můžete stáhnout pro Andriod i iOS.
3. Shots
Jste
selfie maniak nebo se jen občas rádi vyfotíte a posíláte to kamarádům?
Shots je sociální síť výhradně pro mobily, která umožňuje rychlé pořizování a sdílení svých selfíček stejně jako prohlížení a hodnocení selfíček jiných lidí. A nejen hodnocení, ale případně i komentování plus jakoukoli další komunikaci prostřednictvím soukromého chatu.
Aplikaci si můžete stáhnout pro Andriod i iOS.
4. Snapchat
Už je na světě nějaký ten pátek (konkrétně čtvrtým rokem, začínala ovšem pod názvem
Piccaboo, česky Baf!). Smyslem je sdílet své fotky a videa s ostatními, ale jen po omezenou dobu, kterou si můžete do určitého limitu sami nastavit. K dispozici jsou i nástroje na vytváření celých alb a fotopříběhů.
Časový limit, po který se sdílené věci zobrazují, než nenávratně zmizí, se ale některým uživatelům zdá omezující, a tak si sdílené fotky stahují a ukládají pomocí jiných aplikací - následkem čehož pak loni Snapchat zaznamenal masivní "ilegální" únik privátních snímků. Podle tvůrců aplikace už by to teď hrozit nemělo.
Aplikaci si můžete stáhnout pro Andriod i iOS, funguje i
online na internetu.
5. We Heart It
Doslova "srdíčkovská" aplikace. Nahráváte své fotky, obrázky či gify a stejně tak si můžete prohlížet posty ostatních uživatelů, dokonce i podle klíčových slov, která vyjadřují vaši momentální náladu. A pokud se vám nějaké "plátno" či dokonce "sbírka" zalíbí, dáte jí srdíčko, čímž si budete vytvářet svou vlastní "srdeční" kolekci. "Osrdíčkovat" můžete i jednotlivé uživatele.
Aplikaci si můžete stáhnout pro Andriod i iOS, funguje i
online na internetu a má svou
facebookovou stránku.
6. Tinder
Tinder není univerzální sociální síť, ale striktně seznamovací. Předvolíte si své představy o osobě, s níž se chcete seznámit, nastavíte rozpětí vzdálenosti i věku a hned vám začnou vyskakovat fotky lidí, kteří vašim požadavkům odpovídají. Zatažením fotografie prstem zleva doprava (nebo stisknutím zeleného srdíčka) dáte osobě na fotce najevo, že o ni máte zájem. Zatažením fotografie opačným směrem (nebo stisknutím červeného křížku) vyjádříte nezájem. Pokud člověk, o kterého jste projevil zájem, projeví zájem i o vás (nebo opačně), můžete začít chatovat atd...
Je to prakticky velmi podobné (vlastně úplně stejné), jako starší (a dodnes fungující) aplikace
Grindr určená rovněž pro seznamování, ale pouze gayů.
A horkou novinkou odvozenou od Tinderu je teď aplikace
Encendr, která se soustřeďuje na seznamování studentů a studentek v rámci různých vysokých škol.
Samozřejmě - škarohlídi tvrdí, že oč jednodušší seznamování tahle aplikace umožňuje, o to je povrchnější a pokrytečtější, protože se jedná o posuzování neznámých lidí primárně jen podle vzhledu. Jako by to ovšem tak nefungovalo i v "normálním" nevirtuálním životě. Snad jedinou opravdovou nevýhodou je, že se do téhle aplikace nepřihlásíte, pokud nemáte profil na Facebooku.
Aplikaci si můžete stáhnout pro Andriod i iOS, brzy bude i pro platformu Windows.
8. Bubblews
Oficiálně startup pro sociální networking, prakticky web pro uživatelsky vytvářený obsah. Jako uživatel nahráváte své posty (alias "bubliny"), které nesmějí mít méně než 400 znaků, "sledujete" své přátele a "lajkujete" nebo komentujete "bubliny" ostatních.
Jedinou, zato podstatnou odlišností od jiných podobných sítí je to, že vám vlastníci Bubblews budou posílat peníze podle toho, jak velký přitáhnete na stránky traffic. Tedy jak moc budou vaše příspěvky čtené a sdílené - vychází to kolem jednoho centu za lajk. Ale úplně na to nespoléhejte, množí se totiž stížnosti, že peníze nepřicházejí tak, jak si někteří uživatelé ze začátku představovali, a musejí vlastníky webu uhánět.
Zatím funguje pouze jako
internetová verze, sledovat příspěvky můžete i na
Facebooku.
A když už jsme skončili Facebookem - byl to ukradený nápad a kde tuhle síť vůbec neznají?
12 faktů, které jste možná nevěděli.
Plus
14 rodičů, kteří by měli pro dobrou všech opustit sociální sítě.