1. Tanky
Železná srdce jsou o pěti členech posádky tanku Sherman M4A2 vybaveného 76mm kanónem. Je to skutečný tank zapůjčený z muzea, nikoliv maketa. Stejně tak se ve filmu objevuje poslední dochovaný funkční Tiger 131. V tanku se odehrávají dobré dvě třetiny filmu.
2. Realistická válečná vřava
Film se odehrává v roce 1945 na trase mezi Francií a Německem. Spojenecké tanky postupují kupředu a opakovaně narážejí na německá děla a tanky poschovávané v lesích a městech. Když dojde k bitvě, je to zážitek, který je opravdu potřeba vidět v kině. Především přestřelky různých ráží jsou velmi působivé. Někomu bude připadat, že zbraně střílí lasery, ale ve skutečnosti jsou to tzv. značkovací střely - každá jedna z tuctu je vybavena značkovačem, který vytvoří světelnou stopu, podle níž voják ví, kam vlastně střílí.
3. Spousta krve
Během bojů se režisér David Ayer s ničím nemaže a vojákům jsou ustřelovány končetiny, jsou překrajováni tankovými pásy, případně se zaživa smaží, když je zasáhne fosforem obohacená střela. Vojna prostě není kojná a tenhle film se to nestydí ukázat.
4. Smilstvo
Znásilňování žen z okupovaných měst a vesnic oběma stranami není žádným tajemstvím, ale většina hollywoodských filmů se doposud snažila spojence vykreslit jako Mirky Dušíny, co rozdávají žvýkačky a cigarety. Železná srdce se nerozpakuje v tomto ohledu vykročit alespoň na půl cesty k realitě.
5. Živí mrtví
Pohled do očí zoufalých mladíků, kolem nichž v táborech popojíždějí žebřiňáky plné čerstvých mrtvol, vás na začátku filmu trefí do hrudi jako kladivo. Na několika záběrech je krásně demonstrováno, že tohle svinstvo neobrousí žádná nostalgie, žádné zromantizované vyprávění válečných veteránů. Bylo to peklo.
6. Německá technologická převaha
Posádka tanku v hlavní roli se ke konci filmu střetne s německým Tigerem. Tyto tanky byly navzdory řadě spojeneckých vylepšení mnohem pokročilejší než Shermany a snímek tento technologický náskok velmi jasně deklaruje. Neopomene také zmínit, že Tigerů nebylo na frontě příliš, a narazit na ně se rovnalo opravdové smůle.
7. Brad Pitt je zase za drsňáka
Přiznejme si, že poslední dobou nám Brad Pitt vyměknul. Hrál reverzně stárnoucího Benjamina Buttona, starostlivého manžela v Babel, baseballového trenéra v Moneyball nebo analytika ve Světové válce Z. V Železných srdcích je ale za opravdového alfa samce, podobně jako v druhoválečných Hanebných panchartech. Pokud vám tahle jeho herecká poloha chyběla, nesmíte si film nechat ujít.
Železná srdce jsou od včerejška k vidění v českých kinech.
Pokud milujete filmy, mrkněte na těhle
10, které ve své době nadzvedly ze židle diváky i kritiky.