10 filmů, které nadzvedly ze židle kritiky i obecenstvo – G.cz
Vyhledávání

10 filmů, které nadzvedly ze židle kritiky i obecenstvo

Film Gustava Machatého Extase, který způsobil senzaci, když ukázal nahou Hedy Kieslerovou, by dnes opravdu nikoho nepobouřil. Laťka se už posunula o dost výš. Tady tedy máte deset snímků, které ve své době získaly světovou pozornost pro svou nemravnost či jinou troufalost.

Jana Kalousová
Jana Kalousová 3.2.2014, 11:00

1. Extase

2 csfd.cz Film je na onu dobu ztvárněn neobvyklými výrazovými prostředky moderní filmové řeči: skryté symboly, minimální dialogy, ruchy a původní hudba Giuseppe Becceho jsou zcela podřízeny prokomponované skladbě scén, připomínající jiný Machatého slavný němý film Erotikon. Mezinárodní proslulost tohoto díla je značná a téměř se podobala skandálu. Na festivalu v Benátkách získal film ocenění za režii, zároveň byl však prohlášen Vatikánem za nemravný a škodlivý. Začínající rakouská herečka Hedy Kieslerová, jejíž nahé scény byly tehdy senzací, se stala v 30. - 50. letech hollywoodskou star Hedy Lamarr.

2. Lolita

3 csfd.cz Emigrant z Evropy Humbert Humbert je po příjezdu do města Ramsdale v New Hampshiru zasažen amorovým šípem a je natolik očarován, že vymyslí ďábelský plán. Ožení se s Charlottou Haze, aby tak mohl navždy být nablízku své lásce, Charlottině předčasně vyspělé dceři Lolitě. V této hořce komické a hluboce jímavé adaptaci románu Vladimíra Nabokova Stanley Kubrick odhaluje téma sexuální posedlosti.

3. Bonnie a Clyde

4 movieboozer.com Bonnie a Clyde jsou ve filmu usměvaví, lehkomyslní, možná i dětinští, rozhodně jsou však obdařeni velikým osobním kouzlem. Zabíjejí jakoby neúmyslně a neradi. Jak je nemít rád, jak je nelitovat, když tak mladí nesmyslně zemřou. Odtud je jen krůček ke chvále a identifikaci. Kritika právem ocenila formální dokonalost tohoto díla, ale v hodnocení ideového vyznění snímku se často rozcházela.

4. Rosemary má děťátko

5 bontonfilm.cz Mladou těhotnou novomanželku sužují tajuplní, nepříjemní sousedé. Zdá se jí, že ji oplodnil ďábel. Vše naznačuje, že jde o extrémní psychickou poruchu … Polanski, který s Gerardem Brachem napsal scénář (podle knihy Ira Levina), dovede sugestivně navodit napětí mezi normálním obrazem života jedné americké domácnosti a mezi osudem ženy, do něhož neustále zasahují podivné náhody. Zřetězení detailů, které postupně vyvolávají Rosemaryino podezření, zvyšuje toto napětí geometrickou řadou. Hrůzyplná, stále se stahující konspirační síť je o to děsivější, že v ní uzly utahují „obyčejní“ a neškodí lidé, jež lze denně potkat na ulici či kteří bydlí ve vašem sousedství.

5. Mechanický pomeranč

6 chaaabert.com Provokativní drsná satira Stanleyho Kubricka Mechanický pomeranč (1971) vznikla podle stejnojmenného románu Anthonyho Burgesse. Příběh je situován do nespecifikované budoucnosti. Student ze slušné anglické rodiny Alex DeLarge se zdrogovaný oddává násilnickým choutkám. Po zradě přátel skončí ve věznici, kde je podroben experimentu, po němž jeho organismus reaguje při střetu s násilím a se sexem nesnesitelnými nevolnostmi. „Zmechanizováná“ lidská psychika se na svobodě nedokáže bránit. Alex se navíc ocitá v rukou svých někdejších obětí... - Stanley Kubrick vytvořil strhující vizi světa bez kladných postojů.

6. Hluboké hrdlo

7 bandofmovies.fr Linda (Linda Lovelace) není spokojená se svým životem, jelikož nedokáže dosáhnout orgasmu. Jak se ukáže, příčinou problému je její nezvykle umístěný klitoris... První v USA legálně distribuovaný pornofilm, jenž se stal zároveň symbolem dekády.

7. Saló aneb 120 dnů sodomy

8 cinepersona.com Poslední dílo skandálního filmaře Piera Paola Pasoliniho je inspirováno románem markýze de Sade, přemísťuje ovšem děj do fašistické Itálie. Čtveřice vysoce postavených mužů si přiveze do paláce skupinu chlapců a dívek, kteří jim po následujících několik měsíců budou pod taktovkou čtyř prostitutek sloužit jako prostředníci k naplnění všech rozkoší - včetně těch nejzvrácenějších! Absolutní moc, kterou nad svými obětmi mají, je vede až k samé hranici únosnosti, za níž už se ztrácí veškerá lidskost a zbývá jen syrová brutalita a perverze…

8. Kanibalové

9 thefleshfarm.com Příběh, který vypráví tento film, se skutečně stal. Do pralesů Jižní Ameriky odjíždí čtyřčlenná skupina mladých reportérů, aby natočili unikátní záběry s domorodci, kteří se ještě nesetkali s bílým člověkem. Podaří se jim nalézt kmen údajných lidojedů, kteří však o bílé návštěvníky nejeví přílišný zájem. Mladí reportéři se je proto pokusí vyrušit z jejich poklidného života. Tento film je nevhodný pro osoby mladší 18 let, protože obsahuje autentické záběry kanibalských orgií, které se tehdy opravdu odehrály.

9. Šifra mistra Leonarda

10 listal.com Díky svým kontroverzním a fiktivním momentům se stal film i kniha terčem kritiky členů různých církví a náboženských organizací, ze strany historiků zazněla opakovaně upozornění na hrubé odchylky knihy od historické reality a byl kritizován fakt, že lidé v historii nevzdělaní považují knihu i film za historicky věrný. Hlavní protesty vznesli křesťané a místy i muslimové. Zejména křesťané považují tvrzení filmu, že Ježíš měl děti a žil rodinný život s Marií Magdalenou, za rouhání. Zvlášť ostře odmítala tento film katolická církev, neboť ta byla navíc dotčena tím, jak je ve filmu popisována ona a její dílčí organizace, zejména Opus Dei a praktiky jejích členů.

10. Antikrist

11 complex.com Mladý pár prožívá sžíravou agonii ze ztráty syna a ve snaze zachránit své manželství odjíždí do osamoceného srubu, kde by měla proběhnout jejich společná terapie. Společný pobyt se ale proměňuje v peklo, v němž se zhmotňují ty nejhorší noční můry v podobě oživlé přírody, zvrácené psychologie a útoku zvířecí sexuality.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články