Některá z těchto zvířat strávila v kleci půlku života díky lidským zrůdám, které si myslí, že jsou ředitelé zeměkoule. Jiná (a naštěstí je jich většina), jako například sibiřský tygr Zoluška nebo osiřelá mláďata, byla držena za mřížemi v dobré víře, protože by ve volné přírodě sama nepřežila.
1. Bíglové
Díky Beagle Freedom Project mohli tito bíglové – kteří byli prakticky celý život zavření v kleci, přičemž na nich byly prováděny laboratorní pokusy – poprvé zjistit, jak vypadá svět bez mříží. A evidentně (a pochopitelně) jsou díky tomu štěstím bez sebe. Tím ale jejich štěstí nekončí. V budoucnu se mohou těšit na milující páníčky. Jediné pokusy, které je teď čekají, budou, jestli jim chutnají spíš granule hovězí, nebo drůbeží.
beaglefreedomproject.org
2. Šimpanzi
Tihle rovněž původně laboratorní šimpanzi, kteří opatrně mžourají do slunečního světla a příslibu svobody, se hned jak zjistí, že jsou opravdu na svobodě, začnou mezi sebou šťastně objímat. Dobrá věc se podařila díky Michaelu Aufhauserovi a Irene Florence, kteří založili záchrannou stanici pro zvířata jménem Gut Aiderbichl. Ta se nachází v okolí nádherného panství nad jezerem Wallersee u městečka Henndorf v Rakousku.
3. Lišky
Tři osiřelé lišky, které vypiplali v Chintimini Wildlife Center v Oregonu nejdříve nedůvěřivě očuchávají nové prostředí a za chvilku už peláší vstříc novému svobodnému životu.
4. Mývalové
Tito čtyři mývalové byli původně z volné přírody zachráněni neziskovou organizací bojující za práva zvířat Animal Advocates z Los Angeles. Jejich matka je opustila nebo zemřela a bez ní by neměli šanci přežít. Rozverní mývalové si ještě pohráli s přenoskami a pak už bandička vyrazila na novou životní štaci, bez mříží, ale i bez pravidelné dávky krmení.
5. Tuleni
Tato tulení mláďata vyplivla přílivová vlna nedaleko East Winch v anglickém hrabství Norfolk. Několik měsíců se o ně starala organizace RSPCA,která je poté vypustila zpět do moře. Na blátivém povrchu jim ale musela podat pomocnou ruku, resp. spíš nosítka.
6. Koloušek
Na záchranu tohoto o pomoc křičícího kolouška nebyla potřeba žádná organizace. Dobří lidé ještě žijí!
7. Sibiřský tygr
Extrémně vzácného a ohroženého sibiřského tygra pojmenovaného Zoluška zachránil jako osiřelé mládě Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW). Kromě něj je na celém světě těchto sibiřských tygrů už jen 400.