Foto: TU Delft
Možná jste je už viděli za oknem - drony, malé i větší řiditelné vrtulníky, ovládané na dálku nebo schopné samostatného letu. Zatím slouží k pobavení a filmování okolí z nezvyklých úhlů, student technické univerzity v holandském Delftu Alec Momont pro ně ale našel mnohem šlechetnější využití. Podle něj je možné použít je jako létající defibrilátory a lékárny, schopné pokrýt plochu až dvanácti kilometrů a naváděné k pacientovi signálem jeho mobilního telefonu.
Foto: TU Delft
Dosahují rychlosti přes sto kilometrů v hodině a díky hlasové komunikaci budou moci poradit i naprostému amatérovi s použitím defibrilátoru. Myšlenku studenta zplodil relativně dlouhý reakční čas záchranářů - okolo deseti minut, ztráta mozkových funkcí přichází během zhruba čtyř až šesti minut. Záchranářský dron je schopen za pacientem dorazit během jedné minuty a podle odhadu zvyšuje šanci na přežití z osmi na osmdesát procent.
Zavedení do praxe je zatím čirou fantazií, drony doposud neslouží ani k rozvozu jídla a jejich větší rozmach brzdí strach z narušení leteckého provozu i ztráta soukromí, protože většinou mají velmi dobré kamery. Ale kdyby vám taková potvora přiletěla zachránit život, určitě by nikdo neprotestoval, schválně koukněte na video: