1. Krušné začátky
Ben Cohen a Jerry Greenfield, spolužáci ze střední, investovali v sedmdesátých letech pět dolarů do korespondenčního kurzu výroby zmrzliny. Poštou jim posléze přišel diplom a oni zkusili u sebe v kuchyni udělat první zmrzlinu. A byli spokojení. Investovali tedy do polorozbořené pumpy uprostřed Vermontu a přestavěli ji na kavárnu, kde servírovali svou první zmrzlinu. Zbytek je historie, protože zvěsti o hutné zmrzlině z poctivé smetany od místních krav se začaly rychle šířit. Dneska už značku Ben & Jerry's vlastní nadnárodní gigant Unilever, ale mateřská továrna je stále ve Vermontu, kde si můžete za mrzké čtyři dolary naordinovat krátkou, leč výživnou ochutnávku. Doslova, protože na závěr exkurze se podává kopeček té zmrzliny, která se zrovna ten den vyrábí.
2. Punková výroba
Jestli Ben & Jerry's trochu znáte, pak asi víte, že jejich desítky až stovky příchutí většinou vyznívají kočičko-pejskovsky. Do vanilkové zmrzliny jsou naházeny tuny čokoládových bonbónů, kusy brownies nebo karamelek, celé se to promíchá a do finálního mixu se obří stříkačkou natlačí dvě deci karamelu nebo arašídového másla. Výsledek je neuvěřitelně hutný a kaloricky až extrémní. Při dobývání zmrzliny si připadáte jako archeologové. Ne nadarmo byla jednou z dnes už bohužel neexistujících příchutí tzv. Fossil Fuel (fosilní palivo), kde jste uprostřed zmrzliny našli ne tedy ropu, jak byste možná čekali, nýbrž čokoládové figurky dinosaurů. Podobné legrácky jsou tu na denním pořádku.
3. Nejhustější smetana
Ben & Jerry's si samozřejmě míchá zmrzlinu z vlastních zdrojů = od spokojených vermontských krav, které nejsou cpány růstovými hormony a dalšími svinstvy, ale většinou se pasou ve volné přírodě, která v americkém státu Vermont připomíná naši Šumavu a její předhůří. Tedy alespoň se to tak stále tvrdí. A i Unilever po převzetí společnosti před deseti lety slíbil, že bude podporovat místní zemědělce a dodrží přísné etické standardy.
Ostatně Ben & Jerry's se často angažuje i v politice. Nejednou např. nechal před Bílým domem roztát tunu zmrzliny, aby upozornil na to, že úbytek ledovců na pólech není žádný mýtus.
4. Krávomobil
V osmdesátých letech se Ben a Jerry rozhodli, že budou šířit slávu svojí zmrzliny i za hranicemi Vermontu. Pořídili si tedy food truck, který pomalovali strakatě, a v tomhle Cowmobile nebo-li Krávomobilu křižovali celé Státy a v rámci propagace rozdávali zmrzlinu zadarmo. Na cestě zpátky domů jim bohužel Krávomobil shořel, ale i to nakonec posloužilo jako skvělé PR. Díky novinovým článkům se k jejich domovské základně začali sjíždět lidé. A Krávomobil se brzy dočkal renovace.
5. Zmrzlina grátis
Rok po otevření oné polorozbořené benzínky oslavil Ben & Jerry's výročí tzv. free cone day, dnem grátis zmrzliny. Každý, kdo přišel, dostal jeden kopeček zdarma. Tahle tradice trvá dodnes a každý rok ji drží i pobočky v dalších Státech (a státech mimo Státy). Každoročně se tak rozdají miliony kornoutů. Bohužel je v trochu nešťastnou, v našich končinách ještě mimozmrzlinovou sezónu – 14. dubna.
Na další straně se ještě mimo jiné dozvíte: kdo je největší konkurence, jak se pořádají hony za zvláštními příchutěmi a co je Chunky Monkey – macatá opice.