Třebaže se teď virus jménem Zika začal rychle šířit, netřeba panikařit – to by k nám globální oteplování muselo natrvalo zanést i jeho exkluzivního přenašeče, tedy tropického komára. Ani epidemie eboly není ve vyspělých státech žádný významnější strašák, to už bychom se měli daleko víc obávat hbitě mutující obvyklé chřipky nebo i aktuálně u nás zase o něco obvyklejšího AIDSu. O potvrzené epidemii obezity ani nemluvě.
Jenže když ony ty zprávy o současných epidemiích – jakkoli se odehrávají daleko za našimi ploty, nebo snad právě proto – znějí tak krásně hrůzostrašně. A ještě lepší apokalyptický prožitek vám zprostředkují následující hry, dostupné na klasických i mobilných platformách.
1. Plague Inc.
Bez znalosti angličtiny nelze vychutnat strohou lyriku téhle hlášky, ale její smysl je jasný – ano, je (s námi) konec.Jste pánem infekčního tvorstva.
Vyberete si typ – virus, bakterie, plíseň...
Zvolíte zemi, kde bude vysazen váš infekční agent (tedy správně agens, choroboplodný zárodek).
A dáte PLAY.
Nejdřív se nakazí jeden, pak dva, čtyři, osm... a s každým větším rozšířením nákazy dostanete DNA body. Za něj můžete ‚evolvovat‘ vektory přenosu (vzduch, voda, tělní tekutiny a nejrůznější zvěř od hmyzu přes ptáky až po dobytek).
Nebo ‚mutovat‘ nové schopnosti vašeho infekčního agenta, které zvyšují nakažlivost, způsobují různé nové zdravotní či psychické obtíže a na vrcholu koruny evolučního stromu pak i nevyhnutelnou smrt (vnitřní vykrvácení, otok plic, srdeční zástava, tumory, nutkavé sebevraždy...)
Taky se dá (a je leckdy zapotřebí) nemoc ‚fortifikovat‘ – učinit ji odolnější proti chladu nebo naopak vedru (tady dost záleží na tom, kde byl váš agent vysazen), zvýšit její šance na náhodné mutace a posílit její rezistenci vůči vakcínám.
Protože lidé to samozřejmě nenechají jen tak, a jakmile si všimnou, co proti nim kujete, budou se bránit. Zapojí do hry pokročilá antibiotika a začnou proti vašemu agentovi vyvíjet vakcínu. Taky zpřísní kontroly pasažérů na letištích a v přístavech, později pak i pacientů a personálu v nemocnicích, uzavřou hranice a nakonec, neboť si to kritická situace žádá, pokropí nejvíce postižené země atomovkami.
Až do slůvka „nakonec“ to zas není zcela nerealistická a nepředstavitelná situace. Musíte ale pečlivě lavírovat a vyvažovat vývoj různých prvků infekce, abyste vyhráli – tedy eradikovali (totálně vyhladili) lidstvo. Stát se může třeba to, že letální (smrtící) potenciál nabude převahy nad potenciálem kontagiozním (nakažlivým), takže nakažení zemřou dřív, než stačí nakazit dostatek dalších.
Hra začala před pár lety na mobilních platformách, kde vypadá ve zkratce takto:
Zajímavé je, že se tahle hra chová v reálném světě podobně jako infekce, které simuluje. Díky svému nakažlivému potenciálu se rozšířila k velkému počtu hráčů, což pak zajistilo i finance na její další vývoj. Pravidelně zde tak přibývají nové typy epidemií, tematické scénáře i různé vylepšené prvky v transmisních vektorech (způsobech přenosu) a symptomech (příznacích). A z mobilních platforem přeskočila (vlastně poměrně nedávno) i na klasické počítače.
Pořídíte ji na distribučně-herní platformě Steam a je pochopitelně graficky vytuněnější než mobilní verze:
Je třeba upozornit, že tahle hra je nejen nakažlivá a poté velmi návyková, nýbrž také nepěkně časožerná. A docela mrazivě realistická, aspoň co se prvních fází hry týče – ty poslední, pokud směřují k vítězství, jsme zatím neměli šanci v reálu zažít.
Nelekejte se, hry na následující straně budou již popsány jen velmi stručně a obecně, protože mě (zatím) nenakazily.
Tzn. že jsem je pouze herně otestoval, ale žádné velké časové úseky svého života jsem si jimi, oproti výše zmíněné Plague, ukrojit nedal.