1. Bodáky
birdcontrolblog.com
Na parapety, římsy, okraje střech a tak dále. Jde o kovové bodce o délce zhruba deseti centimetrů, které zabraňují holubímu přistání. Velmi účinné, pokud vám nevadí, že balkon vypadá jako jehelníček. Stojí už od pár desítek korun za půl metru. A pozor, kdybyste dělali večírek a někdo se vám do bodců opře, bude z něj cedník.
2. Sítě
hingunetproducts.com
Tyto napružené a holubo-nepropustné sítě jsou jednou z nejúčinnějších variant ochrany proti těm všude kálejícím a vrkajícím mrchám. Upevní se na očka a chrání vás tak před nálety, jejich dráty jsou z nerezu a vydrží několik desítek let. Existují ovšem i shrnovací varianty, pokud si doma nechcete připadat jako v kleci - u těch je životnost nižší. Zaplatíte několik desítek korun za metr čtvereční plus montáž. Trochu problém je, když v nich holub uvízne.
3. Repelentní tmel
www.acepestcontrolproducts.com
Náročnější na instalaci, esteticky nezávadný. Jedná se o měkkou látku, ve které holubi neradi sedí a proto si delší setrvání a nutnost vykonání potřeby raději rozmyslí - vy byste také nešli na velkou, kdybyste se bořili po kotníky do bláta. Životnost je až dva roky, musíte si však dávat pozor na účinek slunce, prach a přilepené peří.
4. Elektroimpulsní systémy
nbcbirdandpest.co.uk
Geniální věc, pokud vám holubi skutečně pijí krev a jste škodolibí. Ideální na okraje střech nebo římsy - fógl dosedne a hned dostane ránu. Diskrétní záležitost.
5. Plastový havran
aliimg.com
Havrani jsou predátoři, kteří si rádi pošmáknou na holubích vejcích a dokáží zpacifikovat i dospělého jedince. Plastová maketa havrana na zábradlí spolehlivě odradí od přistání holuby, špačky i jinou havěť. Pro vyšší účinnost se doporučuje přetřít jinak matnému havranovi oči bezbarvým lakem, aby se leskly, případně s ním jednou za čas hnout, aby si na něj chytřejší holubi nezvykli. K mání v krabici se sympatickým nápisem "Vogelabwehr".
Co nefunguje:
Cédéčka na špagátech - holubi se prasátek nebojí, takhle jim přichystáte akorát tak diskotéku
Kočka na balkoně - funguje do té doby, než zdrhne
Vzduchovka - a) musíte umět mířit, b) můžete vystřelit nějaké babce oko, c) sousedi na vás zavolají policajty
Nalepovací siluety dravců - používají se, aby ptáci nenarazili do velkých prosklených ploch. Nebrání holubovi dřepnout si a kálet
Pustit 220 do parapetu a zábradlí - párkrát si pochutnáte na grilovaném holouběti, pak vám při dešti shoří pojistky
Proč mají rádi střechy, balkony a parapety?
Holubi jsou neodbytné mrchy, mají to prostě v genech. Jsou zvyklí rozmnožovat se celoročně a hnízdí hlavně na kolmých nedostupných plochách, kde nehrozí napadení jejich hnízda predátory, kteří se pohybují po zemi. Mají velmi dobrou paměť a pokud je necháte vychovat na balkoně rodinu, budou se sem vracet. Jeden pták za rok vyprodukuje až 2,5 kg výkalů, může mít nemoci přenosné na člověka a domácí zvířata (salmonelózu, ornitózu) a také přenáší parazity.