1. Blesk neuhodí do stejného místa
www.bastardsbook.com Že blesk neuhodí do stejného místa? To je asi stejně pravdivé jako to opakované vstupování do stejné řeky. Běžte si stoupnout na Empire State Building. Do její špičky praští blesk víc než stokrát ročně.
2. Lumíci jsou sebevrazi
Rozhodně se nevrhají ze srázu, jako to ukazoval dobový dokument od Disneyho nebo populární videohry. Tenkrát prostě jen režisér chtěl vyrobit „dobrou televizi“.
3. Žvejka vám zalepí žaludek
www.chilloutpoint.com Je sice nestravitelná, ale zhruba stejně jako diabolka, kterou jste omylem v pěti letech spolkli a nikomu to neřekli. Projde trávicím traktem a skončí v záchodové míse.
4. Obrovský brontosaurus
Paleontolog Charles Marsh se kdysi dávno spletl, když dospělého apatosaura identifikoval jako zcela jiný druh. Brontosaurus se těšil značné oblibě, ale ve skutečnosti vlastně nikdy neexistoval.
5. Křupání kloubů je nezdravé
www.bbc.com Dr. Donald Unger si prokřupnul klouby dvakrát denně, navzdory námitkám své matky a tety. Dělal to tak padesát let, aby jim dokázal, že z toho nikdy žádný zánět nebo těžká porucha nevzniknou. A artritida se opravdu nedostavila. V roce 2009 za svůj „výzkum“ získal Nobelovku.
6. Pštros strká hlavu do písku
Vypadá to hezky v animácích a kreslených vtipech, ale pokud pštrosa vystrašíte, prostě ztuhne a padne na zem jako mrtvola. To je ostatně přirozený obranný mechanismus většiny savců. Snad jen člověk tváří v tvář jisté smrti zbytečně utíká.
7. Z vesmíru je vidět Velká čínská zeď
www.chinamike.com Ani pyramidy, ani Velká čínská zeď. Žádná člověkem stvořená stavba prostě z oběžné dráhy vidět není. Určitě to pošramotilo ega nejen Číňanům, ale je to prostě fakt. A je to tak dobře, alespoň se mimozemšťani nemohou smát naší architektuře.
8. Využíváme jen část mozku
Mýtus o využívání pouhých deseti procent mozku je vděčným námětem komiksů, filmů, ale i různých sekt, které vám za poplatek pomohou odemknout skrytý potenciál. Ve skutečnosti využíváme mozek na sto procent, ovšem nikoliv naráz. Vždy je aktivní jen určitá část, která je zodpovědná za tu či onu činnost.
9. Malý Napoleon
www.abc.net.au Podle historických knih měřil Napoleon Bonaparte cca 167 centimetrů, tedy dokonce víc než tehdy průměrný Francouz. Iluze jeho malého vzrůstu vznikla možná tím, že ho vždy jako osobní stráž doprovázeli ti nejstatnější a nejvyšší muži z celého vojska.
10. Netopýři jsou slepí
Mýtus o tom, že netopýři jsou slepí, dodnes přežívá v mnoha přirovnáních napříč kulturami. Všechny druhy netopýrů ovšem mají funkční oči. Jen je tolik nepoužívají, protože mají něco lepšího. Kdybyste byli v naprosté tmě vybaveni radarem, taky byste přestali bezcílně mžourat.
A TADY máte 8 míst, která se tváří jako Stonehenge.