fb pixel
Vyhledávání

10 věcí, které jste nevěděli o Tic Tacu

A nebudeme výjimečně vyprávět vtipy o policajtech. Skutečná historie nejslavnějších mentolek je totiž mnohem zajímavější.

Václav Rybář
Václav Rybář Aktualizováno 29.6.2023, 10:58

1. Osvěžující chuť roku 1969

tic3 Woodstock, přistání na Měsíci a Tic Tac. Tehdy tedy ještě pod názvem Osvěžující mentolky, ale už v ikonické krabičce s jednoduchým otvíráním a zavíráním.

2. Debut u protinožců

Tic Tac je sice dílem italského producenta cukrovinek Ferrero, ale první ťikťaky se prodaly v Austrálii, kde se mentolovým bonbonům tehdy hodně dařilo. Během deseti let se ale Tic Tac rozšířil na pět světových kontinentů.

3. Cool jméno

Už v roce 1970 se Refreshing Mints přejmenovaly na Tic Tac. Název není odvozen od tikání hodinek (je čas na Tic Tac), jak se někteří mylně domnívají, ale od charakteristického zvuku otvírání a zavírání plastové krabičky.

4. Pomeranč vládne

Během let se objevily desítky příchutí, ale dodnes vládnou především dvě. Originální mentolová, se kterou Tic Tac začínal, a tradiční pomerančová, která se poprvé objevila v roce 1976.

5. Dvě kalorie plné cukru

tic4 Jedna pastilka Tic Tacu je z 95 % procent tvořená cukrem. Zároveň ale váží méně než jeden gram, takže obsahuje méně než gram cukru a podle některých pravidel ho lze klasifikovat jako výrobek „s extrémně sníženým obsahem cukru“. Původní pastilky ze sedmdesátých let byly menší než ty dnešní a jejich výživová hodnota byla 1,5 kalorie. Ty aktuální mají 1,9 kalorie, což naznačuje i reklamní slogan „méně než dvě kalorie“.

6. Sezónní příchutě

Stejně jako u jiných cukrovinek najdeme u Tic Tacu letní a zimní příchutě. Historicky první byla skořicová (Winter Warmer). V posledních letech jich hodně přibývá, protože kromě sezónní jsou tu i lokální (Alpine Mint v Německu, Rakousku, Francii nebo Švýcarsku) nebo eventové (MS ve fotbale, olympiády). Od sedmdesátých let se také objevují Tic Tacy, které v jedné krabičce míchají více příchutí (70. léta ve dvou oddělených prostorách, od 90. let namixované v jednom).

7. Dokonalý tvar

tic5 Svůj dokonale hladký tvar získávají Tic Tacy ve speciálním bubnu, kde je na ně nanášen cukrový povlak, podobně jako na jiné cukrovinky (třeba lentilky). Je to stejný postup jako při výrobě potažených tabletek z lékárny.

8. Prodejní trhák

Od poloviny osmdesátých let je Tic Tac čtvrtou nejprodávanější cukrovinkou na světě. Popularitu si získal u mládeže zejména v době, kdy učitelé ve škole důsledně zakazovali žvýkačky.

9. Barevné bonbony vs. barevné krabičky

tic2 V osmdesátých letech čelilo Ferrero kritice, že některá umělá barviva, která používá k barvení svých pastilek, mohou být zdraví škodlivá. Na některých trzích tedy přešel na odlišnou metodu. Všechny pastilky byly bílé a měnila se barva samotných krabiček. V devadesátých letech se ale barevné pastilky díky vylepšeným přírodním barvivům začaly vracet.

10. Tic Tac Art

tic1 Existuje značná část lidí, kteří Tic Tac nejen konzumují, ale zároveň z něj vytvářejí nejrůznější obrazy a umělecká díla. Případně hodně ujeté speciální edice.

A TADY se podívejte, jak za sto let pokročila krása mužů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články