fb pixel
Vyhledávání

Proč máme vlasy a chlupy? V podstatě nás chrání od doby kamenné

Zdroj: Profimedia

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč máme chlupy? Ano, vyvinuli jsme se z opic a moc se od nich nelišíme. Nicméně chlupů máme na těle opravdu hodně, ale liší se svými parametry. Dokonce mají i svůj účel, který vás možná i překvapí.

Martin Miko
Martin Miko 15.2.2024, 11:46

Chlup je kámoš

Mít nebo nemít chlupy na nějakém místě je v posledních letech spíše trend než něco, co by mělo plnit nějaký účel. Přitom všechny chlupy máme na těle z nějakého důvodu. Vlasy a chlupy jsou fascinující součástí lidského těla, která nás provází po celý život. Jsou více než jen kosmetickým prvkem – mají významnou biologickou funkci a odhalují zajímavé detaily o našem těle a evoluční historii.

Jedním z hlavních důvodů, proč máme vlasy a chlupy, je jejich role v rámci termoregulace. V zimě nám vlasy poskytují izolaci a pomáhají udržovat teplo v těle, zatímco v teplejších podmínkách nám pomáhají odvádět teplo pryč z kůže, což nám umožňuje udržet se chladnými. Vlasy nás navíc na slunci chrání před úpalem a UV zářením. Díky evolučnímu vývoji jsme však ztratili srst, zděděnou po předcích, a to hned z několika důvodů. Prvním z nich je vynález oblečení, které nám srst nahrazuje a zároveň nás chrání před nepříznivým počasím. Srst jsme ztratili i kvůli tomu, aby se v našem tělním porostu neusazovali parazité. Ženy v pravěku si tedy vybíraly méně zarostlé jedince kvůli tomu, že na sobě neměli tolik parazitů. Naproti tomu když matka k tělu přitiskne své dítě, je tělesný kontakt na holou kůži intenzivnější, což upevňuje jejich vzájemný vztah. A nesmíme zapomínat i na naši schopnost regulovat tělesnou teplotu pocením.

Je zvláštní, že nám neroste ochlupení na mnoha místech, jako jsou například chodidla, uši, rty, dlaně nebo vnější části pohlavních orgánů. Na všech ostatních místech nějaké chloupky nalezneme. Ve srovnání se šimpanzem je naše ochlupení zhruba desetkrát řidší. Napadlo vás někdy, proč máme takzvanou „husí kůži“, když se venku ochladí? Je to kvůli kožním svalům, které naježí naše chlupy. Totéž se děje i při stresových situacích. Naši zvířecí předci využívali tento jev k tomu, aby před protivníkem vypadali větší a vzbuzovali strach z nepřítele.

Chlupy mají všeobecně ochrannou funkci. Na některých částech těla vás mohou například ochránit před škrábanci, oděrkami a dalšími zraněními. Chlupy v nosních dírkách pro změnu zachycují nečistoty a brání jejich průniku do dýchacího ústrojí. Podobnou funkci plní i chlupy v uších, které pro změnu chrání váš sluch. Například surfařům nebo potápěčům je mnohdy doporučováno neholit si chlupy v uších a nečistit z nich maz, aby bylo ucho chráněno před slanou vodou. Totéž platí i o řasách, které kromě ochrany před nečistotami chrání před drobným hmyzem. Obočí pro změnu zabraňuje stékání potu z čela do očí, ale také zvýrazňuje emoční výraz obličeje.

Berte v potaz, že v průběhu života se vaše hustota ochlupení mění. Do období puberty jste poměrně holí, jenže pak přicházejí na scénu pohlavní hormony, které způsobují růst ochlupení v oblasti pohlavních orgánů a v podpaží. Díky varlatům se chlapci mění v muže, za což může velké množství testosteronu a jeho derivátu dihydrotestosteronu, který zapříčiní další ochlupení. Chlupy postupně zesilují a tmavnou, a dokonce se objeví i na obličeji v podobě vousů.

Vlasy a chlupy mohou také hrát roli při sexuálním výběru partnera. U některých druhů mohou signalizovat zdraví a reprodukční vhodnost. U mužů můžou být plnovous a chlupy na určitých místech vnímány jako znak atraktivity, což může ovlivnit volbu vhodného partnera. Ochlupení může působit jako znak zdatnosti a v oblasti genitálií a v podpaží pak udává signál partnerovi, že je po hormonální stránce v pořádku. Ochlupení může působit také jako signál zralosti a připravenosti na reprodukci.

Podle mnoha názorů bychom tedy chlupy na těle holit neměli, protože naše tělo chrání před okolními vlivy. Celkově lze říci, že vlasy a chlupy jsou více než jen estetickým prvkem. Jsou důležitou součástí našeho těla, která nám v minulosti pomáhala přežít.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hair

https://www.livescience.com/why-hair-on-head.html

https://www.newscientist.com/article/mg23631460-700-why-are-humans-so-hairy/

Podobné články

Doporučujeme

Další články