fb pixel
Vyhledávání

Milion smutných tváří: Pohřbu Mao Ce-tunga se zúčastnilo milion lidí, památka krutého diktátora byla uctěna tříminutovou minutou ticha

Zdroj: Republic of China Printing Office - Quotations from Chairman Mao Tse-Tung ("The Little Red Book"), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13298051

Psalo se 18. září roku 1976, kdy se v komunistické Číně ve Velké síni lidu v Pekingu shromáždilo více než milion lidí na pohřbu Mao Ce-tunga, vůdce Komunistické strany Číny a předsedy Čínské lidové republiky od roku 1949.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.9.2023, 11:44

Komunista z rolnické rodiny

Mao Ce-tung, jenž zemřel 9. září roku 1976 ve věku 82 let, se narodil 26. prosince roku 1893 v rolnické rodině v provincii Hunan ve střední Číně. Posléze vystudoval učitelství a v roce 1921 se podílel na založení Komunistické strany Číny.

Od ledna roku 1935 byl tajemníkem komunistické strany a od roku 1943 jejím předsedou. Poté, co právě komunistická strana po druhé světové válce zvítězila v občanské válce s nacionalistickou stranou, založil Mao Čínskou lidovou republiku a stal se jejím vůdcem.

Nejmocnějším

Od roku 1949 tak byl nepřetržitě až do své smrti v roce 1976 nejvýznamnější osobností a nejmocnějším člověkem v zemi. Jeho oficiálním titulem byl „Velký kormidelník“ a spolu s Josifem Stalinem a Adolfem Hitlerem patří ke třem nejkrutějším diktátorům historie, přičemž se mu připisují desítky milionů obětí.

Během osmidenního smutku po jeho smrti se mu na konajícím se pohřbu poklonilo více než milion lidí, zatímco tělo velkého vůdce leželo v rakvi zahalené vlajkou. Na začátku třicetiminutového veřejného pohřbu na náměstí Nebeského klidu byla vůdcova památka uctěna tříminutovou minutou ticha, při níž podle zpráv téměř všech 800 milionů obyvatel Číny vzdalo tichou poctu.

Obřad

Na obřadu zazněla hudba armádní kapely, která zahrála smuteční pochod, čínskou hymnu a komunistickou „Internacionálu“. Obřad byl vysílán živě pro celý národ, což bylo v Číně poprvé.

Obřadu ani smutečního období se nesměli zúčastnit žádní zahraniční představitelé. Smuteční řeč pronesl Chua Kuofeng, čínský premiér a první místopředseda komunistické strany, který byl Maovým přímým nástupcem. „Právě pod vedením předsedy Maa se katastrofou sužovaný čínský národ postavil na nohy,“ řekl. „Čínský lid předsedu Maa z celého srdce miluje, důvěřuje mu a váží si ho.“

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články