fb pixel
Vyhledávání

Díl II.: Operace Dynamo: Winston Churchill nazval úspěšnou evakuaci vojáků z Dunkerku jako „zázrak vysvobození“

Zdroj: The Collection Database of the Australian War Memorial under the ID Number: 101171. Public Domain, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=12552444

V prvních dnech druhé světové války německá armáda velice obratně a rychle postupovala severní Francií, čímž odřízla britské jednotky od jejich francouzských spojenců. Kritická situace si vynutila obrovskou hromadnou evakuaci obklíčených vojáků přes Severní moře z města Dunkerk do Anglie. Tato evakuace probíhala pod záštitou operace Dynamo a proběhla mezi 27. květnem a 4. červnem roku 1940.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.6.2023, 09:37

Obklíčení u Dunkerku

Spojenecké armády, které se nacházely ve městě Dunkerk, byly velice rychle obklíčeny ze všech stran Němci a zůstaly tak uvězněné u moře. Nutno podotknout, že již 19. května roku 1940 britští velitelé zvažovali stažení celého Britského expedičního sboru (BEF) po moři, neboť celkový vývoj situace k podobné katastrofě mohl směřovat.

V noci ze dne 26. na 27. května začali Britové provádět operaci Dynamo – evakuaci spojeneckých sil z města Dunkerk. Protože nebyl dostatek lodí k přepravě obrovských mas mužů, kteří uvízli poblíž pláží, vyzvala britská admiralita všechny britské občany, kteří vlastnili jakákoli plavidla schopná plavby, aby své lodě k tomuto úsilí zapůjčili.

Operace Dynamo

Stovky rybářských člunů, rekreačních jachet, záchranných člunů, trajektů a dalších civilních lodí všech velikostí a typů se tak rázem řítily k Dunkerku, aby se vyhnuly minám, bombám, torpédům a nelítostným leteckým útokům německé Luftwaffe a zachránily spojenecké vojáky před smrtí a zajetím.

Během evakuace Dunkerku se Královské letectvo (RAF) úspěšně bránilo Luftwaffe a prakticky zachránilo operaci před neúspěchem. Přesto se však německým letcům dařilo bombardovat pláže, ničit plavidla a pronásledovat lodě v okruhu několika mil od anglického pobřeží.

Zázrak

Přístav v Dunkerku byl intenzivně bombardován a menší civilní plavidla tak musela převážet vojáky z pláží na válečné lodě čekající na moři. I přesto celá evakuace celých devět dní pokračovala – jednalo se doslova o zázrak pro spojenecké velitele i řadové vojáky, kteří očekávali naprosté vyhlazení.

Do dne 4. června 1940, kdy operace skončila, se podařilo zachránit více než 338 000 vojáků. Winston Churchil označil záchranu takového množství vojáků za „zázrak vysvobození“. I proto se ve dnech následujících celé kampani začalo říkat „zázrak u Dunkerku“.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články