Jurij Gagarin
NASA byla založena v roce 1958 s cílem udržet americké vesmírné úsilí v souladu s nedávnými sovětskými úspěchy, jako bylo vypuštění první umělé družice na světě – Sputniku 1 v roce 1957. Na přelomu 50. a 60. let 20. století obě velmoci závodily o to, kdo jako první „vysadí“ člověka do vesmíru a vrátí ho živého zpět na Zemi.
Dne 12. dubna roku 1961 sovětský kosmický program v závodě zvítězil, když byl kosmonaut Jurij Gagarin vypuštěn do vesmíru, naveden na oběžnou dráhu kolem planety a bezpečně se vrátil na Zemi. O měsíc později však Shepardův suborbitální let obnovil důvěru v americký vesmírný program.
Alan Shepard a NASA
Pro NASA a celé Spojené státy americké to byla „zdrcující“ porážka v intenzivním vesmírném závodě. Prvním Američanem a druhým člověkem ve vesmíru se o necelý měsíc po Gagarinovi nakonec stal Alan Shepard, letec a bývalý námořní důstojník s praxí na torpédoborci ve druhé světové válce.
Někdy je za prvního amerického kosmonauta považován až John Glenn, neboť let Alana Sheparda probíhal po balistické křivce, zatímco let Johna Glenna se již dostal na oběžnou dráhu a uskutečnil tři oblety kolem země. Shepardův let na palubě Freedom 7 trval pouhých 16 minut.
Na Měsíc
Až do konce 60. let a úspěchů lunárního programu Apollo NASA nadále těsně sledovala Sověty. V červenci 1969 udělali Američané obrovský skok vpřed s Apollem 11, třístupňovou kosmickou lodí, která vynesla americké astronauty na povrch Měsíce a posléze je vrátila zpět na Zemi.
Dne 5. února roku 1971 se Alan Shepard stal také pátým astronautem, který se prošel po Měsíci v rámci přistávací mise Apollo 14. V roce 1971 se tak na povrchu Měsíce objevil člověk nesoucí zároveň i titul „první americký astronaut“.
Zdroj: History, Wikipedia