fb pixel
Vyhledávání

Výbuch na nákladní lodi Fort Stikine byl považován za japonskou sabotáž: Masivní exploze zabila přes 1300 lidí a zničila dalších 13 lodí

Zdroj: http://www.merchantnavyofficers.com/bomEx.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1954040

14. dubna roku 1944 vybuchla v kotvišti v docích indické Bombaje nákladní loď Fort Stikine. Masivní exploze rázem zabije 1 300 lidí a dalších 3 000 jich zraní. Jelikož k výbuchu došlo během druhé světové války, někteří zpočátku tvrdili, že explozi způsobila japonská sabotáž; ve skutečnosti šlo o tragickou nehodu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 14.4.2023, 15:14

Fort Stikine

Fort Stikine byl parník kanadské výroby o hmotnosti osmi tisíc tun. Z anglického Birkenheadu vyplul 24. února a před zakotvením v Bombaji se zastavil v pákistánském Karáčí. Loď vezla stovky balíků bavlny, zlaté slitky a především 300 tun trinitrotoluenu, známějšího pod názvem TNT nebo dynamit.

Bavlna byla nevysvětlitelně uložena o jedno patro níže než dynamit, přestože je známo, že balíky bavlny jsou velice náchylné k hoření. Uprostřed nakládky byl z balíků bavlny spatřen kouř a na místo byli vysláni hasiči.

Výbuch

Nouzová opatření, jako například zaplavení této části lodi, však přijata nebyla. Místo toho se asi 60 hasičů snažilo celé odpoledne požár uhasit pomocí hadic. Během hašení bohužel nedošlo ani k vyložení TNT.

Nakonec bylo hasičům nařízeno opustit loď, ale pokračovali v hašení požáru z doků. Jejich úsilí bylo marné, dynamit se po chvíli opravdu vznítil a v 16:07 otřásl masivní výbuch celou oblastí zálivu. Síla výbuchu dokonce odhodila nedalekou 4000 tun vážící loď z vody na pevninu.

Následky

Okna ve vzdálenosti jednoho kilometru se roztříštila. Ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů byl nalezen 28kilový zlatý prut z Fort Stikine v hodnotě několika tisíc dolarů. Všichni v těsné blízkosti lodi zahynuli.

Dvanáct dalších lodí v docích bylo zničeno a mnoho dalších bylo vážně poškozeno. Po celém přístavu vypukly požáry, které způsobily další exploze. Do boje s běsnícími požáry byly povolány vojenské jednotky a některé budovy byly zbořeny, aby se plameny a výbuchy přestaly šířit. Hlavní obchodní centrum Bombaje nebylo bezpečné ještě tři další dny po výbuchu.

Exploze byla zprvu vzhledem k probíhající druhé světové válce považována za japonskou sabotáž, nakonec se ovšem zjistilo, že příčinou výbuchu bylo opravdu špatné rozmístění nákladu, tedy umístění balíků bavlny nedaleko výbušného nákladu dynamitu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články