fb pixel
Vyhledávání

Nejhorší obchod v historii aneb Jak Rusko prodalo Aljašku Americe

Zdroj: Autor: Drawn by Capt Lisiansky, volné dílo - https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6434004

V roce 1867 se USA povedl z jejich pohledu jeden z nejlepších obchodů v historii země. Od Ruska totiž koupily území Aljašky, které má rozlohu neuvěřitelných 1 518 000 kilometrů čtverečních, a to za cenu pouhých 7 200 000 dolarů. Území plné nerostného bohatství v podobě ropy a zlata přineslo Američanům zisky, které se jim během let několiksetkrát vrátily.

Martin Miko
Martin Miko 9.3.2022, 17:22

5 centů za hektar Aljašky

Když Rusko 30. března roku 1867 prodalo Spojeným státům za 7,2 milionu dolarů, což odpovídá dnešním zhruba 120 miliardám dolarům, Aljašku, tak tehdy zřejmě nevědělo, že se dopouští jednoho ze svých největších omylů historie. Zatímco Rusové žili v domnění, že udělali skvělý obchod, tak americký lid zuřil, protože si myslel, že vláda kupuje zbytečný kus ledu kdesi na severu. Nemůžeme se divit oběma stranám.

Byla druhá polovina 19. století a lidé měli tehdy jiné starosti, než bojovat o sice obrovské, ale nezajímavé území v Severní Americe. Aljaška v té době sice patřila Rusům už od první poloviny 17. století, nicméně zde žilo jen velmi málo obyvatel. Co se týče Rusů, tak území navštěvovali primárně obchodníci a lovci kožešin, kterých nebylo příliš mnoho. Na celé Aljašce se v průměru pohybovaly zhruba dva až tři tisíce lidí.

Krátce po krymské válce se car Alexandr II. začal zaobírat otázkou, jestli náhodou neprodat Aljašku. Zájem o ni projevily nejen USA, ale také Velká Británie. Rusové navíc v té době žili v obavách. Domnívali se, že pokud území Aljašky neprodají, bude možné, že ho budou muset někdy v budoucnu vojensky bránit před Brity nebo jinými národy. A to by bylo z logistického hlediska poměrně složité. Rusko na tom bylo navíc po válce poměrně špatně i z finančního hlediska. Prodej Aljašky byl proto jedním z nejlogičtějších kroků. Lepší prodat, než o ni přijít ve válce, řekl si pravděpodobně ruský car.

Po skončení americké občanské války se tedy začal americký ministr zahraničí William Seward scházet s ruským diplomatem Eduardem de Stoecklem a společně řešili prodej Aljašky. Na konci března bylo dojednáno a obě strany si podaly ruce. I když nejprve někteří prostí Američané nesouhlasili s nákupem, nakonec se ukázalo, že nakoupené území obsahuje spoustu nerostného bohatství. Kromě ropy tu USA objevily například naleziště drahých kovů, jako je zlato, stříbro, olovo nebo zinek. V roce 1958 si Američané spočítali, že se jim Aljaška vrátila už 425krát. A teď si představte, kolikrát to už bude dnes. Není divu, že po Sewardovi bylo na Aljašce na památku pojmenováno město.

Aljaška je dodnes největším státem USA, nicméně v počtu obyvatel, který činí okolo 740 tisíc, je třetím nejméně lidnatým státem Spojených států. Kromě nerostných surovin je toto území významné i například lovem lososů a velryb. Prodávat svoje území za 5 centů za hektar se nevyplácí. Ani když je nejhůř.

Podobné články

Doporučujeme

Další články