fb pixel
Vyhledávání

Krvavé devadesátky, kolínský gang: Byli brutálnější než orličtí vrazi. Působili po celém Česku

Kolínský gang
Zdroj: Autor: Asuxik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83795190

19. leden 1996, Valašské Meziříčí, hotel Apollo. Ve třetím poschodí, na pokoji 318, je nalezen Tomáš Bleier. Podnikatel s plechem je pobodán a zastlán do postele. Začíná vyšetřování, které odkryje činnost nejhoršího gangu v Česku.

Václav Adamus
Václav Adamus 19.1.2022, 00:38

Když se ostravský vyšetřovatel Luboš Valerián s kolegy chopil případu, neměli ani tušení, že odkryjí zločineckou skupinu, která vraždila po celé republice. Hned v úvodu vyšetřování měli kriminalisté velké štěstí. Ozval se jim svěděk, který viděl před hotelem stát auto. Bylo mu na něm něco divné. Bylo úplně čisté, jen SPZ byla zamazaná hlínou. Očistil poznávací značku a zapamatoval si ji. Kriminalisté tedy začali vyšetřování směrem na Prahu...

Příliš drsný samet

Devadesátá léta pro někoho znamenala možnost svobodně cestovat a číst zakázané knihy, jiní nastalou svobodu chápali jako možnost dělat si, co chtějí. Kopáč z orlického gangu například přiznal, že by se nikdy k vraždě neuchýlili, kdyby existoval trest smrti. Ten je ale brzy po revoluci zrušen. Podobná skupinka jako byla okolo Kopáče, se začala formovat o pár kilometrů dál. Ačkoliv gang dostal přízvisko kolínský, ne všichni jeho členové pocházeli z okolí Kolína. Gang se začal formovat na jaře roku 1993. Za hlavu skupiny lze označit Ivana Vrábela, podnikatele vlastnícího bezpečnostní firmu SAFE-GUARD. Členy gangu jsou pak někteří jeho zaměstnanci. Nejvýraznější osobností je asi Oto Biederman. Milovník zbraní, bojového umění a rodák z kolínské vesnice Tlustovousy. Do roku 1994 pracuje v různých bezpečnostních agenturách, poté se živí již jen trestnou činností – jako Vrábelův hitman.

Rychlý prachy

První vraždu spáchají při přepadení obchodního domu Krone. Ten stráží právě Vrábelova agentura, takže znají přístupová hesla a kombinace k trezoru. Součástí přepadení má být vražda vrátného/hlídače. Nevraždili tedy náhodně, počítali s tím, že by je vrátný určitě poznal. Přišli za ním do vrátnice v uniformách agentury. Strážný s nimi při sledování televize konverzoval, byl k nim otočen zády. V jednom okamžiku udeřil Biederman tonfou strážného do hlavy, další člen gangu Šťastný se k útoku přidal. Společně pak do strážného bodali nožem a jehlicí, Šťastný jej poté ještě pro jistotu uškrtil. Z objektu odnesli 3 miliony korun. Šťastný inkasoval 700 tisíc, Biederman dostal pouhých 200 tisíc. Další obětí byl podnikatel Martin Srb. Dozvěděli se, že má doma značnou finanční hotovost připravenou pro cestu do Ameriky. Vylákají jej na schůzku a na parkovišti jej Biederman zastřelí. Klíček od trezoru, který měl mít u sebe, nenašli. Manželka podnikatele informovala policii, ta jí řekla, aby okamžitě vybrala peníze a z domu i s dětmi odešla. To jí zachránilo život. Vrábel s Biedermanem se do domu vloupali a odnesli trezor, který poté rozřezali. Byl však prázdný. Další vražda se odehrála při přepadení benzínové pumpy. Chladnokrevný Biederman zabíjí vyděšeného pokladníka jen proto, že nevhodně pootočí hlavu....

Poslední štěkot škorpionu

Peníze z přepadení pumpy Biederman ještě tu noc prohýří v místním nightclubu za alkohol a ženy. Další vraždu spáchal hitman Oto přímo u sebe doma, dopoledne, kdy byl dům plný lidí. Obětí byl komplic gangu Jaroslav Pavlíček. Ten si měl tajně nechat část peněz z kšeftů s pozemky, což se Vrábelovi nelíbilo. Biederman jej zastřelil dávkou ze škorpionu přímo ve svém pokoji. Když se později kriminalisté ptali, zda neměl strach, odvětil, že se u nich střílelo běžně. Mrtvolu společně s Milanem Chládkem zakopali za bílého dne za domem Biedermanových. Poslední vražda byla nájemná, na objednávku skupiny obchodníků, kterým dlužili dva podnikatelé. Jeden měl pro výstrahu zemřít. Byla to již v úvodu zmíněná vražda na Valašsku v hotelu Apollo. Poté se dostal případ do rukou ostravské kriminálky. Když Biederman zjistil, že za vraha v hotelu Apollo označují ostatní pouze jeho začal vypovídat. Vyšetřovatele překvapila a zároveň děsila ochota, s jakou vše popisoval a účastnil se rekonstrukcí. Bylo vidět, že si Biederman velice užívá příležitost být středem pozornosti. Bláhově si myslel, že mu tato upřímnost vynese nižší trest, jako polehčující okolnost. Dostal nakonec doživotní vězení, propuštění mu bylo zamítnuto, takže stále sedí. Hlava gangu Ivan Vrábel byl odsouzen na 25 let. Milan Chládek dostal 18 let , Miroslav Karnoš 13,5 roků, Roman Procházka 13 let a Jiří Šťastný 12,5 roků. Většina gangu je nyní na svobodě. Zbývá dodat, že se lišili od orlických vrahů – ti se snažili udělat si na zabíjení podnikatelů firmu. Kolínský gang si s odstraňováním mrtvol tak jako „orličtí“ hlavu nelámal.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolínský_gang

https://cs.wikipedia.org/wiki/Oto_Biederman

Legendy české kriminalistiky: Kolínský gang (dokumentární seriál ČT, 2017)

České podsvětí (podcast, Seznam Zprávy)

Podobné články

Doporučujeme

Další články