Proč se tak děje, je nasnadě. Na trhu mezi sebou soutěží velké množství nabídek povinného ručení a vyznat se v každé z nich je takřka nadlidský úkol. Orientace v nabídkách jednotlivých pojišťoven není snadná, ovšem řešení existuje.
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Nejprve neuškodí vysvětlit pojmy a vyhnout se dezinformacím. Co je to vlastně povinné ručení? Povinným ručením je zákonné pojištění vozu. Jakékoliv auto, které vjede na silniční komunikaci, musí být pojištěno proti případným škodám způsobeným při autonehodách.
Přesněji, jedná se o újmu způsobenou druhým vozidlům. V případě, že řidič při autonehodě způsobí škodu druhému vozu, bude náhrada škody uhrazena z povinného ručení řidiče, který střet způsobil. Škodu na jeho vozidle ovšem pojišťovna z ceny povinného ručení proplácet nebude. K tomu slouží havarijní pojištění.
Jak se vyznat v povinných ručeních a ušetřit
Při vhodném povinném ručení lze ušetřit ze současných plateb až 70 %. V roce 2021 roční platby začínají na 968 korunách, tudíž kdo si dá tu práci a porovná jednotlivá ručení, ušetří za rok stovky korun. Oproti loňským průměrným 3 036 korunám je to výrazný skok směrem dolů.
Pročítat podmínky povinných ručení je zdlouhavé a řidiči kolikrát raději zaplatí na povinném ručení o stokoruny více, než aby se zabývali studováním všeobecných podmínek pojištění svého vozu.
Proto vznikla srovnávací kalkulačka, kde jsou všechny informace přehledně a na jednom místě. Nejpopulárnější kalkulačka je na www.123ruceni.cz. Pro zjištění přesné ceny povinného ručení stačí do kalkulačky zadat několik údajů.
Typ vozu (osobní, užitkové, či motocykl), způsob užití vozidla (běžný provoz, půjčování, taxislužba), značku auta, model a motorizaci (typ motoru). Všechny hodnoty mají velký vliv na cenu povinného ručení. Kdo si není jistý jakoukoliv informací, nalezne vše potřebné v technickém průkazu vozidla.
Kalkulačka dále požaduje informace o řidiči samotném, jeho jméno, věk, obec a PSČ bydliště, telefonní číslo a e-mail pro případné konzultace s pojišťovacím agentem. Na všech těchto základech lze stanovit co nejpřesnější a nejlevnější varianty povinného ručení.
Do kalkulačky lze také promítnout bonusy za beznehodovost. Řidič, který nikdy neboural, respektive měl jen minimum pojistných událostí, ušetří na povinném ručení více než ten, kdo autonehody páchá často.
Příklad:
Osobní automobil Škoda Karoq s běžným provozem, motor 1,6. Řidič je vlastník vozidla, fyzická osoba, věk 37 let, bydliště Praha, nikdy neboural. Na základě uvedených údajů mu kalkulačka nabízí nejlevnější povinné ručení 2 004 Kč ročně, přičemž měsíční platba je 167 Kč.
Každá pojišťovna se snaží nalákat co nejvíce zákazníků. Proto k povinnému ručení nabízí dodatkové služby zdarma, typu asistenčních služeb, právního poradenství, slev za věrnost a slev v případě více pojištění od jedné pojišťovny. Například kombinace povinného ručení a havarijního pojištění. Výhodnější pojistku je možné sjednat také u veteránů a u více než třech automobilů současně, takzvanou flotilovou pojistku.
Za sjednání pojistky online lze ušetřit až 20 % ceny, zároveň odpadává nutnost čekat na pobočce nebo na telefonní lince zákaznického servisu. Při sjednání pojistky po internetu řidiči dorazí smlouva i zelená karta k vozidlu e-mailem.
Jak vypovědět původní smlouvu povinného ručení
Pro změnu poskytovatele povinného ručení je potřeba původní smlouvu vypovědět. Zrušení povinného ručení není administrativně složité. Nejjednodušší je podat výpověď před koncem pojistného období, minimálně 6 týdnů před koncem smlouvy. Pokud řidič smlouvu nevypoví, pojišťovna mu automaticky smlouvu prodlouží o další rok.
Vzor výpovědi dohodou není pevně stanoven. Výpověď může být sepsána například podle tohoto vzoru:
“Vypovídám smlouvu pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla dohodou z důvodu …………………. ke dni ……………. .”
Sjednal-li řidič povinné ručení před dobou kratší než dva měsíce, lze jej vypovědět bez udání důvodu v rámci zkušební doby. Povinné ručení lze zrušit i po autonehodě, nebo při navýšení pojistného a celkové nespokojenosti s pojišťovnou. V takových případech lze smlouvu vypovědět dohodou.