Výš a výš
Během ledna se stala velice zvláštní věc. Akcie společností, které zaznamenaly ztrátu v roce 2020 a další je měla čekat i letos, najednou začaly na trhu růst. Ceny akcií se začaly zvedat. Téměř magicky. Kamenný obchod s videohrami GameStop, síť multiplexů AMC nebo telekomunikační veterán BlackBerry. Všechno poraněné společnosti, jež se společně koronavirovou krizí belhaly vstříc nejisté budoucnosti.
Proč? Inu, ze začátku to vypadalo docela přirozeně. GameStop totiž najal Ryana Cohena, muže, který zbohatl na online prodeji jídla pro domácí mazlíčky. Tedy někoho, kdo se vyzná v digitální distribuci, někoho, koho GameStop nutně potřeboval dlouhá léta. 11. ledna tak akcie GameStopu poskočily o 13 %. Jenomže tam se to nezastavilo.
O dva dny později 57 %, pak 27 %, další týden dvakrát po deseti procentech a pak dalších padesát procent. Tenhle týden nejdřív 18 %, potom astronomických 93 % a den na to dvojnásobek. Od začátku roku se akcie GameStopu zvedly zhruba o 1 700 %. A všem, kteří se o situaci zajímají, vyvstala na mysli jedna otázka: WTF?!
Už i vaše babička a její pes
Pokud se na internetu trochu vyznáte, nejspíš už jste pochopili, že všechno dobré i špatné přichází ze sociální sítě Reddit, a v tomto případě z velkého subredditu jménem WallStreetBets, kde spolu lidé hromadně investují „proti“ tradičním profíkům z finančních institucí Wall Streetu. Takže velice zjednodušeně. Když finančníci začali prodávat akcie GameStopu, dva miliony lidí z Redditu začaly tyhle akcie ve velkém skupovat. Projevil se zájem. A cena šla raketově nahoru.
Je to trochu legranda, trochu rebelství proti establišmentu a trochu geniální tah. Někdo na tom vydělá hrozně moc peněz a v tuto chvíli to vypadá, že to budou miniinvestorští trollové ze sociálních sítí. „Koordinované spekulace na GameStop a další tituly jsou z velké části zcela novou záležitostí, protože jsou umožněny rozmachem sociálních sítí, chatových místností a investorských aplikací, jako je Robinhood,“ řekl pro G.cz doktor Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády. A dodává: „Roli rovněž sehrává covidová nuda a ‚dlouhá chvíle‘ drobných mileniálních investorů, kteří na sítích hledají zábavu a v jednoduchém a levném investování skrze aplikace pak adrenalin. Formují se specifické sociální bubliny v míře, jaká tu nikdy v minulosti nebyla, resp. neměla takový vliv na profesionální investiční svět.“
Samozřejmě, je to bublina. Právě teď rebelové vyhrávají finanční válku, zakladatel subredditu dělá rozhovory pro BBC… ale dřív nebo později se musí vrátit realita a bublina splaskne. Takže otázka je nasnadě: má smysl investovat do GameStopu? „Když už se o tom tolik mluví, je to varování před investicí. Obecně se nevyplácí investovat do čehokoli, o čem mluví už i vaše babička nebo kadeřník či taxikář. To je klíčový příznak bubliny těsně přes splasknutím,“ vysvětluje doktor Kovanda.
Tak třeba příště.