fb pixel
Vyhledávání

„Nejhříšnější muž světa“ Aleister Crowley nafingoval vlastní smrt. Chtěl zjistit, co to s lidmi udělá

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pokud máte babičku, která vám při každé rodinné oslavě touží vykládat karty, dost možná jste už někdy slyšeli o Aleisterovi Crowleym. V jistých kruzích legendární britský mág a filozof dal vzniknout filozofickému systému zvanému Thelema a napsal Knihu Thothovu, která pojednává právě o tarotu Egypťanů. Také byl závislý na drogách, praktikoval nejrůznější sexuální magické rituály, nafingoval vlastní smrt. A to jen aby viděl, co se stane. A kytarista Led Zeppelin Jimmy Page později koupil dům, v němž Crowley žil.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.10.2020, 07:43

Crowley z Warwickshiru

Feťák trpící bludy, exhibicionista se zálibou ve zhýralosti, výstřední muž, nebo prorok, který viděl víc než jiní? Aleister Crowley si ve své době vysloužil mediální přezdívku „nejhříšnější muž světa“ a označit ho můžete čímkoliv z výše uvedeného. Byl to britský mág, okultista, spisovatel, básník, filozof, jogín, špion, šachista, finanční poradce, dráteník, plynař, alchymista, astrolog, malíř, lyžař, hedonista, drogový experimentátor, uhlíř, cestovatel, pansexuál, sociální kritik a horolezec. Narodil se jako Alexander Crowley 12. října 1875 a umřel o 72 let později. O 72 zatraceně divných a divokých let později.

Crowley neměl zrovna šťastné dětství a formovalo jej několik věcí. Jeho otec Edward byl kazatel fundamentalistických Plymouthských bratří, striktní a puritánské protestantské sekty. Když bylo Alexandrovi pět, narodila se mu mladší sestra, ale zemřela několik hodin nato. Za další dva roky zemřel i chlapcův přísný otec. Bez jeho přísného dozoru a přehlcen přílišnou zbožností rodného domu začal hoch rebelovat. Jeho matka si s ním nevěděla rady, až ho nakonec nazvala Bestií, což se Alexandra překvapivě nedotklo – naopak přijal tuto přezdívku za svou a zřejmě to určilo jeho další životní směřování.

Kdyby se Crowley narodil do rolnické rodiny, pravděpodobně by to dotáhl maximálně na obecního blázna. Mladý pán Alexandr ale pocházel z bohatého rodu. Po chlapeckém internátu odešel studovat na Trinity Collage do Oxfordu, kde se věnoval filozofii a filologii, ale také ekonomice – měl brilantní logické uvažování a byl prvotřídním šachistou. Právě zde propadl hermetismu a magii a začal se zabývat okultismem.

Crowley se hlásil ke Svobodným zednářům, významnější je ale jeho vlastní skupina Argentinum Astrum (Stříbrná hvězda), kterou založil v roce 1907. Chvíli byl také členem Řádu Zlatého Úsvitu. Nejdůležitější je ale to, že se postupně vypracoval až na post hlavy britské větve Ordo Templi Orientis. To je mezinárodní magicko-náboženské bratrstvo, jež vzniklo pod vedením okultisty Theodora Reusse na konci 19. století. Zaměřuje se na sexuální magii. Právě zde jí a jejím rituálům Crowley přišel na chuť. Postupně se mu v rámci O.T.O. podařilo prosadit svůj vlastní filozofický systém zvaný Thelema a v rámci řádu měl takovou moc a slávu, že jej postupně začal vnímat jako vnější okruh svého A.A.

Sex, drogy a magie

Crowley v rámci Thelemy metody sexuální magie značně rozvinul, měl mnoho milenek a partnerek. Přesto se i tak neortodoxní muž v životě oficiálně „upsal“ jedné ženě. Několikrát. Jako mladík se roku 1902 oženil s Rosou Kelly, s níž měl dceru, kterou pojmenoval Nut MA Ahathor Hecate Appho Jezebel Lilith. Nut nicméně už jako malá zemřela během rodinné cesty po Číně, načež se Crowley s Kelly rozvedl. Ve 20. letech cestoval s partnerkou Dorothy Olsen severní Afrikou, v roce 1929 byl vypovězen z Francie i se svou milenkou Marií Teresou de Miramar, s níž se ještě téhož roku podruhé oženil. Později žil se svými partnerkami z řádových rituálů a jejich společnými dětmi v malých společných komunách. Vskutku rodinný typ.

Není divu, že jej především britská média nazývala „nejhříšnějším mužem světa“. Crowleyho proviněním proti dobové morálce nebyl jen způsob, jakým vedl svůj sexuální život, nebyla to jen jeho víra a osobní filozofie, ale celá řada dalších rozmařilostí a výstředností. Jednou třeba nafingoval vlastní smrt. Proč? Aby viděl, co se stane. Miloval pozornost a miloval zájem o svou osobu. V roce 1930, když byl zrovna v Portugalsku, to se svým blízkým přítelem, básníkem Fernandem Pessoou, nastražil tak, aby to vypadalo, že Crowley spáchal sebevraždu skokem z útesu. Dokonce po sobě zanechal dopis na rozloučenou. A zatímco noviny psaly o jeho smrti, on se přesunul do Španělska, dál si užíval dovolené a mediálního zájmu. Pessoa dokonce novinářům řekl, že vídá Crowleyho ducha.

Zhýralý život si nakonec ale vybral svou daň. Crowleymu začalo docházet rodinné jmění, zhoršovalo se mu astma, navíc byl závislý na tehdy snadno dostupném a společensky tolerovaném kokainu. Do toho bral heroin a užíval opiáty. Dávky se zvyšovaly a zvyšovaly, jako je tomu u každého narkomana... Navíc měl zřejmě maniodepresivní psychózu, kterou omamné látky jen zhoršovaly. Návaly deprese a vzteku a euforické záchvaty se střídaly čím dál častěji. Dva roky před smrtí se ze svého domu u slavného jezera Loch Ness ve Skotsku (který mimochodem z čistého fanouškovského zápalu později koupil kytarista Led Zeppelin Jimmy Page) přestěhoval do hotelu v Hastingsu. Tam už se živil jen míchanými vajíčky, studeným krocanem a heroinem. Zemřel 1. prosince 1947 na selhání srdce. A v důsledku několika dalších věcí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články