fb pixel
Vyhledávání

Z Googlu nám poslali fotky digitálního pravěku, jejich první úložiště bylo ze stavebnice

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

V roce 1938 se stala taková poměrně bezvýznamná událost. Devítiletý Milton Sirrota chtěl jako každé zvídavé dítě vědět, jaké je nejvyšší číslo, takže napsal jedničku a za něj sto nul. Jeho strýček newyorský profesor a matematik Edward Kasner se ho zeptal, co to je. Chlapec tohle číslo pojmenoval „googol“. Je to číslo, které pravděpodobně převyšuje počet elementárních částic ve známém vesmíru, takhle absurdní číslo. O šedesát let a jednu hrubku později na základě tohoto slova vznikla společnost, jež bude jednou titánem digitálního průmyslu.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.9.2020, 14:10

Za garáže do světa

Nedávno měl Google výročí, 4. září slavil třiadvacet let od svého vzniku. U té příležitosti jsme se spojili s českou pobočkou, která tady funguje už patnáct let, a ptali jsme se, jestli na narozky něco chystají. Slavíme spíš jen kulaté,“ odpověděla nám Bětka Houzarová z komunikace. Ale máme tady hromady fotek z dřevních dob Googlu, jestli chcete?“ A my chtěli.

Dole v galerii se pak můžete podívat na bizarní fotky digitálního pravěku, na první Google tiskovku, která má takový zvláštní „fotím naše dítě na besídce“ vibes, můžete vidět dnešní ředitelku YouTube, jak se směje do PEVNÉ LINKY jak ve středověku, můžete vidět původní Google úložiště, což je za nás asi největší bomba.

Velkou část fotek pak tvoří ta pověstná garáž, ve které Google vznikl. Vypadá roztomile devadesátkově a navíc je zabraná přes Street View, kde ji mimochodem pořád můžete najít. Tu garáž společnost přerostla už v devětadevadesátém. A pak už ji nikdy nic nedokázalo zastavit.

Mimochodem, přestože byla společnost registrována 4. září, jak už bylo řečeno, narozeniny slaví Google až 27. září.

Čísla!

Google ušel od garáže dlouhou cestu, to víme. V minulém článku jsme psali, že spousta dat je neveřejných, ale že se odhaduje počet vyhledávání za den na nějakých šest miliard. Samotná společnost k tomu má pár zajímavých dodatků. Tak zaprvé, údajně polovina vyhledávání už jde dnes přes telefon. A co nám přišlo mimořádně zábavné, je to, že našeptávač údajně krátí vaše psaní o čtvrtinu. Což podle Googlu v souhrnu znamená, že díky našeptávači lidstvo za den ušetří dvě stě let času. Bizár, že?

Podobně zábavný je i YouTube, kam se měsíčně přihlásí až dvě miliardy uživatelů. A každou minutu je na platformu nahráno čtyři sta hodin videa. Jo, a jen taková zajímavost na konec. Google Translator denně přeloží sto čtyřicet tři miliard slov.

Fenomén Googlu nás asi nikdy nepřestane fascinovat. Ale je super si občas připomenout, že měli podobně skromné začátky jako kdekdo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články